Türkiye'ye tarihi 'köy bombalama' cezası

Türkiye'ye tarihi 'köy bombalama' cezası
Türkiye'ye tarihi 'köy bombalama' cezası
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi bugün açıklanan "Benzer ve Diğerleri Türkiye'ye karşı" davasında Türkiye'yi toplamda 2 milyon 305 bin Euro tazminat ödemeye mahkum etti.

Hürriyet'in haberine göre, AİHM'in karara bağladığı davadaki olay 26 Mart 1994 tarihinde yaşandı. İddianamede, Türk ordusuna ait askeri uçakların Şırnak'ta bulunan Kuşkonar ve Koçağılı köylerini bombaladığı, Davacı Benzer'in 30'dan fazla yakın akrabasını öldürdüğü, davacıların bazılarını yaraladığı ve malları ile çiftlik hayvanlarını imha ettiği ifade edildi.

Türk hükümeti ise davaya konu olan saldırıların PKK tarafından düzenlendiğini öne sürdü.

AİHM bugünkü oturumunda karara bağladığı davada Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 2, 3, 38 ve 46'ncı maddelerinin ihlal edildiğine hükmetti.

Türkiye 38 davacıya toplam 2 milyon 305 bin euro tazminatın yanı sıra 5 bin 700 Euro mahkeme masrafı ödemeye mahkum etti.


  http://www.radikal.com.tr/1160385116038516

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kaza mi - keryil

  kazaysa neden kazaydi diye savunma verilmiyor da "pkklilar yapti" deniyor o zaman? ustelik ucakla gerceklestirilen bir bombalamadan bahsediyoruz, yani pkk hava kuvvetleri varmis bir de bilmedigimiz. ama suc kiminmis, pkk'ninmis cunku orayi catisma bolgesine cevirmis. zaten sorundan pkk sorumlu, bolge halki sorumlu, abd sorumlu, israil sorumlu, bir devletin hic sucu yok masallah. devlet yalan mi soylemis? pkk'nin sucu. memleketi savas alanina cevirip devleti kendi vatandaslarini bombalamaya tesvik ettigi icin hep, zavalli devlet yalan da mi soylemesin? kazaen bombaladiklarina tazminat mi odesin bir de? batidaki koyleri bombalamiyorlar ya, ne abartiyorsunuz. buralarda yasiyorsaniz devletin sizi oldurmesi, ustune yalan soylemesi, hatta sizi mahkum ettirmesi normaldir. pardon normal degildir, pkk'nin sucudur. ben de karistirdim.

  para bol bizde harita öyle diyor - demlicay2011

  devletin hiç endişelendiğini zannetmiyorum. mit ve cia bilyor allahtan haritada giden malları. para çok hemde çok. o yüzden yine yaparız.

  azdır bile ama suçlulardan alınsa keşke.. - musa amcanın yeğeni

  olan yine vatandaşa oluyor abi..

  Kaza - RadikalGokhan

  Çatışma bölgelerinde olabilecek kazalar bunlar. Sorumlusu bölgeyi çatışma alanına çeviren PKK. Misal TSK'nın batıda köy bombaladığı görülmüş şey değildir ve evet, Kürt köyleri Batı'da da var. Terör örgütü liderinin aile üyelerinin hayatta olduğu ve televizyonda propaganda yapabildiği bir ülkeye faşist diyemezsiniz, derseniz faşist ne demek bilmediğinizi anlarız.

  sıradaki - genco940

  Uludere hala hatırlarda, hala araştırılıyor gibi. kısa yoldan AHİM'de incelettirilsede birileri akı, karayı görse ve yorumcunun dediği gibi tazminatlarıda malum kişiler ödese ne dersiniz.

  SAEDE. YAKILIP YIKILAN BOMBALANAN BIN KÜRT KÖYÜNDEN BİRİ - pispor

  Tansu Çiller hükümeti döneminde basına yansıyan Cobra heliköpterlerin bombaladığı köy için Çillerin bunu PKK lılar yaptı demesinin gerçeği şimdi AHIM de milyon ceza ile ortaya çıkması devletin Kürt coğrafyasında yaptığı gerçeklerinde açığa çıkmasıdır ama suçlular halen adalet önüne bile çıkarılmadı 17500 faili devlet olan cinayetlerinsuçluları aramızda ya adalet nerde

  Artik sorgulama Zamani geldide geçiyor. - ercan02

  gadarlik öyle bir ayyuka çikmiski bizler batida o sicak yataklarimizda yatarken insanlarin oralarda neler çektigini anlayamamisiz. Nasil anlayabilirdikki. Tüm gazeteler sadece PKK nin yaptigi terörden bahsediyor, nasil çocuklari katlettikleri katmerli katmerli anlatiliyordu. Yeni nesil bu ninilerle uyutuldu. Oysa hep gözümüzün önünde olan - Babasinin yaninda yirmi kursunu yiyen 13 yasindaki çocugu - ( yine o basin terörist ilan ediyordu) bir türlü görmüyor hatta görmek istemiyorduk. 90 yillarda böylesine gelismis sosyal media yoktu. Jitem köylüleri alip götürdügünde. Ve o insanlardan bir daha haber alinamadiginda PKK ya naletler okuduk. Devletin yani "devletimizin böylesine vahsi böylesine gaddar olacagina ihtimal bile veremiyorduk. okuyorduk köylerin yakildigini, bunlar bizim için terörizme karsi "önlemlerdi". Ama bok yedirilen köylüleri görmek istemiyorduk. ( Bizler böyle seyleri emperyalistlerin isgal gücü olarak yaptiklari gadarlik ve zulüm olarak adlandiriyorduk) ama bizim anli sanli ordumuz! keinlikle olamaz! pisikolojisinde anlamak istemiyorduk. Ama artik gözlerimiz açilmak zorunda degilmi? Yeter deme Zamani gelmedimi? 3. dünya ülkesi gibi oralarda nereyi essen kemikler çikiyor. Artik sorgulama Zamani geldide geçiyor.