TÜSİAD'dan Kıbrıs çıkışı

TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan, Kıbrıs sorununun çözümü için Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a masaya oturma çağrısında...

İSTANBUL - TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan, Kıbrıs sorununun çözümü için Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a masaya oturma çağrısında bulunarak, 'Kıbrıs için 65 milyonun taleplerinin göz ardı edilemeyeceğini' söyledi.
TÜSİAD, AB-Türkiye Karma Parlamento Toplantıları için Türkiye'de bulunan AB Parlamentosu üyeleriyle öğle yemeğinde bir araya geldi. AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Daniel Cohn Bendith'in de katıldığı yemek Kıbrıs ve AB toplantısı şeklinde geçti.
Daniel Cohn Bendith toplantıya gelişinde, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunamaması halinde Türkiye'nin AB'ye üye olup olamayacağının sorulması üzerine, "Üye olmak isteyen devlet çözümü bulur" dedi.
Özilhan: Denktaş'ın tavrı desteklenmesin
KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş'ın adadaki sorunun çözümü için masaya oturması gerektiğini belirten TÜSİAD Başkanı Özilhan, Türkiye'nin Denktaş'ın 'uzlaşmaz tutumunu' desteklemesini doğru bulmadıklarını söyledi.
Toplantı çıkışında, "Kıbrıs'ı bir mani olarak mı görüyorsunuz" şeklindeki sorular üzerine ise Özilhan, şöyle konuştu: "Kıbrıs stratejik özelliği olan bir ada olabilir.
Ama diğer taraftan da 65 milyonun AB'ye üye olup yaşam standartlarını yükseltmek, zengin bir ülke haline gelmek ve medeni toplum arasında olmak hedefi var. Bir Kıbrıs'tan dolayı da bunu kaybetmemek gerekir.''