'Türklük ırk değil kültür, Ermeniler ile Türkler arasında genetik fark yok'

'Türklük ırk değil kültür, Ermeniler ile Türkler arasında genetik fark yok'
'Türklük ırk değil kültür, Ermeniler ile Türkler arasında genetik fark yok'
AKP MYK Üyesi Prof. Dr. Yasin Aktay'ın geçen hafta büyük tartışma yaratan, "Türk diye bir ırk yoktur" sözleriyle ilgili konuşan Türkiye Genom Projesi mimarlarından Yrd. Doç. Ömer Gökçümen bu tartışmaya bilimsel bir yaklaşım kazandırıyor: Irk yok, ırkçılık var...

Radikal.com.tr - Geride kalan haftada, AKP MYK Üyesi Prof. Dr. Yasin Aktay’ın Bayburt Üniversitesi’nde konuşmacı olarak katıldığı bir panelde söylediği, “Türk diye bir ırk yoktur” sözleri büyük yankı uyandırmıştı. Aktay, bu sözleri söylediği salonda da daha sonra kamuoyunda da milliyetçi tepkilerle karşı karşıya kaldı.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, “Asla kabul edilemez. Tarihi ve sosyolojik gerçekliğe aykırıdır” diyerek; MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Türk yoktur diyen belasını mutlaka bulacak, yediği içtiği boğazına düğümlenecek, hak ettiği cevabı en yakın zamanda Türk milletinden alacaktır” diyerek tepki gösterdi.

İtirazlar, zaman zaman araya tehditlerin de karıştığı bir tonda sürdü ve durum öyle bir noktaya vardı ki Prof. Dr. Aktay, “aslında ne demek istediği”ne dair bir açıklama yapmak durumunda bile kaldı.

T24 haber portalından Hazal Özvarış işte bu tartışmanın izini ‘bilimsel’ bir noktada sürdü ve Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü araştırmacılarıyla birlikte yürüttüğü Türkiye Genom Projesi ile bilinen Yrd. Doç. Ömer Gökçümen ile bir söyleşi gerçekleştirdi.

Çalışmalarını, Harvard Tıp Fakültesi’nin ardından New York Eyalet Üniversitesi’nde sürdüren Gökçümen’in oldukça çarpıcı yanıtlarından bazıları şöyle:

“Bir biyologa sorarsanız, cevap kısa ve net: İnsan ırkı yoktur. Elimizdeki bilgiye göre, herhangi bir insan grubunu diğerlerinden ayıracak kadar genetik varyasyon (değişken) yok.

Biyolojik olarak ırklar gerçek olsaydı, şöyle bir durum olacaktı: Birbirlerinden tamamen ayrı iki popülasyon düşünün, bunlardan bir kişinin üç milyar harften oluşan genomlarına (bir canlının genlerinin tamamı) baktığınızda ‘Bu kişi kesinlikle bu popülasyondandır, diğeriyle hiçbir alakası yoktur’ diyebilmeniz lazım. İnsanlara baktığımızda ise her şey birbirine girmiş durumda. Karmakarışık birçok varyasyon var ve bunu belirleyen en önemli etken coğrafya.

“Irk konusunda, özellikle zaman meselesi insanlarda kafa karışıklığına yol açıyor. Modern insanın kökeni 200 bin seneye dayanıyor. Her ne kadar evrimsel olarak bu minik bir zamansa da bir tarihçi için tahayyül etmesi zor. O yüzden bir dilsel grup olarak Türkler veya daha uzun zamandır var olan Fransızca üzerinden ortaklaşan bir grup var gibi geliyor. Ama bundan 3-5 bin sene önce yaşayan Avrupalıların, şimdiki Avrupa topluluklarından nispeten farklı bir genetik yapısı olduğunu biliyoruz antik DNA çalışmalarından. Yani etnik kimliklerle birebir bağdaşan çok eski ve korunmuş genetik işaretlerin varlığı ile ilgili hiçbir şekilde genetik bir kanıt yok.”

Etnisitelere dair bildiğimiz en derin genetik temeller belki Yahudi popülasyonlara dair vardır. Kendi içlerinde ilişkilendikleri (evlendikleri) için hızlı evrimleşen, pek bir işe yaramadığı düşünülen genetik işaretlerde bazı ortaklıklarını görüyoruz ama onların bile varlığı sadece birkaç bin sene geriye gidiyor. 2-3 bin sene önce muhtemelen Araplar ve İsrailliler aynı gruptu, zaten şu anda da bir Arap ve İsrailli çok benziyor. Coğrafya çok önemli olduğu için istatistik olarak bir Türk ve Arap’a kıyasla, bir İsrailli ile Arap daha benzerdir, çünkü aynı coğrafyanın, genel olarak Akdeniz havzasının işaretlerini taşıyorlardır. İnsanlar arasındaki çok küçük temaslar bile önemli. Örneğin bir köyden ayda yılda bir kız gitmesi bile genetik varyasyonun hemen karışmasına yol açıyor. “Isolation by distance” kuramına göre, bir gruptan ne kadar uzağa giderseniz, hızlı bir şekilde onlardan o kadar farklılaşıyorsunuz ve yakınınızdakilerle benzeşiyorsunuz. Bu durumda da Türkler ile Azeriler muhtemelen oldukça yakındır, ama Moğollardan nispeten farklıdır.


- Söylediklerinizden yola çıkarak; İstanbul’daki bir Türk Kırgızistan’daki bir Türk’ten ziyade yakınlarındaki bir Kürt’le daha mı yakın?
Başka gruplar için bu tip etnik köken ve coğrafyanın öneminin incelendiği için bunu söyleyebiliyorum; yakın. Bu örnek için de yüzde 90 garanti veriyorum, aksi kanıtlanırsa da çok şaşırırım. Ama tabii ki bunu test etmiş direkt bir çalışma yok.

- “Anadolu’da yaşayanlar” diye kategorize edebileceğiniz bir genom var mı?
Bu analizi yapmadık. Fransa üzerinden konuşalım, çünkü hem genetik bilgi var, hem orta yerde olduğu için Türkiye’ye benziyor. Bir Fransız’ın genomuna bakarak son 200 senedir bir yerde yaşadığını söyleyebiliyoruz. Bunun nedeni bu kişinin tüm atalarının binlerce senedir Fransa’da yaşaması değil, 2-3 yüzyıldır ailesinin Fransa’da yaşaması.

Bir analojiyle anlatayım: Masmavi bir ülke düşünün. Bin kişi bu ülkede yaşıyor ve bunların genomunun belli bir yerinde mavi T harfi var. Ve siz 10 kişilik, dizimde T yerine A olan kırmızı renkli bir aileyi alıp mavinin ortasına koyuyorsunuz. Yüzlerce yıl gibi kısa bir süre içinde kırmızı, mavilerin içine karışıyor ve mavinin ortası pembeleşerek yayılıyor ve mavinin rengi hafifçe değişiyor. Bu tip yüz binlerce işarete bakıyorsunuz ve bir insanın mavinin, kırmızının neresinde olduğunu bulabiliyorsunuz. Bu kadar. Yoksa “Fransızlar binlerce senedir orada, Fransız genleri var” veya “Bu adamda çok fazla Alman geni var, Almanya’dan geliyor olsa gerek’” diyemiyoruz.

- Biyolojide kullanıldığı için ders kitaplarına da ırk kavramı geçti. Biyoloji bu kavramdan ne zaman vazgeçti?
Çok yakın zamanda vazgeçti. Bu biraz utanç verici antropoloji ve biyoloji için. Bu benim uzmanlığım değil ama 1900'lerin ilk zamanlarında dünyada hiçbir entelektüel yoktu ki ırkların varlığından şüphe etsin. Bu İngiltere için de, Almanya, Türkiye için de geçerli. Siyahlar ve beyazlar arasında o kadar kuvvet ayrılığı vardı ki üstüne yoksul, aptal gibi saptamalar yapılıyordu. Fakat şimdi görüyoruz ki bu ayrımın gende bir temeli yok. Hiç fark yok değil, ama çok küçük ayrımlara çok büyük anlamlar yüklenerek yaratılmış değişiklikler.

- 1937’de Türkiye’de Atatürk’ün manevi kızı Afet İnan’ın öncülüğünde “Türk milletinin ırksal tespiti” için araştırma yapılıyor ve “Türklerin kafatası brakifesal, burun düz, gözler badem” benzeri saptamalar yapılıyor. Bunlar sizin için gerçek olmayan fiziksel çıkarımlar mı?
Öncelikle şunu anlatmam gerekiyor. İnsan genomunu oluşturan üç milyar harften bahsettik, bu ciltlerce kitap yapar. İki insanın genomları arasındaki fark ortalama binde bir. Genetik çeşitlilik dediğim şey bu yüzde 0,1 noktasında. Üstüne üstlük insanlar arasında değişiklik gösteren bu yüzde 0,1’in sadece yüzde 10’u insan toplulukları arasında fark gösteriyor. Yani Türkiye’den veya Fransa’dan örnekleme yaparsak zaten insanların arasındaki genetik değişikliklerin yüzde 90’ını görüyoruz. Bu hesapla ülkelerin arasındaki fark ise genomun 10 binde birine tekabül ediyor. Biz de genetikçiler olarak bu farklılıklara odaklanıyoruz sorduğumuz soruların niteliğinden dolayı. Genom çok uzun olduğu için binde birin yüzde 10’u bile hala milyonlarca harf ediyor. İnsanlar arasındaki genetik fark çok az ama bazı farklılıkları zorlayarak da olsa görebiliyoruz.

Sorunuza gelince, evet, kafataslarını karşılaştırınca varyasyonlar görüyorsunuz. Ama iki soru doğuyor: Bunların hangisi genetik, hangisi çevresel koşullardan (mesela diyet veya iklim) kaynaklanıyor? Tam cevabı bilmiyoruz. Örneğin, Doğu Anadolu’da kafa bağlama var bebeklerde ve insanın kafatasının şeklini değiştiriyor, fakat bu şekil değişiminin hiç bir genetik temeli yok. Özellikle Batı Avrupalılar buna çok sonra ayıyorlar. Veya eksik diyet kemiklerin gelişimini kötü etkiliyor. Sosyal ekonomik durumun da kemikler üzerine yaptığı önemli değişiklikler var. Ağır iş yapan insanlarda bazı problemler oluyor. O yüzden bu varyasyonların sebeplerini ayrıştırmak çok zor.

1930’larda dünyanın her yerinde ırklarla ilgili araştırma yapılıyor. Bu neredeyse bir ulusal göreve dönüşüyor, çünkü siz yapmazsanız başkaları sizin için yapıyor. Ki bundan bir süre sonra Almanya, Hitler vakası gerçekleşiyor. O yüzden de referans gösterilen bu araştırmalar ne Atatürk ve Afet İnan’ın özelinde yaşanan bir durum, ne de güncel. 50 sene sonra biz 21. yüzyıl genetikçilerine de bakıp ne saçma önyargılar üzerinden araştırma yapmışlar denilebilir. Fakat şimdi kimse şunların kafatası şöyleymiş gibi 1940’ların makaleleri üzerinden yol almıyor. Ayrıca, işin uzmanları Batı Afrika’dan ve Çin’den gelen iki kafatasını ayırt edebilseler de “Bu da zeki, bunun şu yetenekleri var” gibi özelliklerden bahsedemezler. Avrupalılar’a kıyasla Türklerin burnu dar diyebilirsiniz, ama bir sürü Türk var ki geniş burunlu, bir sürü Avrupalı var ki küçük burunlu. Şahsen, burnun geniş olmasının biyolojide neye karşılık geldiğini bilmiyorum.

- Bir genetik antropolog olarak “Türk” gibi tanımlamalar size ne ifade ediyor?
Benedict Anderson’ın terimiyle, Türklük de aynı Fransızlık, Ermenilik, Kürtlük, Almanlık gibi “imagined community” (hayali cemaat). Bu konuda Türkiye’de özellikle entelektüel elitlerin halkın üzerinden genel ideolojik kavramlarla konuşması beni rahatsız ediyor. Köylerde yaptığım söyleşilerde, birçok köylünün kendilerini Türklük’le, Orta Asya’dan gelmiş olmakla tanımladıklarını görüyorum; bazı köylerde Kürtlük’ün, bazılarında Alevilik’in önemli olması gibi. Bu bence son derece normal ve dünyanın her yerinde görülen bir kültürel kimlik oluşumu. Bu tip oluşumlar hepimizin aidiyet duygusu için önemli ve milliyetçilikle, ulusalcılıkla bence direkt alakası yok. Ama entelektüel seviyeye çıktığımda 70 milyon için genellenmiş “Türk ırkı yok, Kürtler binlerce yıldır burada, Türkler işgalci” veya “Kürtler dağ Türk’üdür” gibi söylemlerle karşı karşıya kalıyorsunuz.

Ben garanti veriyorum ki, kimse Kürtlerden ve Türklerden DNA alıp “Siz farklısınız”ı kanıtlayamaz. Ne Kürt geni var, ne Fransız geni var. Bütün toplumlar içinde her şey var. Zaten Ermeniler ve Türkler arasında bir araştırma yapıldı. Ve genetik bir farklılık çıkmadı. Ama genetik farklılık olmaması Türk veya Ermeni yoktur demek değildir. Ermenilere gidip “Siz Türklerle aynısınız, Türksünüz” denemez. Çünkü kültürel olarak varlar. Ama Türk milliyetçiliğine karşı argüman geliştirirken “Irklar gerçektir. Ermeni ırkı vardır, ama Türklerin ırkı yoktur” demiş gibi oluyorsunuz. Benim profesyonel düşüncem, ırk kavramını mümkün olduğu kadar siyasi söylemden uzak tutmak. Çünkü benim kanaatime göre toplumları biyoloji üzerinden sınıflandırma hem hiçbir şey üretmez, hem de bir sürü sorun çıkarır.

- Irk yok ama ırkçılık mı var?
Dünyada ırkçılık olduğu için biz bugün ırkı tartışıyoruz, yani ırk kavramına mana veren ırkçılık. Spesifik bir örnek olarak Amerika’da ırkçılık var. Ve bana, Amerika’daki akademik ırk tanımları ve ırksal çatışmalar söylemi, Türkiye’nin elitine yansıyormuş gibi geliyor. Hâlbuki Amerika’nın tarihinde köle ticareti var, bazı gruplar gelip uzun zaman izole kalıyorlar, yerli Kızılderililer var vs. Köle ticareti için getirilen Batı Afrikalılar, pat diye beyaz bir hegemonyanın altına konunca bir DNA alıp “Sen yüzde 60 Afrikalı’sın” denebiliyor o zaman ve bunun çok derin ve tartışılması gereken sonuçları oluyor. Ama Türkiye’de ırkçılık var mı bilmiyorum, çünkü bunun için önce kendini bilmek de gerekir. Türkiye’de “Ben 20 nesildir Kürt’üm”, “50 nesildir Türk’üm” denilebilir mi? Açıkçası ben kendim için söyleyemem. 


SÖYLEŞİNİN TAMAMI


  http://www.radikal.com.tr/116520511652058

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kahve köşesi muhabbeti - thracian88

  bilimsel verilerden uzak bir yazı. yani kafasına göre olsa etse bilmem ne. elbette ki pek çok milletin genleri birbirlerine benzer,türklerin ermenilerle gen benzerliği abarttığı kadar yok. dahası kendi içerisinde bile gen farklılıkları olan bir ülkeyiz çok uzağa ermenistana gitmeye gerek yok. trakya ile iç anadolu insanın genleri daha farklı,kürtlerde türkiye kürtleriyle iran kürtlerinin genleri daha farklı(büyük bariz farklar değil tabii)(örneğin r1b-s21 geni türkiyede sadece trakyada %1-5 arasındayken diğer bölgelerde %1 den küçüktür). keza avrupa ülkelerinde de bu durum mevcut. hitlerin rol modeli olan danimarkada %50ye varan bir ''karışmışlık'' mevcut. dünyada saf karışmamış millet beklemek saçmalıktır. kültür ve dil daha belirleyici öğelerdir.

  sınıflandırma hatası - düş-ün bulur-sun

  Geçmişten beri yapılan bir hatanın ve bazılarının da işine geldiği için hala kullanılan ırk kavramının hiçbir anlamı yok. Geçmişte canlı türleri olarak yapılan sınıflandırmayı, insanların içinde de uygulamaya çalışan cehalet, bu sorunlara sebep oluyor.Varlıklar önce , canlı-cansız diye sınıflandırılırken, canlılar da insanlar-hayvanlar-bitkiler diye sınıflandırılır.bundan öte sınıflandırmalar aynı şeyin biçimleridir artık her biri ayrı ayrı nitelikler, türler değildirler. İnsanlar tek bir yaratıktır. Farklılıkları ise coğrafik ve kültürel farklılıklardır ki, zaten farklı yaşam tarzı olan kültürleri de içinde bulundukları Coğrafik duruma göre şekillenmiştir. Cumhuriyetten sonra, bütün bu konuları tek bilim dalı altında toplayıp, Dil-Tarih-Coğrafya düzeyinde inceleyen bir bilim merkezi kurulmuştur zaten. Siyah ve Beyaz olmanın bile ''Irk'' (Canlı Türü) değil, iklim şartlarına göre cildimizin renk değiştirmesinden başka birşey olmadığı anlaşılmıştır. Ona bakarsanız Bugün Türkiyedeki Türkler de, geldikleri coğrafyadaki Türklerden çok farklı bir görünümde, dil ve kültürel farklılıktadırlar. İnsanlar arasındaki farklar, doğal ve sosyal nedenlere dayanan, kültürel farklılıklardır, hepsi bu. Bu da bazılarına hoş gelen bazılarını da rahatsız eden davranışlara sebep olduğundan farklı topluluklar halinde yaşarlar. Napalım yani ? Bunun için ölelim ve öldürelim mi ? Psikopat gibi davranmaya gerek yok.

  Anadolu'nun İlk yerlilerine ne oldu - mhalim

  İlk çağlardan beri Anadolu'da yerli halklar çeşitli uygerlıklar ve devletler kurmuşlardır. Urartular, Hititler, İonyalılar, Lidyalılr, Roma ve Bizans egemenliği döneminde yaşayanlara ne oldu? Kimlerle kaynaştılar? Osmanlı döneminde buraya gelenlere ne oldu? Emekliye ayrılıp Anadolu'yar yeleştirilen devşirmelere ne oldu? Balkan savaşlarından sonra, (Osmanlı egemenliği sonrasında islamiyete geçen topluluklar) Anadolu'ya gelenlere ne oldu? .......Bunlar duyguları ile mi, yoksa ırksal özellikleri ile mi TC nin vatandaşları oldular??Irkçıların buna cevabı nedir?

  bagzı seyler: Irk yoktur, ya da penguen gidince penguenlere ne olur? - UNDECLARED50

  Irk, Nuhun gemisinin adıdır; tufan, şeriattır; ‘öteki’, serap. Eğer birinden birinin vicdanı olsaydı a lahza silinir giderdi yeryüzünden.

  Siz ne kadar Türksünüz? - Turk

  Bizim cocuklugumuzda kapi komsumuz vardi. Koca, tuccar; kadin ev hanimiydi. Ev hanimi; nerelerden nasil gelip de, kocasina vardigini anlatirmis!*** Anadolu'da biz bize karistik. Ermeni, Turk, Kurt... Bunlar simdilik goz onunde olanlar. Ya unuttuklarimiz? Bizanslilar? Anadolu'da kaybolmus Yeniceriler? Rumlar?... Avrupa'dan gelmis gocmenler?*** Size bir yazi daha oneriyorum: "Siz ne kadar Türksünüz?" LINK: http://blog.milliyet.com.tr/siz-ne-kadar-turksunuz-/Blog/?BlogNo=4929

  BİLİM - HARAYDIN

  Bilim adına konuşmak ne kadar kolay,varmış yokmuş üfürün durun. Yahu tüm insanlar kuzen elbette genetik yakınlığı olacak. İnsanlar yeniden Hz.Nuh ve yanındakilerden çoğaldı elbette genetik kodları benzeyecek.İnsanlık Anadoludan çoğaldı, elbette benzeyecek.Türkler Hz.Nuh'un oğullarından birinin nesli.Ancak Avrupa,Anadolu,Asya tüm yayılma alanları.İşleri bir bayrak altına herkesi toplamak ve elbette onlarla kaynaşmak, yani ormanda izole bir yamyam grubundan bahsetmiyoruz.İnsanlar kuzendir.Önemli olan neyin ardından gittiğiniz ve elinizdeki bayraktır. Şeytanın arkasından mı gidiyorsunuz, bin yıldır dedelerinizin temsil ettiği ilayı kelimetullah bayrağına mı talipsiniz, fark buradadır,genetik kodlarda değil.Bu bayrak Karahanlı,gazneli,Selçuklu,Osmanlı elinden bize mirastır,gerisi boş laf.

  Mesele aslında çok basit - Gılgameş

  Bilim homo-sapiens diye bildiğimiz modern insan türünün Afrika'dan çıkıp yayıldığını ispatlayalı kaç zaman oldu hatırlayın bakalım. Önemli olan bu değil ki. Burada söz konusu olan ben buranın egemeniyim, burada varolmak için bana benzemek zorundasın diyen zihniyettir. İşte bu egemenin yaptığına da asimilasyon denir. Esasen bunların hepsi faşizmin çeşitlemeleridir. Yani mesele ırk, ırkçılık değil faşizmin kendisidir. Bugüne kadar Kürtlerin verdiği mücadelenin düşmanı da faşizmdir. Bugüne Kürtlerin karşısına faşizmin her türlüsü çıkarılmıştır. Ancak nafile. Bu toptakların kadim halkı Kürtler her türlü faşizmin üstesinden gelmeyi bilmiştir. Bugün karşısına konan yeşil faşizmi de aşacaktır. Gerisi ise koca bir hikayedir. Bazıları uyusun diye anlatılır.