TÜSİAD'dan Tanör'e destek

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), kendilerine telif karşılığı rapor hazırladığı için YÖK' ün 'meslekten men' etmek istediği Prof. Dr. Bülent Tanör'e destek çıktı.

İSTANBUL - Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), kendilerine telif karşılığı rapor hazırladığı için YÖK' ün 'meslekten men' etmek istediği Prof. Dr. Bülent Tanör'e destek çıktı. TÜSİAD, Tanör'ün Türk demokrasisine önemli hizmetler verdiğini belirterek, "Tanör'ün kanunlara uygun yaptığı bir çalışma nedeniyle üniversiteden ihracı yoluna gidilmesi kıvanç duyulacak bir şey değil" dedi. TÜSİAD'ın yaptığı açıklamada, Tanör'ün, ihraç edilmek istenmesine gerekçe olarak gösterilen
'Türkiye'de Demokratikleşme Perspektifleri' isimli kitabın, TÜSİAD'ın talebiyle basıldığı kaydedildi. Yapılan açıklamada, Tanör'ün soruşturma komisyonuna verdiği ifade de, kitap karşılığı alınan telifin döner sermayenin dışında kaldığını söylediği belirtildi.
Açıklamada, özetle şu görüşlere yer verildi: "AB'nin Kopenhag Kriterleri'ne
uyum amacıyla, Meclis'te Anayasa değişikliklerinin tartışılmaya başlandığı bir ortamda, ülkemizin önde gelen bilim kurumlarından birinde görevli bir bilim
adamının, kanunlara uygun yaptığı bir çalışma nedeniyle üniversiteden ihracı yoluna gidilmesi, ne devletimiz, ne hükümetimiz, ne de toplumumuz açısından kıvanç duyulacak bir durumdur."