Türk'ün alkole bakışı

İçki üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, alkol denince vatandaşın aklına ilk gelen sözcük 'rakı'. Bunu 'sarhoşluk', 'rahatlama', 'keyif', 'eğlence', 'muhabbet' ve 'neşe' izledi. Alkol içme nedenleri de birbirinden ilginç: "Babasının bar sahibi olması, hükümetin icraatları, askerlik görevi..."

İSTANBUL - İçki üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, alkol denince vatandaşın aklına ilk gelen sözcük 'rakı'. Bunu 'sarhoşluk', 'rahatlama', 'keyif', 'eğlence', 'muhabbet' ve 'neşe' izledi. Alkol içme nedenleri de birbirinden ilginç: "Babasının bar sahibi olması, hükümetin icraatları, askerlik görevi..."
İstanbul Üniversitesi (İÜ) İletişim Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Seher Er ile İTÜ Maden Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ayhan Ali Sirkeci'nin koordinatörlüğünde İstanbul'un 25 ilçesinde 478 kişiyle yüz yüze görüşülerek 'Alkollü içkinin Çağrışımsal Alanı' başlıklı bir araştırma yapıldı. Araştırmaya katılanlardan 299'u alkollü içki kullanırken, 179'u kullanmayanlardan oluştu.
Alkol kullanan 299 kişiye 'Alkollü içki denince akla gelen en
önemli sözcük nedir?' denildi. Yüzde 15.4'ü, soruya 'rakı' yanıtını verirken, yüzde 13'ü 'sarhoşluk', yüzde 8'i 'rahatlama' karşılığını verdi. Yüzde 2.3'lük kesim soruyu 'hastalık', yüzde 1'i 'hüzün' şeklinde cevaplandırdı. Katılımcılardan sadece ikisi alkollü içki deyince aklına gelen en önemli sözcüğün 'sağlık' olduğunu söyledi. 'Sahte rakı' ise bir kişinin aklına geldi. İlk akla gelen sözcükler arasında nişanlım, meyhane, mangal, ihtiyaç, şerefe, haydari, doğruluk, buz, beyazpeynir, ayarını bilmek'de yer aldı.
'Hayat çekilmiyor'
Araştırmaya katılanlardan yüzde 36.5'i 'keyif almak' için alkol içtiğini söylerken, diğer nedenler şöyle: Özenti, stres atmak, sosyal ortam, unutmak, alışkanlık, dertlerden kurtulmak, maddi sıkıntı, eşe eşlik etmek, kadınlar, hayatın çekilmezliği, maçlar, askerlik görevi, hükümetin icraatları, babasının bar sahibi olması..."
Alkollü içki kullanmama nedenleri sorulan 179 kişiden yüzde 26.3'ü ise 'din' dedi. Diğer nedenler kendini sevmek, kötü örnek olmamak, paranın yetmemesi, ömrü kısaltmak istememe oldu.


    http://www.radikal.com.tr/7467317467310

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.