Türksat'tan askere teröre karşı destek

Türksat Genel Müdürü Dur, Genelkurmay'la ortak projeler yürüttüklerini belirtti. Dur, "İstenen bölgenin fotoğrafını anında çekip yollayabiliyoruz. Türk mühendis, mayına çare bulabilir" dedi.

ANKARA - Türkiye, aylardır Doğu ve Güneydoğu'dan gelen şehit haberleriyle sarsılırken Türksat A.Ş. Genel Müdürü Osman Dur, PKK'lıların yollara döşediği uzaktan kumandalı bombaların patlatılmasının rahatlıkla engellenebileceğini söyledi.
Gazetecilerle dün bir sohbet toplantısı düzenleyen Dur, uzaktan kumandayla mayın patlatılması olaylarına karşı Genelkurmay Başkanlığı'yla çalışmaları bulunduğunu ancak ayrıntı veremeyeceğini belirtti.
PKK'lı teröristlerin GSM, uydu ya da karasal hatları bile kullansa uzaktan kumandayla bomba patlatmalarının önüne geçilebileceğini vurgulayan Dur, şöyle konuştu: "Hangi frekanslarla hangi cep telefonlarını kullandıkları belli. GSM baz istasyonlarını kullanıyorlar. Uydudan çalışanları da biz biliyoruz. Hangi frekanslarda bu işlerin yapıldığı belli. O bölgelerde bu frekansları bozacak frekans göndermek çok rahat. Nerelerde iletişim engellenir, bölge iyi tespit edilip, bunlar çok rahat yapılabilir."
Tehlikenin olduğu bölgelerde frekansların ölçülerek karıştırılabileceğini anlatan Dur'a göre, terörle mücadele sadece karadan kazanılacak bir mücadele değil ve PKK'lılara karşı havacılık ve uzay teknolojilerinden yararlanmak gerekiyor. Dur, görüntü toplayan uydular sayesinde yedi santimetre büyüklüğündeki bir cismin çok rahat tespit edilebildiğini söyledi.
Türksat'ın geçen ay başlatılan yeni uygulamayla artık gözlem de yapabildiğini belirten Dur, "Uluslararası bir uydu operatörüyle anlaştık ve şu anda çektiğimiz fotoğraf başına kritik projelerde askeri ve özel sektörle işbirliği yapıyoruz. Bizden bir bölgenin fotoğrafını istediklerinde biz anında çekip gönderiyoruz" dedi.
Isparta'da anlatılmıştı
Genelkurmay Başkanlığı'nın Isparta'daki Dağ Komando Okulu'na düzenlediği 'basın turu' Ada frekans karıştırıcılar anlatılmıştı. Burada, TSK envanterine yeni giren 'radyo frekansı köreltme ve karıştırma cihazı' basına tanıtılmış, yerli üretim karıştırıcının, konvoyların güvenliğinin sağlanması maksadıyla araçlara monte edileceği belirtilmişti.