Türk'ten Toptan'a "kabadayılık" yanıtı

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, ifade kriziyle ilgili olarak TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın "kabadayılığa gerek yok" sözlerine yanıt verdi: "Biz kabadayılık yapmayız, hukuksuzluğa karşı çıkıyoruz"


Diyarbakır'da partisinin ekoloji ve yerel yönetimler bürosunun açılışına katılan Türk, kendileriyle ilgili mahkeme kararlarının tek yönlü ve zorlama olduğunu söyleyerek, AKP hakkındaki kapatma davasına gönderme yaptı.

Türk, "30 yıldır akan kan hepimizi büyük acılara boğmuştur, bu acıları bir daha yaşamamak için hepimize büyük görevler düşüyor" dedi.

Türkiye'de barışçıl sürecin gelişmesi için çok uygun bir ortam olduğunu söyleyen Türk, "Barışçıl demokratik sürecin gelişmesi konusunda her tarla çabayı sürdüreceğiz, herkes elini taşın altına koysun" dedi.

Operasyonların bitmesi ve PKK'nın çatışmasızlık sürecini geliştirmesi gerektiğini söyleyen Türk, "İfade vermeyle ilgili hukuksuzluğa karşıyız" diye konuştu.

TBMM Başkanı Toptan, DTP'lilerin "Kesinlikle ifade vermeye gitmeceğiz" sözlerine sert çıkmış ve "Kabadayılığa gerek yok" demişti.