TÜSİAD Başkanı Dinçer'den sert mesajlar

TÜSİAD Başkanı Dinçer'den sert mesajlar
TÜSİAD Başkanı Dinçer'den sert mesajlar
TÜSİAD Başkanı olarak son konuşmasını yapan Haluk Dinçer, "Cumhuriyet dönemi birikimini anlamak istemeyenlerin yeterince incelemediklerini görebiliriz. Laikliğin din ve siyasetin ayrı tutulmasının önemini de demokratikleşmede daha iyi anladık. Siyaset insanların özel yaşamı ve ruhani yaşamıyla ilgilenmez" dedi.

RADİKAL-TÜSİAD'ın 45. Olağan Genel Kurulu, İstanbul 'da gerçekleştiriliyor. Genel Kurul'da TÜSİAD'ın yeni başkanı seçildi.Genel Kurul toplantısının açılış konuşmalarını TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Erkut Yüceoğlu ile TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Dinçer yaptı. 45. Olağan Genel Kurul gündemi kapsamında TÜSİAD'ın yeni yüksek istişare konseyi başkanı ve divanı, yönetim kurulu, denetleme kurulu ve haysiyet divanı asıl ve yedek üyelerinin seçimi gerçekleştiriliyor.

Haluk Dinçer TÜSİAD Başkanı olarak son kez konuştu. Konuşmasında siyasilere mesaj veren Dinçer, "Cumhuriyet dönemi birikimini anlamak istemeyenlerin yeterince incelemediklerini görebiliriz. Laikliğin din ve siyasetin ayrı tutulmasının önemini de demokratikleşmede daha iyi anladık. Siyaset insanların özel yaşamı ve ruhani yaşamıyla ilgilenmez. Laiklik ilkelerine sahip çıkmamız gerektiğine inanıyorum" dedi. 

İşte Dinçer'in konuşmasında öne çıkan satırbaşları:
YAŞADIKLARIMIZIN ARKASINDA EKONOMİK KRİZ VAR

Yaşadıklarımızın arka planında ekonomik kriz ve siyasi dengesizlikler var. Dünya ekonomisi 2008 krizini geride bırakamadı. Açıktan korumacılık yapılmıyor ama ticaret hacmi daralıyor. Kriz sadece ekonomiyle sınırlı değil siyasal bir kriz de var.
*Geçmişin güçlü ülkeleri direniyor. Yolsuzluk konusu da bu arayışlar çerçevesinde tartışılıyor. Bu nedenle bu yıl başkanlığını yapacağı G-20 yolsuzlukla mücadeleyi baş gündem maddesi yaptı. Bu yüzden vatandaşlar yönetici sınıflara güvenini kaybetmiş durumdalar. Siyasette güç kazanan otoriter yönetimleri görüyoruz. 
Üstelik bu konu ekonomik olduğu kadar güvenlik sorunu olarak da nitelendiriliyor. Kuraklığın yol açtığı çaresizlik ve şiddetin arttığı bir dünya bizleri bekliyor olacak.

*Dünyada şok etkisi yaratan Paris’teki olaylar üzerine çalışmalar başladı. Görüşler tartışılıyor. Paris katliamının laikliğe saldırı olduğu gözüküyor. Bir yandan Avrupa’da Müslüman topluluğunun zaafları sosyal ayrışmanın sıkıntıları mevcut. Bu unsurlar farklı kültürelin bira arada yaşamasını zorlaştırıyor.
*Terörizmle her şekilde mücadele edilmelidir. Terörizme yol açan nedenler iyi görülmelidir. Bir hukuk devletinde hangi söylemlerin suç unsuru olduğu hukuk çerçevesinde değerlendirilir. Keyfi sınırlamalar ifade özgürlüğünü ortadan kaldırır.
*Değerli üyeler tam bu noktada kendi tarihinden edindiği birikimi bir kez daha vurgulamak değeri hissediyorum. Cumhuriyet dönemi birikimini anlamak istemeyenlerin yeterince incelemediklerini görebiliriz. Osmanlı derin krizden modernleşmeyle krizini atlatmaya çalıştı.
*Laikliğin din ve siyasetin ayrı tutulmasının önemini de demokratikleşmede daha iyi anladık. Siyaset insanların özel yaşamı ve ruhani yaşamıyla ilgilenmez. Laiklik ilkelerine sahip çıkmamız gerektiğine inanıyorum.

* Türkiye kendi tarihsel deneyimine sadık kalarak bu mücadelenin tarafı olabilir. Bunu yapabildiği ölçüde kendi deneyimine özgün bir konuma gelecektir.
*Önümüzde AB’yle ilişkilerde mevzuat uyumu başta kamu ihaleleri olmak üzere yeni başlıkların açıklması gündem maddeleri var. Bu çabalarımızla bir fark da yaratıyoruz. Üyesi olduğumuz AB’yle mücadele sürecimizi destekliyoruz.
*Önemli reform girişimleri yarıda kaldı. Orta gelir tuzağının kıyısındayız.
* Bugün art arda yaşanan dönüşüm paketlerinden açıklandığı gibi daha yapacak çok iş var. 62. Hükümet önemli bir yol haritasıyla yola çıktı. Özel sektör olarak bu yerindedir.

*Değerli üyeler gerek yönetim kurulu üyesi olduğum dönemde gerekse başkanlığım döneminde fırsat bulduğum değerli başkanlarıma yönetim kurulu başkanlarıma ve yönetim kurulunda beraber çalıştığım arkadaşlarıma huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

YENİ BAŞKAN CANSEN BAŞARAN SYMES OLDU

Öte yandan Genel Kurul'da yapılan oylamada TÜSİAD'ın yeni başkanlığına tek aday olarak seçime giren Cansen Başaran Symes seçildi.  Symes kullanılan 176 oyun 174'ünü alarak başkan oldu.

 

TÜSİAD'ın başkan adayı belli oldu