TÜSİAD'dan Tanör'e destek

TÜSİAD, kendileri için hazırladığı rapor nedeniyle öğretim üyeliğinden ihracı istenen Prof. Dr. Bülent Tanör'e destek verdi.

Türkiye Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), kendileri için hazırladığı 'demokratikleşme' raporu nedeniyle öğretim üyeliğinden ihracı istenen İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Bülent Tanör'e sahip çıktı.
TÜSİAD'dan yapılan açıklamada, kendilerinin talebi üzerine Tanör'ün Ocak 1997'de 'Türkiye Demokratikleşme Perspektifleri' başlıklı bir rapor hazırladığı, bunun karşılığı olarak telif ücreti verildiği belirtildi. Tanör'ün YÖK Yasası'nın 36. maddesine uygun davrandığının vurgulandığı açıklamada, raporun kamuoyu tarafından çok iyi bilinen, Türkiye'nin ve yurtdışında bu alandaki tartışmalara öncülük eden ve ışık tutan bir çalışma olduğu kaydedildi. Açıklama şöyle:
"Demokrasi, insan hakları ve hukuk devleti konusunda, AB'nin 'Kopenhag Siyasi Kriterleri'ne uyum amacıyla TBMM'nde Anayasa değişikliklerinin tartışılmaya başlandığı bir ortamda, ülkemizin önde gelen bilim kurumlarından biri olan İstanbul Üniversitesi'nde görevli, Türk demokrasisine önemli hizmetler vermiş ve uluslararası saygınlığı olan bir öğretim üyesinin, kanunlara uygun şekilde yaptığı bir çalışma nedeniyle, üniversiteden ihracı yoluna gidilmesi ne devletimiz, ne hükümetimiz, ne de Türk toplumu açısından kıvanç duyulacak bir durumdur."
Açıklamada, Tanör'ün çalışması sayesinde, Türkiye'nin demokrasi yolunda ne denli kararlı bir sivil topluma sahip olduğunun öğrenildiği belirtildi. Raporla birlikte Türkiye'deki hukuk devleti, insan haklarına saygı ve demokratikleşme arayışının ne denli köklü olduğunun altının çizildiği de ifade edildi.
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan'ın, TÜSİAD'ın bu görüşlerini bir mektupla 19 Eylül'de Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcıları Mesut Yılmaz ve Devlet Bahçeli ile YÖK Başkanı Kemal Gürüz'e ilettiği kaydedildi.