Türkler Afrika'nın gözünü açıyor

Ekonomik ve siyasi küreselleşmenin baş mağduru Afrika'daki dertlerin çözümü, insani dayanışmanın da küreselleşmesiyle mümkün oluyor. Talihsiz kıtadaki yaklaşık 5 milyon katarakt hastasından 1500'ü, Türkiye'den bir vakfın yardımıyla ışığa kavuştu.

ADANA - Ekonomik ve siyasi küreselleşmenin baş mağduru Afrika'daki dertlerin çözümü, insani dayanışmanın da küreselleşmesiyle mümkün oluyor. Talihsiz kıtadaki yaklaşık 5 milyon katarakt hastasından 1500'ü, Türkiye'den bir vakfın yardımıyla ışığa kavuştu.
İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, başta Afrika ülkeleri olmak üzere, dünyanın her yerine 'ışık' götürmeye çalışan kuruluşlardan sadece biri. Vakıf Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Afganistan, Bosna, Moğolistan gibi ülkelere yardım götürdüklerini belirtti. Yıldırım, Afrika'daki mücadeleyi şöyle anlattı:
"Sudan'da bir kampanya sırasında kataraktın yaygın olduğunu gözledik. Buradan yola çıkarak 'Siz Görürseniz Onlar da Görecek', '100 bin Afrikalıdan birinin Gözlerini Aydınlatan Sen Ol' sloganıyla 'Afrika Görecek' kampanyasını başlattık." Kampanyaya Türkiye ve Sudan Sağlık Bakanlıkları da destek veriyor. Afrika'da sıcak hava, beslenme ve iklim şartları sebebiyle çok sayıda kişi genç yaşta katarakt olarak görme yeteneğini yitiriyor. Martta ayında başlayan kampanyada, Sağlık Bakanlığı doktor konusunda yardımcı oluyor. Biz de ameliyat için gerekli altyapının hazırlanmasına, tıbbi malzemelerin karşılanmasına çalışıyoruz."
5 milyon kişi katarktlı
Yaklaşık 1 milyar 200 milyon nüfuslu Afrika'da, 5 milyon kişi kataraktlı. Kampanya çerçevesinde beş ülkede ameliyatlar sürüyor: Benin, Gana, Togo, Nijer ve Çad. Yıldırım, bu ülkelerde 1500 kişinin ameliyat edildiğini belirterek ekliyor: "18 bin kişiye gözlük, ilaç dağıtıldı. Hepsi göz muayenesinden geçti. Beş ülkede daha ameliyatlar yapacağız. 25 Ağustos'ta Sudan'da ilk ameliyatı yapmayı hedefliyoruz."
Ameliyatın kişi başına maliyeti 100 YTL, hepsini Türk hekimler gerçekleştiriyor. Şu ana kadar 31 bin 798 kişi vakfa destek olmuş. Kampanyanın hedefi, 100 bin Afrikalıyı sağlığına kavuşturmak. Söz yine Yıldırım'ın: "Afrika'da katarakt hastası olup tedavi görebilenlerin oranı milyonda 500 kişi. Üçüncü dünya ülkelerinde her beş saniyede bir kişi ve dakikada bir çocuk kör oluyor. Özellikle Sahra kuşağındaki ülkelerde ortalama 40 bin kişiye bir doktor düşerken, milyonlarca insan hayatlarında doktor görmeden yaşıyor. Bu durumda yardımseverlere büyük görevler düşüyor."
Kampanya hakkında ayrıntılı bilgi için: 'www. afrikagorecek.com'