Tutku sınırı aşınca...

Yargıtay, eşcinsel bir işçinin cinsel tercihi nedeniyle kovulmasına karşı çıktı, ancak, tutkusu yüzünden çalışma düzenini bozan işçinin, tazminatsız olarak işten çıkarılmasına onay verdi.

ANKARA - Yargıtay, eşcinsel bir işçinin cinsel tercihi nedeniyle kovulmasına karşı çıktı, ancak, tutkusu yüzünden çalışma düzenini bozan işçinin, tazminatsız olarak işten çıkarılmasına onay verdi.
Ankara Başsavcılığı, kısa süre önce gay ve lezbiyenlerin kurduğu derneğin 'ahlaka aykırı olduğu'gerekçesiyle kapatılmasını isteyen valiliğin başvurusunu reddetmiş, bu kişilerin de örgütlenme özgürlüğüne sahip olduklarına dikkat çekmişti.
Şimdi de Yargıtay, farklı cinsel yönelimleri olanların çalışma yaşamındaki konumlarıyla ilgili tartışmalara ışık tutacak bir karar verdi.
Karara konu dava süreci şöyle gelişti: İşyerindeki diğer bir erkek işçiyle tutkulu derecede eşcinsel ilişki yaşayan davacı, işyeri dışındaki görevlere giderken, partnerinin de kendisiyle birlikte gönderilmesini istiyordu. Bu ilişki işveren ve diğer işçilerince de biliniyordu.
İşyerinde küfürleştiler
İşveren yaşanan durumun, çalışma düzenini olumsuz etkilemesinden şikâyet etmeye başladı. Bu arada tanıklara göre, işçilerden biri bu ilişkiyi bitirmek istedi. İki eşcinsel daha sonra da işyerinde küfürleşerek büyük bir kavga ettiler.
İşveren, bunun üzerine iki işçinin de iş akitlerini feshetti. Bu işçilerden A. ihbar ve kıdem tazminatının ödenmesi istemiyle yerel iş mahkemesine dava açtı. Mahkeme de, fesih işlemini haksız buldu ve eşcinsel işçiye ihbar ve kıdem tazminatı ödenmesini kararlaştırdı.
Ancak tazminat kararı işverence temyiz edildi. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi de kararı bozdu. Yargıtay, işçinin cinsel tercihini değil, bu tercihini yaşama biçimini sorguladı ve cinsel tercihi aşan tutkulu davranışlarda bulunan işçilerin tazminatsız olarak işten atılabileceklerine ilişkin bir karar aldı.


    http://www.radikal.com.tr/7611007611000

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.