Tutuklanan İngililiz Gazeteciler Adana Cezaevi'ne sevk edildi

Tutuklanan İngililiz Gazeteciler Adana Cezaevi'ne sevk edildi
Tutuklanan İngililiz Gazeteciler Adana Cezaevi'ne sevk edildi
Diyarbakır'da, tutuklanan Amerika merkezli Vice News kanalının muhabirleri Jacop Philip John Gingell-Hanrahan ve Philip John Pendlebury ile tercümanları Muhammed İsmail Resul, Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'nden Adana Kürkçüler Cezaevi'ne sevk edildi.

RADİKAL - Diyarbakır'da bölgedeki gelişmeleri takip ederken gözaltına alınan ve Sulh Ceza Hakimliği tarafından, 'Silahlı örgüte üye olmayıp bilerek ve isteyerek örgütü yardımdan' tutuklanan Vice News adlı internet haber kanalında görevli İngiliz gazeteciler Jacop Philip John Gingell-Hanrahan, Philip John Pendlebury ve Iraklı tercümanları Muhammed İsmail Resul, Diyarbakır D Tipi cezaevinden Adana Kürkçüler Cezaevine sevk edildikleri ortaya çıktı.

Diyarbakır Barosu Avukatlarından Erhan Ürküt, gazetecilere hukuki destek vermek için akşam saatlerinde cezaevine gittiklerini ve gazetecilerin Adana'ya gönderildiklerini öğrendiklerini söyledi.

Ürküt, "Soruşturma Diyarbakır'da yürütülüyor ama gazeteciler Adana'ya gönderilmiş. Bu şekilde yabancı gazetecilerin hukuki destek almaları çok sıkıntılı olacak. Bu şekilde adalete erişim de engellenmek isteniyor" diye konuştu.
DHA-Felat BOZARSLAN