'Türkler tam bir son dakika efendisi'

Formula 1 Türkiye Grand Prix'sine evsahipliği yapan İstanbul Park pisti, Britanya basınında manşetlere çıktı. Gazetelerin değerlendirmeleri şöyle...

İSTANBUL - Formula 1 Türkiye Grand Prix'sine evsahipliği yapan İstanbul Park pisti, Britanya basınında manşetlere çıktı. Gazetelerin değerlendirmeleri şöyle:
The Times: Organizasyonun aksaksız ilerlemesi için güvenlik en üst düzeyde. Geçen mayıs, İstanbul'da yapılan Şampiyonlar Ligi finali sırasında da Olimpiyat Stadı'na giden yollar ve stat içindeki hazırlıklar yine son dakikaya bırakılmıştı. Yine de Türkiye her şeye rağmen bu organizasyonları gerçekleştirebildi. En azından pist ve VIP alanları erken bir tarihte tamamlanmıştı. Diğer düzenlemelerin gecikmesi ise hiç kimsede panik havası yaratmadı. Türkler tam bir son dakika efendisi. Türkler şaşırtıcı derecede Formula 1 konusunda bilgi sahibi. İngiliz pilot Jenson Button, Kapalıçarşı'da iki kişinin kendisini tanıyıp imza istemesi üzerine şoke oldu. Fakat asıl mücadele İstanbul'un merkeziyle Kurtköy arasındaki gidiş-geliş yolunda yaşanıyor.
The Sun: Pilot Jenson Button gazeteye şunları söyledi: Kaygan zeminde 320 km. hızla Schumacher'le yarışmak sorun değil. Ancak trafiğin yoğun olduğu saatlerde Boğaz'ı geçmek mi? Hayır kalsın. İnsanlar çılgın gibi araba kullanıyor. Hatta Türkler bunu bir iltifat olarak bile algılayabilir.
The Independent: Türkiye'nin yeni pisti sürücülerden övgü aldı. Dün sabah F1'in yeni pistine giderken, otobanda yarışmaya çalışan bir de inek vardı. Ancak ilginç olan, hiç kimsenin bundan rahatsız olmuş gibi görünmemesiydi.
The Daily Telegraph: Gerçek ve kurgu; doğruyla masal arasındaki sınırı bulandırması, İstanbul'un cazibesinin bir parçası. Bu özelliklerden sadece biri bile, burayı F1 için uygun hale getirmeye yeterli. Ecclestone'un F1'i, birinci dünya ülkelerinde ticari bir ayağa sahip olmak isteyen Malezya, Bahreyn ve Çin'in izlediği aynı stratejiden hareketle, Türkiye'ye de kozmopolitan bir görünüm katıyor ve bu ülkeyi liberal Avrupa'ya doğru yürümeye sevk ediyor.


    http://www.radikal.com.tr/7552587552580

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.