Türklerin izleri aranıyor...

Türk Tarih Kurumu (TTK), dünyanın çeşitli ülkelerindeki Türk kültür varlıklarını bulmak için harekete geçti.

ANKARA - Türk Tarih Kurumu (TTK), dünyanın çeşitli ülkelerindeki Türk kültür varlıklarını bulmak için harekete geçti. TTK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, bu amaçla 16 ülkede çalışma yaptıklarını, ancak Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla başvurdukları Yunanistan'dan üç yıldan beri yanıt alamadıklarını söyledi. Halaçoğlu, çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri verdi:
Bulgular kitap haline getirilecek
"Araştırma sayesinde hem bazı eserleri restore etme imkânı doğdu, hem de yakın dönem literatüründe yer almayan pek çok eseri saptadık. Örneğin 78 Türk eseri bulunduğu sanılan Bulgaristan'da 500 eser tespit ettik. Bosna, Kosova, Romanya, Moldova, Ukrayna, Kırım, Kazakistan, Macaristan, Mısır, Ürdün ve Suriye'deki araştırmaları tamamladık. Sonuçlar, ülkelerin adıyla tek tek yayımlanacak. İlk kitaplar Kosova ve Makedonya hakkında. Türk eserlerinin en yoğun bulunduğu ülkelerden ikisi, Hindistan ve İran. Babürler ve beylikler döneminden çok eser bulunan bu ülkelerde araştırma yapacağız."
Halaçoğlu, Yunanistan'dan, Yunan bir görevliyle Osmanlı kültür varlıklarının tespiti için bu eserleri fotoğraflama izni istediklerini ancak üç yıldır hiçbir yanıt alamadıklarını belirtti. Halaçoğlu, "Yunanistan, daha önce yaptığımız ortak çalışma teklifini de 'Sizinle eşdeğer kurumumuz yok' gerekçesiyle geri çevirdi. Oysa TTK benzeri bir kurumları olduğunu biliyoruz" dedi.
'Her yerde yardım gördük'
TTK Başkanı Prof. Dr. Halaçoğlu, araştırmaya Yunanistan dışında hiçbir ülkeden itiraz gelmediğini belirterek şöyle devam etti: "Bulgaristan, Romanya, Ukrayna, Macaristan, hepsi bize çok yardımcı oldu. Bosna, Makedonya, Kosova'da hiç problemimiz olmadı ve çok güzel diyaloglar kurduk. En büyük problem çekeceğimizi düşündüğümüz Suriye'de hiçbir sorun yaşamadık. Mısır'da, Ürdün'de de herkes bize yardımcı oldu. İsrail, Türk ekiplere yolluk ve yevmiye vermeyi bile kabul etti, ancak çatışmalar nedeniyle gidemedik. Irak da çok yakınlık gösterdi, ama oraya da savaş nedeniyle gidemedik."


    http://www.radikal.com.tr/7346157346150

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.