Türklere 'özel' indirim

Dil öğrenmek ya da üniversite fırsatı yakalamak için yurtdışındaki eğitim kurumlarının kapısını çalan Türk öğrenciler bu yıl 'ekonomik kriz'e takılınca...

ANKARA - Dil öğrenmek ya da üniversite fırsatı yakalamak için yurtdışındaki eğitim kurumlarının kapısını çalan Türk öğrenciler bu yıl 'ekonomik kriz'e takılınca, yabancı okulların Türkiye'ye mali yaklaşımını değiştirmeyi başardı. Yurtdışındaki eğitim kurumları da Türkiye'de yaşanan ekonomik krizi dikkate alarak yıllık ortalaması 100 bini bulan Türk öğrenci pazarını kaybetmemek için fiyatlarında yüzde 40'a varan indirimlere başladı.
Yurtdışındaki tüm eğitim kurumlarının resmi temsilcisi olarak öğrencilere Türkiye'de 12 yıldır ücretsiz danışmanlık hizmeti sunan 'Alternatif Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Merkezi', 'kriz indirimi' haberini öğrencilere duyurunca, ekonomik sorunlarla boğuşan öğrenciler ile veliler rahatladı. Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonrasında açıkta kalan öğrencilerin
'yurtdışı umudunun' krizle birlikte kaybolduğuna dikkat çeken merkez uzmanları,
"İndirimlerle birlikte öğrenci ve velilerin tereddüdü kayboldu. Bu yıl, sınırlı da olsa binlerce öğrenci yurtdışına gidecek" açıklamasını yaptı.
Öğrenci çekme yarışı
Türk öğrencilere kriz indirimi uy-gulayan okulların başında Avustralya, Amerika,
İngiltere ve Kanada'daki okullar geliyor. Dünyanın her köşesinden milyonlarca öğrenciyi kendine çeken bu yabancı okullar ancak 'ciddi ekonomik krizler'in yaşandığı dönemlerde öğrencilere indirim yapabiliyor.
En yüksek indirim 'dil'de Türk öğrencilere indirimler yüzde 10'lardan başlayıp yüzde 40'lara kadar çıkarken, en yüksek indirim dil okullarında uygulanıyor. Üç aylık dil eğitiminin İngiltere'de konaklama ve cep harçlığı dahil öğrencilere 3-8 bin dolar arasında değişen maliyetlerinde, indirimlerle birlikte ciddi düşüşler görüldü. Üç aylık dil eğitiminin Amerika'da 9 bin, Kanada'da 7 bin dolara çıktığı dikkate alındığında kriz indirimlerinin önemi daha da artıyor.
Her olanağı dikkatle araştırın
Alternatif Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Merkezi, ekonomik kriz nedeniyle yabancı okulların ciddi indirimlere gitmiş olmalarına karşın yurtdışında üniversite eğitiminin Türk öğrenciler için oldukça pahalı olduğuna dikkat çekiyor. Bu nedenle de merkez, öğrencilerin kendilerine sunulan olanakların
iyice araştırılması uyarısını yapıyor.
İzmir, Konya, Ankara, İstanbul ve Mersin'deki temsilciliklerinde öğrencilere yurtdışındaki okullar hakkında ücretsiz bilgi sunan 'Alternatif Danışmanlık' üniversite eğitiminin ülkelere göre değişen bir yıllık maliyetlerini de şöyle açıkladı:
İngiltere..14-24 bin dolar
Amerika15-37 bin dolar
Kanada.13-20 bin dolar
Avustralya.14-21 bin dolar
Rusya...3-11 bin dolar