Türklere kriz indirimi

Yurtdışındaki dil okulları, ekonomik kriz nedeniyle Türk öğrencilerin azalan ilgisini yeniden canlandırmaya çalışıyor.

İSTANBUL - Yurtdışındaki dil okulları, ekonomik kriz nedeniyle Türk öğrencilerin azalan ilgisini yeniden canlandırmaya çalışıyor. Türk öğrencilerin bu yıla kadar büyük ilgi gösterdiği yurtdışı dil okulları, talebin yeniden artması için Türkler'e özel yüzde 15-20 arasında indirim yapmaya başladı.
Akademi Yurtdışı Eğitim danışmanı Selin Kadehci, şubat ayında patlak veren krizin ardından birçok öğrencinin yurtdışında dil eğitimi görmek için kendilerine başvurduğunu,
ancak dolardaki dalgalanmalar nedeniyle öğrencilerin gitmekten vazgeçtiğini söyledi. Kriz ve dalgalı dolar nedeniyle yurtdışında dil eğitimi veren okullara Türkiye'den giden öğrenci sayısında dikkat çekici şekilde azalma olduğunu belirten Kadehci, bu nedenle bazı okulların Türkiye'ye yönelik özel kampanyalar başlattığını ifade etti.
Unique Education Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı
Öğrenci Kordinatörü Münire Özaslan da,
"Özellikle devalüvasyon birçok öğrenciyi zor duruma soktu, bu indirim sadece Türk öğrenciye özel yapıldı. Bir nevi kriz desteği denebilir" dedi.
Okul sonrası göç
Ekonomik krizin bir yandan da ilgiyi artırdığına dikkat çeken Özaslan,
"Kriz nedeniyle göç etmek isteyenlerin sayısı arttı. Bunun en kolay yollarından birinin yurtdışında bir okula yazılmak olduğu düşünülüyor. Ancak birçok kişi vize almakta zorlanıyor" diye konuştu.
Atlas Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı'ndan Ahmet Koral ise, yurtdışındaki birçok dil okulunun Türkiye'de kriz sonrası iyi niyetle bu indirime gittiklerini söyledi. Koral, yıllardır Türkiye'den öğrenci alan bu okulların gençlerin krizden olumsuz
etkilenmesinin önüne geçmeyi amaçladıklarını ifade etti. Yurtdışında indirimli fiyatlar şöyle:
İngiltere
Birçok okul yüzde 10-20 indirim yaptı.
İngiltere'deki bazı üniversitelerin kampanyalı ücretlerinden yararlanmak için 12 haftalık kayıt yaptırmak gerekiyor.
İngiltere'de üç aylık fiyatları 1600 ile 2 bin 200 sterlin arasında değişen dil okullarından Hılderstone, Swandean, Bourn Bus School, Embassy, Sprachacaffe yüzde 10 ile yüzde 25 arasında değişen oranlarda indirime gitti.
Kanada
ABD ve İngiltere'ye nazaran daha ekonomik fiyatlara sahip. ABD'de 24 haftalık bir okul her şey dahil 10 bin dolardan başlarken, Kanada'daki kampanyalı okullar 5 bin 500 dolara kadar iniyor. Kanada'daki okulların kampanyası 2001 yılı sonuna kadar geçerli. Canada Colege Of English ise kurslarına 24 hafta devam eden öğrencilere 4 hafta ücretsiz ders vererek başka bir promosyon yapıyor. Üç aylık ücreti 2 bin 940 dolar olan okulda bu promosyon 2001 sonuna kadar devam edecek. Language International ise
2 bin 769 dolar olan ücretini yüzde 15 indirdi. King-George International eylül ayına kadar 2 bin 800 dolar olan ücretine yüzde 15 indirim yaptı. LSC dil okulu da 2 bin dolar olan ücretini yüzde 40'a kadar indirdi.
Avustralya
En önemli dezavantajı uzak olması. Ancak sıcak iklim ve öğrencilerin çalışma olanaklarının genişliği bu ülkeye ilgiyi artırıyor. 6 aylık fiyatı 6 bin 600 Avustralya doları olan Sydney Colage English yüzde 20 indirim yaptı. Ücreti 7 bin 200 dolar olan dil okulu SELC de fiyatı yüzde 20 indirdi. Avustralya'da kriz indirimi yapan bir diğer okulda World English. World English 5 bin 610 dolar olan ücretinden yüzde 15 indirim yaptı.