TÜSİAD'dan ABD, NATO ve AB'ye çağrı

İtalya'da temaslarda bulunan Türk Sanayicileri ve İşadamları
Derneği (TÜSİAD) Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, "Terörle müdahalemizde hem ABD, hem NATO hem de AB yanımızda olmalı" dedi.

ROMA - İtalya'da temaslarda bulunan Türk Sanayicileri ve İşadamları
Derneği (TÜSİAD) Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, "Terörle müdahalemizde hem ABD, hem NATO hem de AB yanımızda olmalı" dedi.
TÜSİAD gelecek ay açıklanacak Avrupa Komisyonu Türkiye İlerleme Raporu öncesi AB başkentlerinde yürüttüğü bilgilendirme faaliyetleri kapsamında
İtalya'nın başkenti Roma'da temaslarda bulundu. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ başkanlığındaki heyet, İtalya Başbakanı Romano Prodi ve TÜSİAD'ın İtalya'daki muadil kuruluşu olan Confindustria'nın Yönetim Kurulu Başkanı Luca Cordero di Montezemolo ile bir araya geldi.
Prodi'den AB desteği
Temaslarının ardından gazetecilere ziyaretleri hakkında bilgi veren Yalçındağ, Prodi liderliğindeki merkez sol iktidarın Türkiye'nin AB üyeliğini desteklemeye devam ettiğini söyledi. Yalçındağ şöyle dedi: "Bildiğiniz gibi, bir önceki başbakan Sayın Berlusconi'nin bizim başbakanımızla ikili ilişkisi vardı. Bu, bizler için bir avantajdı, ama Başbakan Prodi'nin yaklaşımı da gayet olumlu. Prodi, sürecin uzun sürebileceğini, ama kendi görüşünün olumlu olduğunu belirtiyor. İtalya, Prodi döneminde de Türkiye'nin AB üyeliğini desteklemeyi sürdürüyor. Sayın Prodi'ye de Türk ekonomisinin, ilerleme kaydetmekle birlikte bir küresel dalgalanmaya karşı dayanıklılığının henüz yeterince güçlü olmadığını anlattık. Bu açıdan Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakerelerinin kesintisiz biçimde devamının önemli bir role sahip olduğunu belirttik."
Cumhuriyet'in 84'üncü yılı ve terör olaylarına da değinen Yalçındağ, gurur ve mutluluk duymakla birlikte, çok acılı, kederli ve öfkeli olduklarını söyledi. Yalçındağ, "Bu karışık duygularımızı Sayın Prodi'yle de paylaştık. Kederimizi ve öfkemizi anlamaları gerektiğini belirttik. Terörizmle mücadelemizde bir müttefik olarak bize destek vermeleri gerektiğini söyledik. Prodi de Başbakanımızı aradığını belirterek acımızı ve öfkemizi çok iyi anladığını ifade etti" dedi.
Sözel destekten öte...
Yalçındağ, Prodi'ye, Türkiye'nin terörle mücadelesinde, sözel destekten de öte, AB ülkelerinde terör örgütünün finansal kaynaklarının kesilmesi, terör örgütü elemanlarının barındırılmaması ve tutuklanmaları gibi konuların büyük önem taşıdığını anlattıklarını bildirdi. İtalyan medyası ve Avrupa'daki kimi yayın organlarında Türkiye'deki terör saldırılarını düzenleyenlere 'terörist' denilmesinden bile kaçınıldığına dikkat çeken Yalçındağ, "Medyanın bu konuda daha duyarlı olmasını da istedik" dedi.
TÜSİAD Başkanı, Türkiye'nin güvenlikle ilgili her konuda özverili şekilde NATO'nun yardımına koştuğunu hatırlatarak, "Hem ABD, hem NATO, hem de AB terörle müdahalemizde yanımızda olmalıdır. Şimdi onların bize yardımcı olma zamanıdır. Bu işler sadece ekonomik işbirliğiyle yürümüyor. Türkiye olarak şu an en önemli sorunumuz terörle mücadele olduğuna göre, bu konuda da bizlere yardım etmeleri gerekiyor" diye konuştu.