TÜSİAD Başkanı Yılmaz: Geleceğin güvencesi toplumun katılımcı iradesi olacak

TÜSİAD Başkanı Yılmaz: Geleceğin güvencesi toplumun katılımcı iradesi olacak
TÜSİAD Başkanı Yılmaz: Geleceğin güvencesi toplumun katılımcı iradesi olacak
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz çıkışta açıklamalarda bulundu.

ANKARA - Yaşanan olaylar sonrasında ekonomide endişe edilecek bir durumun söz konusu olmadığını ifade eden Yılmaz, "Biz bütün bu olaylara, Türkiye 'de toplumun demokratik katılım kanallarından ülkesini, şehrinin meselelerine sahip çıkmanın ötesinde bir yere gitmesine sıcak bakmıyoruz. Yani yakıp, yıkmak, kırmak, dökmek. Arınmaya çalıştığımız şiddet ve terör geri gelmemeli. Tabi toplumun katılımcı itradesine de engel olmamalı. Ekonominin, refahın, geleceğin güvencesi bu olacak" şeklinde konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz ile Gezi protestolarına ilişkin bir görüşme yaptı. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, görüşmeden sonra kameralar karşısına geçti. Türkiye ekonomisinde endişe edilecek bir durumun söz konusu olmadığını söyleyen Yılmaz, "Ekonomimizin ulaştığı seviyede kurumları ile kuralları ile piyasanın derinliği ile hiçbirimizin korkmasına gerek olmayacak bir güçte olduğunu birlikte tespit ettik. Türk ekonomisinin bugünü de geleceği de hepimizin güven duyacağı bir seviyededir. Ekonomi ile ilgili kaygılarımız olmadığına göre, ekonomide sağladığımız bu itibarın aynı şekilde ülkemizin toplumsal yaşamında, demokrasisinde de sağlanması için eksikliklerimiz varsa bu konuda da gereken adımların atılması için görüşlerimizi ifade ettik" dedi.

FAİZ LOBİSİ

Faiz lobisine ilişkin de konuşan Yılmaz, "Faiz lobisi ile ilgili kavramda sayın Başbakan'ın ekonomide ulaştığımız istikrarı tehlikeye düşürecek, piyasa ekonomisinin kural ve düzenin bozulmasına sebep olacak gelişmelerle ilgili kaygıları olabileceğini tespit ettim. Ancak tabi Türkiye'de düzenleyici ve denetleyici kurumların gerçekten ekonominin geleceği ile ilgili sağlam bir alt yapı olarak güvenebileceğimiz kurumlar olduğunu tespit ettik. Bu alanda bir eksiklik varsa bu kurumların bunu ele alacaklarını ifade ettik. Zannediyorum bu konuyla ilgili kaygılarını sayın Başbakan'ın tabi Türkiye'nin ekonomik istikrarının bozulmaması yönünde kaygılardan kaynaklandığını düşünüyorum" diye konuştu.

"DIŞ ETKİLERİ DE ETKİSİZLEŞTİRİRİZ"

Sorunların demokrasi ve hukuk üstünlüğü ile çözülebileceğine vurgu yapan Yılmaz şöyle konuştu:

Türkiye'nin katılımcı demokrasi ve hukukun üstünlüğü ile çözülecek sorunları olduğunu görüyorum. Demokratik standartlarımızı yükselttikçe tabii ki Türkiye'nin sorunlarını çözeriz. Dışarıdan da bir etki olacaksa o etkilerin amacına ulaşamamasını sağlarız. Eğer bir etki varsa o etkileri de etkisizleştiririz. Biz bütün bu olaylara, Türkiye'de toplumun demokratik katılım kanallarından ülkesini, şehrinin meselelerine sahip çıkmanın ötesinde bir yere gitmesine sıcak bakmıyoruz. Yani yakıp, yıkmak, kırmak, dökmek. Arınmaya çalıştığımız şiddet ve terör geri gelmemeli. Bunları tabii ki kınıyoruz benimsemiyoruz. Tabii toplumun katılımcı iradesine de engel olmamalı. Ekonominin, refahın, geleceğin güvencesi bu olacak."(DHA/Hakime Torun)


  http://www.radikal.com.tr/113806411380642

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Tamam işte - anarshit

  Arınmaya çalıştığımız bu şiddet ve terörü Erdoğan'ın bitirmesi ve ülkenin tamamının başbakanı olarak tavır alması lazım. Ülkeyi ikye bölüp iç savaşa götürmemesi lazım. Bunun için uyarmadınız mı?

  Nedir sebebi? - sahin_a

  Lütfen anlamama yardimci olsun akli yetenler. Gezi parki vesilesi ile yüzbinler, milyonlar her sehirde demokrasi ve özgürlük talebini haykirdi ve ellerinden geldigince siddetten uzak kalarak protesto eylemleri yapti. Polisin esine az rastlanir düzeyde gaddarca saldirilari sonucu en az 4 ölü, onlarca durumu kritik agir yarali, 8 binlerle telaffuz edilen bir savasta telaffuz edilecek sayida yarali var ortada. Simdi bu tertemiz gencleri ve insanlik, özgürlük ve demokrasi taleplerini böyle yakip yikmakla vesaire ile itham ederek gölgelemeye ortaklik da neyin nesidir? Haftalardir hükümet cenahindan gelen bölücü, provokatif, manüple edici aciklama ve eylemleri onaylar pozisyona düsmek nedir? Bunun sebebi nedir? Nedir? Nedir?