Türküdeki Gelivera sular altında kaldı

Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Adını türkülere veren ve tarihi Cenevizliler’e dayanan ‘Gelivera’ Gelivera’da bölge halkının itirazına rağmen baraj yapımı durdurulamadı. Giresun ile Gümüşhane sınırlarında yer alan ve yeni adı ‘Sapmaz Köyü’ olan Gelivera’da Gelevera, Karaovacık ve Kavraz dereleri üzerine havzalararası su transferi yapabilmek için 3 adet baraj projesi hazırlandı. Projenin inşaatlarına başlandı. 91 köylü Gelivera’nın sular altında kalmasına engel projeye verilen ÇED olumlu kararının yürütmesinin durdurulması ve iptal edilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhine dava açtı.
Bölgede bilirkişi incelemesi yapıldı. Bilirkişi raporunda barajların flora ve faunaya zarar vermeyeceği belirtilse de, ağır iş makinelerinin çevreye zararlı olacağı, ÇED raporunda havazalararası su transferi ile ilgili detaylı bilgilerin yer almadığı, iletim hatlarına dair bir bilgi olmadığı gibi olumsuz görüşlere de yer verildi. Ancak Ordu İdare Mahkemesi, köylülerin talebini reddetti. Bu sırada gövdesi tamamlanan iki barajda su tutuldu. Gelivera da sular altında kaldı.
Köylüler suların yükselmesiyle birlikte daha önceden kendilerine yer gösterilmediği için apar topar köyü terk etti. Eşyaların büyük kısmı köyün yüksek noktalarına yapılan barakalara bırakıldı. Köylüler bu kez bir üst mahkemeye giderek itirazda bulundu. Ordu Bölge İdare Mahkemesi de bir alt mahkemenin verdiği kararı yerinde buldu ve itirazı reddetti. 91 köylünün tüm çababalarına rağmen Gelivera sular altında kalmaktan kurtulamadı.


  http://www.radikal.com.tr/113018111301811

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Gelevara deresi - momentum

  Karadeniz'de bıçkınların cirit attığı zamanlarda büyükannemin ilk eşi bir adam vurmuş atının üzerinde orada. Atın doğruca sahibinin evine geri gittiğini söylerler. Atıldığı cezaevinden haber göndermiş kocası büyükanneme: "Seni boşayayım, beni buradan sağ çıkarmazlar." Gerçekten de kısa bir süre sonra o da içeride öldürülür. Annesiyle yalnız kalan zengin fakat dul bir kadın olan büyükannem için zor günler başlar. Sonradan kendisiyle evlendiği dedem ise bütün malını mülkünü yiyip bitirir. (Mübarek Cuma günü Allah her ikisine de rahmet etsin.) Gelevara deresinin etrafındaki geniş arazilerden, en sonunda evdeki yatak-yorganlara kadar. O zamanın kumarcıları şimdikilerden daha arsız ve raconsuz olmalı ki, bir oyuncunun evindeki yatak yorgana zar atabiliyorlarmış. Dedeme de Zonguldak kömür madenleri yolu gözükür, sonradan verem olup İstanbul'da öleceği yere. Eski, acı hatıralar, aile efsaneleri. Konuyla ne alakası mı var? Hiç.