'Türk'ü vuracaktık, PKK'dan korktuk'

İSTANUBUL - Ergenekon davasının 90. duruşmasında ifade veren tutuksuz sanık Coşkun Çalık, sanıklarla telefonda yaptığı suikast konuşmalarının ciddi olmadığını savundu.
Çalık, soruşturma aşamasında verdiği ifadasinde tanıdığını belirttiği Mehmet Fikri Karadağ ile Selim Akkurt’u gerçekte tanımadığını belirtti. Çalık, bu kişiler aleyhine ifade verdiği için vicdan azabı duyduğunu söyledi. Çalık, “Emniyette baskı gördüm. Boğazımı sıktılar. ‘Cezaevine atarız, çok yatarsın’ diye tehdit ettiler” şeklinde konuştu. Çalık, Muhammet Yüce, Selim Akkurt ve Ayhan Çelik ile yaptığı telefon görüşmelerinde Orhan Pamuk, Ahmet Türk ve Osman Baydemir’e suikast planlarıyla ilgili ise şunları söyledi:
“Teyzemin oğlu Muhemmed Yüce, bana saçma sapan şeyler söylüyordu. Ben de saçma sapan cevaplar veriyordum. Öylesine bir muhabbetti. Muhammet bana Ahmet Türk’ü öldürmeyi teklif etti, ama PKK ailemizi kazır diye vazgeçtik” dedi.
25 yıldır İstanbul adliyesinde çalışan tutuksuz sanık Atilla Aksu ise ifadesinde, tutuklu yargılanan avukat Kemal Kerinçsiz’le arkadaş olduklarını anlattı. Aksu, “Devlet memurluğu, bostan korkuluğu değildir, benim de siyasi görüşüm var. Kerinçsiz de İstanbul Barosu’na kayıtlı 25 bin avukattan birisi” diye konuştu. (Radikal)