Türk'ten 'gözaltı' genelgesi

Adalet Bakanı Türk, cumhuriyet savcılıklarına gönderdiği genelgeyle gözaltı ve hazırlık soruşturması sürecinin uzamasından kaynaklanan şikayetlerin önlenmesini istedi.

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, gözaltı ve
hazırlık soruşturması sürecinin uzaması nedeniyle birçok kişinin mağdur olduğuna dikkati çekerek, bu işlemlerin kısa sürede ve dikkatli şekilde yapılması konusunda Cumhuriyet savcılıklarını uyardı.
Türk, Cumhuriyet ve DGM Cumhuriyet Başsavcılıklarına "Gözaltına Alınan Kişiler"
konulu bir genelge gönderdi. Son günlerde çeşitli olaylar nedeniyle özellikle de toplu olarak işlenen suçlar nedeniyle gözaltına alınan kişilerden, haklarında takipsizlik veya beraat kararı verilenlerin, "gözaltına alınma zamanı ve biçimi", "hazırlık soruşturmalarının kısa sürede bitirilememesi", "gözaltı sürelerinin uzaması" gibi konularda mağdur edildikleri yönünde şikayetlerde bulunduklarını bildiren Türk, kişi hürriyeti ve güvenliğinin, Anayasa, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve yasalarla koruma altında bulunduğunu hatırlattı. Gözaltına alma ve gözaltı sürelerinin CMUK, DGM Kuruluş ve Yargılama
Usulleri Hakkında Kanun ve "Yakalama, Gözaltına Alma ve ¶İfade Alma Yönetmeliği" ile düzenlendiğini kaydeden Türk, uygulamalarda da bu düzenlemelere dikkat edilmesini istedi.