Türkler ve Kürtler şehitler için ağladı

Türkiye dün 15 yeni şehidi için gözyaşı döktü. Kars, Samsun, Çorum, Malatya, Konya, Gaziantep, Afyon, Denizli, Kütahya ve Niğde'deki törenlere katılan on binlerce kişi terör örgütüne lanet yağdırdı. Ateşin düştüğü illerden Erzurum, Şanlıurfa ve Diyarbakır'daki cenazelerde şehitler, teröre öfke ve Kürtçe ağıtlar eşliğinde defnedildi.

Operasyon sürüyor

Şırnak'ta şehit olan 13 asker toprağa verilmeden, Lice'de er Caner Örengül'ün, yine Şırnak'ta Uzman Çavuş Tahsin Yıldırım'ın şehit düştüğü haberi geldi. Yıl başından beri şehit sayısı 98'i buldu.

ŞIRNAK/ANKARA - PKK'nın Şırnak'ta gerçekleştirdiği saldırıda şehit olan 13 asker toprağa verilmeden, bölgeden iki şehit haberi daha geldi. Böylece Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Ocak 2007'den bu yana terörle mücadele kapsamında verdiği şehit sayısı 98'i buldu. Bölgedeki operasyonlarını genişleten TSK, PKK'lıların Kuzey Irak'a geçiş noktalarını bombaladı.
Şırnak'ta 18 kişilik timin tuzağa düşürülerek 13 askerin şehit olduğu olayın ayrıntıları da belirlendi. Buna göre Genelkurmay Başkanlığı'nın
'güvenlikli bölge' ilan ettiği Şırnak, Hakkâri ve Siirt'te PKK'ya yönelik sürdürdüğü operasyonlar kapsamında Gabar Dağı'ndaki operasyonda önceki gün 18 askerden oluşan tim arama tarama faaliyetlerine çıktı. PKK'lılar timin geçiş yoluna pusu kurarak, önce el bombaları attı, sonra uzun namlulu silahlarla ateş açtı. Saldırıda Astsubay Çavuş İbrahim Ahmet Sarıoğlu, Piyade Çavuş Bayram Güzel, Piyade Çavuş Turgay Salgar, Piyade Çavuş Mehmet Uyar, Piyade Çavuş Seyfi Altuntaş, Piyade Onbaşı Mehmet Yıldırım, Piyade Onbaşı Mehmet Uçarı, Piyade Onbaşı Kasım Aksoy, Piyade Onbaşı Ahmet Şükrü Karataş, Piyade Onbaşı Emrah Eryılmaz, Piyade Er Sıddık Küçükgöz, Piyade Onbaşı Fettullah Selçuk, Piyade Er Mehmet Coşkun şehit olurken, beş er de yaralandı. Yaralı erler, Şırnak Askeri Hastanesi'nde tedavi altına alındı.
Türkiye önceki gece aldığı bu haberle sarsılırken dün iki asker daha şehit oldu. Diyarbakır'ın Lice ilçesinde PKK'lılar tarafından yerleştirilen uzaktan kumandalı mayının patlaması sonucu Afyorkarahisar nüfusuna kayıtlı er Caner Örengül yaşamını yitirdi. Patlamada yaralanan üç asker de Diyarbakır Asker Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Şırnak'taki Namaz Dağı'nda PKK'ya yönelik operasyon gerçekleştiren askerlerden Uzman Çavuş Tahsin Yıldırım, PKK'lıların döşediği mayına basması sonucu şehit düştü. Şırnak'ta şehit düşen 14 güvenlik görevlisi için dün 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'nda tören düzenlendi.
Irak sınırına bomba yağdı
TSK, 13 askerin şehit edilmesinin ardından bölgedeki operasyonun kapsamını genişletti. Bölgeye takviye birlikler kaydırılırken Hakkâri'nin Çukurca ilçesinde dün sabaha karşı yoğun topçu atışı duyuldu. Şırnak'ta Gabar ve Cudi dağları başta olmak üzere hava destekli süren operasyon kapsamında, bölgeye yeni timler indirildi. Şırnak Valisi Selahattin Aparı, "Bölgenin her kesiminde operasyonlar devam ediyor. Operasyonu Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı özel birlikler yürütüyor. Son iki aydır PKK önemli kayıplar veriyordu. Bu pusu intikam amacıyla yapılmış olabilir" dedi.Kardeşlerine babalık yaptı

Coşkun ailesi göç etmiş.
GAZİANTEP - 22 yaşındaki Mehmet Coşkun'un Gaziantep'teki ailesi acı haberden sonra Türkçe ve Kürtçe ağıtlar yaktı. Şehit Coşkun'un yaşamöyküsündense bir dram çıktı. Aslen Şanlıurfalı olan ve Gaziantep'e göç eden şehidin babası Şahin Coşkun, 2000'de öldü. Bundan sonra şehit er, Gaziantep Hali'nde hamallık yaparak anne ve iki kardeşini geçindirmeye başladı. Kardeşlerine babalık da yapan Mehmet Coşkun, 10 ay önce askere gitti. Şehidin amcası Bekir Coşkun, "Yeğenime söz kesmiştik, geldiğinde evlendirecektik" dedi. (dha, aa)

'Acımıza kim su dökecek?'
Selçuk Diyarbakırlıydı.

DİYARBAKIR - 21 yaşındaki Fettullah Selçuk, Diyarbakır merkeze bağlı Sati Köyü'nde Kürtçe ağıtlar eşliğinde toprağa verildi. Anne Saliha Selçuk, dört ay sonra tezkere alacak oğlunun Türk bayrağına sarılı tabutunu görünce sinir krizi geçirdi. Güçlükle ayakta duran şehidin yakınları, Vali Hüseyin Avni Mutlu ve 7'nci Kolordu Komutanı Korgeneral Bekir Kalyoncu'ya "Acımıza kim su dökecek?" dedi. Vali Mutlu'ya Kürtçe eşini yıllar önce kaybettiğini anlatan anne Selçuk, "Oğlum nerede? Öcünü kim alacak?" diye sordu. (dha, aa)

Son görevinde şehit oldu
Aksoy'un iki kızı var.

ŞANLIURFA - İki kız çocuğu babası, 22 yaşındaki Kasım Aksoy'un üç gün önce aradığı ailesine, "Bu son görevim. Bayramdan sonra sizinleyim" dediği belirtildi. Aksoy'un Şanlıurfa'ya bağlı Beşat Köyü'nde yaşayan ailesi acı haberi önceki gece geç saatlerde aldı. Babalarını kaybeden iki yaşındaki Zeliha ve üç yaşındaki Güneş de çevrede ağlayanlara bakıp, onlarla birlikte gözyaşı döktü. Şehidin ağabeyi Ömer Aksoy, kardeşinin kızlarına kavuşmak için izin kullanmadığını ve bir an önce askerliğini bitirip köye dönmeyi arzuladığını söyledi. (dha, aa)

İki ay önce yaralanmıştı
Uyar, okulunu bırakmış.

ŞANLIURFA - Şehit düşen 22 yaşındaki Mehmet Uyar'ın, iki ay önce yola döşenen mayının patlaması sonucu hafif yaralandığı ortaya çıktı. Terhisine üç ay kala şehit olan Uyar'ın Şanlıurfa'daki baba ocağından Kürtçe ağıtlar yükseldi. Uyar'ın şehit olduğu haberi önceki akşam saatlerinde askeri yetkililer tarafından ailesine söylendi. Beş çocuk babası 67 yaşındaki Mustafa Uyar, oğlunun Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü 2'nci sınıfta öğrenim görürken askere gittiğini belirterek, "Vatan sağ olsun" dedi. (dha, aa)

'İki oğlum daha var'
Salgar toprağa verildi.

KARS - Şehit piyade çavuş Turgay Salgar'ın Kars'taki evi acı haberle yasa boğuldu. Köyde taziye çadırı kurulurken Salgar ailesinin üç çocuğundan en büyüğü Turgay'ın 'şehitlik' haberini alan baba Tuncay Salgar ile anne Gülden Salgar gözyaşlarını tutamadı. Babası Tuncay Salgar, "Vatan sağ olsun. En büyük oğlumdu. İki tane daha var. Onun uğruna onları da göndereceğim. Vatan sağ olsun" dedi. Şehidin cenazesi Fethiye Camii'nde kılınan ikindi namazının ardından toprağa verildi. Baygınlık geçirenler ambulansla hastaneye taşındı. (dha, aa)

Annesine söyleyemediler
Sarıoğlu tek erkek çocuktu.

MALATYA - Astsubay Çavuş 22 yaşındaki Ahmet Sarıoğlu'nun Malatya'daki evine gelen askeri yetkililer aile fertlerine haberi verirken, anne Sema Sarıoğlu'na, oğlunun şehit düştüğü söylenmedi. Şehit annnesine, "Oğlunuz yaralandı" denildi. Şehidin kuzeni Berkan Karakaş, Sarıoğlu'nun evin tek oğlu olduğunu belirtti. Bir yıldır Şırnak'ta görev yapan Sarıoğlu'nun şehit olduğu haberinin alınmasının ardından Akpınar Mahallesi bayrakla donatıldı. Sarıoğlu'nun cenazesi dün toprağa verildi. (dha, aa)

Son isteği baklava ve bükme
Örengül Lice'de öldü.

AFYONKARAHİSAR -Diyarbakır'ın Lice ilçesinde şehit olan er Caner Örengül'ün Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa ilçesindeki evinde acı haber şok etkisi yarattı. Kurban Bayramı'nda izine geleceğini söyleyen, annesinden baklava ve bükme (yerel börek) yapmasını isteyen şehit Örengül'ün babası Resul Örengül, oğlunun mezarını kendi elleriyle hazırladı. Örengül, "Oğlumun bulunduğu karakol daha önce üç şehit vermiş, bize 'Bana bir şey olursa üzülmeyin' diyordu. Oğlum köyümüzün ilk şehidi oldu" dedi. Baba Örengül, askerden geldikten sonra Caner'e düğün yapmayı planladıklarını da söyledi. (dha)

'Oğlum iyi insandı'
Yıldırım mayın kurbanı.

KARS - Şırnak Namaz Dağı'nda mayın patlaması sonucu şehit olan Uzman Çavuş Tahsin Yıldırım'ın ailesi, acı haberle yasa boğuldu. Sinir krizleri geçiren anne Kaytan Yıldırım'a, olay yerinde bekletilen sağlık
ekipleri müdahale etti. Sakinleştiricilerle ayakta duran baba Namaz Yıldırım, oğluyla önceki gün telefonla görüştüğünü söyledi. Oğlunun çok iyi bir insan olduğunu belirten Yıldırım, "Terör bitirilsin, kimsenin canı yanmasın. Barzani'nin hakkından gelinmediği sürece bir şey düzelmez. Yine de vatan sağ olsun" dedi. Bu arada, şehit Tahsin Yıldırım'ın amcasının oğlu Tuncay Yıldırım'ın da 1987'de şehit olduğu öğrenildi. (aa)

Slogansız uğurlandı
Terhisine 29 gün kalmıştı.

ERZURUM - 21 yaşındaki Ahmet Şükrü Karataş'ın şehit olmasından sonra memleketi Erzurum'un Tosunlar Köyü'nde gözyaşları sel olup aktı. Haber önceki gece köye doktor eşliğinde gelen askeri yetkililer tarafından Karataş Ailesi'ne söylendi. Acı haberle, şehidin babası Alaattin Karataş ve kız kardeşi Nimet Karataş sinir krizi geçirdi. Terhisine 29 gün kala şehit düşen Karataş'ın kardeşi Nimet Karataş, anneleri Rasime Karataş'ı geçen yıl kaybettiklerini ve dokuz kardeş olduklarını söyledi. Şehit Şükrü Karataş, Kürtçe ağıtlar ve slogansız bir törenle köy mezarlığına defnedildi. (dha)

Annesinin yanında yatacak
Altuntaş işçilik yapıyordu.

SAMSUN - 23 yaşındaki Seyfi Altuntaş'ın şehit olduğu haberi memleketi Samsun'un Ayvacık ilçesini yasa boğdu. Selime Altuntaş, terhisine beş ay kala şehit düşen kardeşinin ardından ağıt yakıp sinir krizleri geçirdi. Amca Bekir Altuntaş "Ben kalp hastasıyım. Bana bir şey sormayın" diye konuştu. Oğlu gibi inşaatlarda işçilik yapan baba Menteş Altuntaş da haberi İstanbul'da aldı. Baba Altuntaş hemen Samsun'a doğru yola çıktı. Şehit Altuntaş'ın cenazesi bugün düzenlenecek askeri törenin ardından aile mezarlığında annesi Fadime Altuntaş'ın yanında toprağa verilecek. (dha)

Düğün hazırlığı yapıyordu
Küçükgöz evlenecekti.

ÇORUM - 22 yaşındaki Sıddık Küçükgöz'ün Çorum'un Uğurludağ ilçesindeki baba evinde 'teröre lanet' sesleri yükseldi. Şehidin yakınları, terhisine 26 gün kaldığını belirterek gözyaşlarına boğuldu. Baba Hamit ve anne Ferdane Küçükgöz, haberi alır almaz baygınlık geçirdi. "Vatan sağ olsun" diyen baba Hamit Küçükgöz dört çocuğu olduğunu belirterek "Oğlum bu vatan için şehit oldu. Ona kurşun sıkan eller kırılsın. Onu terhis olduğunda evlendirecektik. Hazırlıklarımızı yapıyorduk. Şimdi cenazesini karşılamak için hazırlanıyoruz" dedi. Şehidin cenazesi bugün toprağa verilecek. (dha, aa)

'Başka kuzular ölmesin'
Güzel bayramda doğmuş.

DENİZLİ - 20 yıl önce bir bayram günü doğduğu için Bayram adı verilen Denizlili şehit Çavuş Bayram Güzel'in yaşadığı Denizli'nin Kurtluca Köyü bayraklarla donatıldı. Şehidin annesi Ayşe Güzel, "Şırnak dağları yavrumu yedi. Şırnak dağları batsın, yerle bir olsun. Başka kuzular ölmesin, başka analar ağlamasın" diye ağıtlar yaktı. Şehidin dedesi Mehmet Güzel, "Hepimiz askerlik yaptık, bu kadar mı acizlik olur? Hep garibanların çocukları ölüyor" diye konuştu. Birliğine katılmadan nişanlandığı öğrenilen şehit çavuşun cenazesi bugün toprağa verilecek. (dha, aa)

'Beni bayrama beklemeyin'
Eryılmaz 21 yaşındaydı.

NİĞDE - 21 yaşındaki Emrah Eryılmaz'ın Niğde'nin merkez Kiledere beldesindeki baba evinde hükümete tepki vardı. Acı haberi önceki gün patates satmaya gittiği İstanbul'da öğrenen baba 50 yaşındaki Ethem Eryılmaz, karayoluyla evine döndü. Şehit oğlunun acısıyla sinir krizleri geçiren baba Eryılmaz, güçlükle sakinleştirildi. Anne Ayşegül Eryılmaz ise, "Oğlumun terhisine 28 gün kalmıştı. Cumartesi telefonla aradı. 'Anne, 28 gün sonra oradayım. Beni bayrama bekleme. Bayramdan sonra geleceğim' dedi. Oğlumun askerden gelmesini beklerken, şehit olduğu haberini aldık" diye konuştu. (dha, aa)

Ağustosta evlenmişti
Uçarı'nın evine akın oldu.

KONYA - Geçen ağustosta 10 günlük izninde Ayşe Uçarı'yla evlenen Onbaşı Murat Uçarı'nın şehit olduğu haberi memleketi Konya Kulu'nun Canımana Köyü'nü yasa boğdu. Şehidin baba evi, başsağlığı için gelenlerin akınına uğradı. Çiftçilik yapan baba Mehmet Uçarı köylülerin ve askerlerin başsağlığı dileklerini kabul ederken gözyaşlarına boğuldu. Oğlunun fotoğrafını elinden bırakmayan Mehmet Uçarı, "Buradakiler iki ay önce düğününe geldi. Şimdi cenazeye geliyor" dedi. Şehit Uçarı, 2 bin kişilik bir cenaze töreniyle, sloganlar eşliğinde köy mezarlığına defnedildi. (dha, aa)

Konya'da çifte acı...
Yıldırım'ın ailesi yasta.

KONYA - Şehit düşen Piyade Onbaşı Mehmet Yıldırım'ın Konya Örnek Köyü'ndeki evine ateş düştü. Yıldırım'ın şehit düşmesinden kısa süre önce babaannesi 67 yaşındaki Emine Yıldırım'ın da köydeki evinde hayatını yitirdiği belirtildi. Yıldırım ailesi acı haberi birkaç saat önce ölen babaanne Emine Yıldırım'ın cenaze işlemleriyle uğraşırken aldı. Yıldırım ailesinin yakınları "Mehmet babaannesini çok severdi. Onu cenazeye çağıracaktık ancak onun da cenazesi geldi" dedi. Baba Ali Yıldırım da "Son konuşmamızda tezkere alamayacağını söyledi. Şehit olacağı içine doğmuştu" diye konuştu. (dha, aa)
'Boyu kısaydı, niye onu gönderdiniz?'

KÜTAHYA - Van'ın Esenyamaç Köyü'ndeki Piyade Bölük Komutanlığı'na cumartesi günü PKK'nın yaptığı roketatarlı saldırıda şehit düşen 24 yaşındaki Piyade Onbaşı Ali Şahan, memleketi Kütahya'da gözyaşları içinde toprağa verildi. Cenaze töreninde oğlunun tabutuna sarılan anne Fatma Şahan, Tuğgeneral Hasan Küçükakyüz'e, "Ali'mi niye oraya gönderdiniz? Onun boyu çok kısaydı" diyerek ağladı. Anne Şahan, "Oğlum bana telefonda 'Anne merak etme, ben iyiyim. Yine de hakkını helal et' dedi' diye konuştu. Şahan'ın cenazesi Hava Şehitliği'nde toprağa verildi. (dha)

(Radikal, dha)