'Türklerin deprem duyarsızlığı' İngiliz basınında!

'Türklerin deprem duyarsızlığı' İngiliz basınında!
'Türklerin deprem duyarsızlığı' İngiliz basınında!
Financial Times gazetesi, Türkiye'nin son 15 yılda 20 binden fazla kişinin ölümüyle sonuçlanan iki büyük deprem yaşamasına karşın deprem bilincinin 'endişe verici derecede düşük' olduğunu yazdı.

LONDRA - İngiltere'de yayımlanan Financial Times gazetesi, Türkiye 'nin son 15 yılda 20 binden fazla kişinin ölümüyle sonuçlanan iki büyük deprem yaşamasına karşın deprem bilincinin 'endişe verici derecede düşük' olduğunu yazdı. Gazetenin piyasalar bloğunda yer alan haberde, Türkiye'nin sismik aktivitelere yabancı olmayan bir ülke olduğu vurgulanırken ülkede, son 20 yılda şiddeti 5.8'in üzerinde 11 deprem ve günde 50'den fazla küçük sarsıntı yaşadığı belirtildi. Geçtiğimiz gün İstanbul 'un kuzey batısında 4.5 büyüklüğündeki depremin bütün şehirde hissedilmesine rağmen olağan dışı görülmediğini yazan gazete , bu depremin ülkenin potansiyel doğal felaketler konusunda zamanlı bir uyarı olduğunu aktardı. Gazete şöyle devam etti, "15 yıldan kısa bir süre önce Türkiye'nin kuzey batısındaki 7.6 ve 7.2 büyüklüğündeki depremlerde 20 bine yakın kişi hayatını kaybetti. 18 ay önce Van'daki depremde 600'den fazla kişi öldü. Buna karşın Türkiye'deki deprem bilinci endişe verici derecede az."
 
ACİL MÜDAHALE BEKLEYEN 6 MİLYON BİNA 
Resmi rakamların endişe verici istatistikleri doğruladığını aktaran Financial Times, 1999'daki depremin ardından Türkiye'deki binaların sadece yüzde 20'sinin zorunlu deprem sigortası (DASK) yaptırdıklarını yazdı. Yazı şöyle devam etti, "Deprem sigortası bir yana Türkiye'deki 19.5 milyondan fazla konut ile ilgili yapılması gereken çok şey var. Resmi makamlar,1999 depreminden sonra yönetmeliğe getirilmiş olmasına karşın bina mevzuatına uymayan ve acil müdahale bekleyen 6 milyon konut olduğunu tahmin ediyor."
Gazete, DASK yayımlarına dayanarak 2011 yılında 3.7 milyon olan deprem sigortası sayısının 2012 yılının sonunda 4.8 milyona çıktığını aktararak bu sayının 2013 yılında daha da artmasının beklendiğini yazdı. (Gonca YAĞCI/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/112598811259887

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Dep -wait for it- rem! - tahres

  Binaları tespit et, yenile, ne gerek var uğraşmaya, zaten deprem yıkacak.(elleri ovuşturarak) Yeni İstanbul' u kurup rant oluşturup, deprem olunca da "eski" İstanbul' da rant oluşturmak varken. İnsanlar da ölüveriyolar hemen canım,çok narinler, hem bizim en az üç kardeş nesli gelsin şöyle tertemiz.

  @anaximenes - ocankaya

  Turkiye halki kalite, demoktarasi,egitim, insan haklari nedir bilememis ki. Bilmedigi seyi de talep edemiyor, o yuzden AKP zihniyeti surekli kazaniyor. devletin en buyuk gorevi, bizimkisi gibi dizilere yorum yapmak degil, vatandaslarinin can guvenligini saglamak.

  az bile demişler - kullaniciadlikisi

  asıl bizim hakettiğimizi ben söylerim de 301den içeri atarlar beni. yoksa ingilizler bilinçsiz demekle yetinmişler. ha milliyetçilerimiz deprem ile uğraşır mı yok anam onlar batı bizi aşağılıyorun derdinde. insanlar mı ölmüş kime ne?

  İngilizler - anaximenes

  bizim meşhur prensibimizi bilmiyorlar: "Bişey olmaz abi".. İyi de ne yapsın bu halk. Her gün deprem olacak paranoyası ile mi yaşasın. Mukadderat anlayışı iliklerine işlemişse, dayanaksız binaları yapan ve buna onay verenlerden hesap soramıyorsa -kalkıştığında da pişman ediliyorsa- kamu binalarında bile malzemeden çalınıyorsa geriye ne kalıyor? 2. prensip: Battı balık yan gider..

  Yine aşağılama, yine küçümseme... - Ahmetepik

  Batı basınında son zamanlarda "Türkiye alerjisi" yine tavan yapmış durumda. Gün geçmiyor ki bizi aşağılayıcı yazı ve yorumlar yayınlanmasın. Bir "Sarai Sierra" olayı abartıla abartıla Türkiye'ye karşı ırkçı, aşağılayıcı, çirkin bir kampanyaya dönüştü. "Türkiye'de deprem bilinci yokmuş" Sanki Batı ülkelerinde çok var. Yeni Zelandalılar henüz Christ Church yıkıntılarını kaldıramadı bile, yaralarını sarmaya çalışıyor. Japonya'da "deprem bilinci" vardı da ne oldu? Son deprem ve tsunami felaketi önlenebildi mi? Nükleer tesislerindeki sızıntı hâlâ devam ediyor, bütün Pasifik okyanusuna radyasyon bulaştı. Halk deprem konusunda daha bilinçli olacak da ne olacak? İnsanlarımız zorunlu olarak 50-60 yıllık köhne ve deprem olasılığı düşünülmeden inşa edilmiş konutlarda ve gecekondularda yaşıyor. Yüz binlerce dayanıksız konutu toptan iyileştirmek mümkün mü? Bu tür yazılara kanan bizim kendini çağdaş falan gören insanlarımız da hemen kendini aşağılamakta gecikmiyor tabi...

  maalesef - yawan

  sadece deprem konusunda değil ki, futbol dışında kalan tüm konu ve alanlarda 'endişe verici derecede düşük' bilince sahibiz maalesef.

  bilinç - very poco

  türk politikacılar vatandaşları doğal afet konusunda öyle kandırmışki farkında değiller. doğal afetleri "tanrı"nın bir lütfuymuş gibi gösteriyorlar halkta bunu güzel güzel sindiriyor.