TÜSİAD tatlı sert

Haber: YAVUZ OĞHAN / Arşivi

Alkol yasasının yarattığı gergin ortam, Reyhanlı patlamalarıyla artan Suriye tehdidi, son olarak Gezi Parkı’na giren greyderlere gösterilen tepki ve Başbakan’ın “Siz ne derseniz deyin biz bildiğimizi yaparız” tavrı.
İşte bu atmosferde TÜSİAD, bütün tepe yöneticilerinin katıldığı Yüksek İstişare Konseyi toplantısını yaptı. Hem de siyasetin kalbinde, Ankara ’da.
Bir önceki Başkan Ümit Boyner’in görev süresinin dolmasının ardından koltuğa oturan Muharrem Yılmaz ilk basın toplantısında hükümet ile gerginlikten uzak duracağının mesajını vermişti. Ama Türkiye ’de gerginlik bitmedi. Bu nedenle dünyasının gerginlik yaratan tartışma başlıklarına yaklaşımı merak ediliyordu. TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz konuşmasında bütün bu başlıklara değindi, kendi üslubunda hükümeti uyardı ama doğrudan değil dolaylı olarak. 

Önce Suriye 

İş dünyası beklendiği gibi Reyhanlı saldırısını kuvvetli bir biçimde kınadı. Ama kınama ile birlikte uyarılar da vardı. Türkiye’nin bölgede diğer ülkelerden laik ve demokratik yapısı ile ayrıldığının altını çizdi Muharrem Yılmaz konuşmasında. Ardından en net duruşunu şu cümle ile ortaya koydu; “Türkiye mezhep nefreti üzerine kurulu bir jeopolitik oyunun içine çekilmemeli, ancak insani yardım tutumunu da sürdürmeli.” İşadamları hükümeti savaştan uzak durması konusunda uyardı, mültecilere dönük ilgisini ise destekledi.
Gezi Parkı’na ilişkin yıkım kararının ardından ortaya çıkan protestolar, polisin önüne gelene biber gazı sıkması, sonrasında sabahın beşinde yapılan baskın. Bu başlığa doğrudan değinmedi TÜSİAD Başkanı ancak uygulamayı üstü kapalı olarak eleştirdi, “Yapmamız gereken önyargılarımızı bir tarafa bırakıp daha fazla konuşmak, birbirimizi dinlemek, eleştirilere tahammül etmek ve iktidarıyla muhalefetiyle toplum olarak şiddet dilini tamamen terk etmektir” sözleriyle.
Bir başka dolaylı eleştiri ise getirilen yeni alkol yasaklarınaydı. Muharrem Yılmaz yeni durumu bir işadamı bakışı ile eleştirdi. Önce Türkiye’nin son yıllarda önemli bir itibar artışı yakaladığını söyledi ardından uyarı geldi; “Elde edilen itibarın korunması için ülke içinde ve dışında bütün muhataplara verilen sözlerin, vaatlerin arkasında durulmalı” sözleriyle. Alkol yasaklarına Mey İçki’yi 2 milyar dolara alan Giaggo tepki göstermiş, alım yaparken hükümet piyasa şartlarının değişmeyeceği konusunda bize garanti verdi” demişti.
Patronlar açılım sürecine destek verdiler, açılım sürecine destek verdiler. Başkanlık sistemine mesafeli duruşlarını ise “ Ak Parti ’nin başkanlık sistemine ilişkin önerisini geri çekebileceğine ilişkin açıklaması önemli bir uzlaşma çabasıdır” cümlesi ile ortaya koydular.
Muharrem Yılmaz’ın yaptığı konuşmanın tümünde eleştiriler, uyarılar ve istekler vardı. Hepsi güncel tartışma başlıklarıyla ilgiliydi ama konuşma metninde Türkiye’nin yaşadığı gerginliğin, yanlış anlaşılma endişesinin gölgesi vardı. Yani patronlar dünyasında ‘zamanın ruhuna’ uygun bir biçimde taraf olmaktan kaçan, bertaraf olmaktan endişe eden bir tavır hissettim ben.