Tutuklu askerin amcası: Yeğenim MHP sempatizanıdır

Van'da sevk edildikleri Askeri Mahkeme tarafından tutuklanan 8 askerden 5'i kente gelen aileleriyle açık görüş yaptı. Niğdeli Çavuş Mehmet Şenkul’un aynı isimli amcası yeğeninin DTP ile bağının olmadığını, aksine MHP sempatizanı olduğunu söyledi

VAN/NİĞDE - Van'da sevk edildikleri Askeri Mahkeme tarafından tutuklanan 8 askerden 5'i kente gelen aileleriyle açık görüş yaptı. 30 dakika çocuklarıyla hasret gideren aileler, sonucun böyle olmaması gerektiğini, yargıya güvendiklerini söyledi.

Tutuklanan askerlerin yakınları onlarla görüşebilmek için Van'a geldi. İlhami Demir'in ailesi Ağrı’dan, İrfan Beyaz'ın ailesi Gaziantep'ten, Fuat Başoda'nın ailesi Konya'dan, Ramazan Yüce'nin ailesi Mardin'den, Mehmet Şenkul'un ailesi ise Niğde'den özel araçlarıyla Van’a geldi. Aileler Van Asayiş Kolordu Komutanlığı nizamiyesinde bir süre bekletildikten sonra, yapılan kimlik kontrolü ardından sırayla içeri alındı. Aileler çocuklarıyla 30 dakika açık görüşme imkanı buldu. Daha sonra dışarı çıkarak gazetecilerle görüşen aileler üzgün olduklarını söyledi. Babası vefat eden Mardinli er Ramazan Yüce'nin annesi Fatma Yüce, oğluyla görüşüp çıkmanın buruk mutluluğunu yaşadığını söyledi. Anne Yüce, yarı Türkçe, yarı Kürtçe konuşurken oğlunun sağlık durumunun iyi olduğunu ve devletin çocuklarına sahip çıktığını söyledi. Oğlunun hafif yaralı olduğunu belirten anne Yüce, “Yarım saat oğlumla görüştüm. Durumu iyidir. Bir problemi yok. Bana başka bir şey söylemedi” dedi.

'BÖYLE OLMAMASI LAZIM'

Ağrı'nın Patnos İlçesi'nden gelen İlhami Demir'in annesi Melihe Demir, nüfus cüzdanı olmadığı için içeri alınmayınca gözyaşlarını tutamadı. Daha sonra komutanların devreye girmesiyle Melihe Demir, eşi Rebi Demir ile birlikte içeri girerek tutuklu bulunan oğluyla görüştü. Baba Rebi Demir, “Böyle olmaması lazım. Suçlamaları kabul etmiyoruz. Ama yargıya da saygımız var” dedi.

Fuat Başoda'nın Almanya'dan gelen babası Fehmi Salman, oğlunu 2.5 yıldan bu yana görmediğini söyledi. Salman, “Hem gidip askerlik yapacaksın, hem esir düşeceksin, sonra Türkiye'ye gelip tutuklanacaksın. Böyle olmamalıydı. Biz de, askerler de böyle bir şey beklemiyorduk. Askerlerin psikolojisi de iyi değil” dedi.

Niğdeli Mehmet Şenkul'un annesi Nuriye Şenkul, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in açıklamalarını hatırlatarak, “Burada olan garibana oluyor. Koltukta oturanların çocuklarına bir şey olmuyor. Oğlumla görüştüm. Oğlum bana ‘Onlar atıp kaçtılar. Biz kaçmadık savaştık. Kafamıza silah dayadıylar. İçimize kadar sızmışlardı’ dedi. Ben oğlumu davul- zurnayla vatan emrine gönderdim. Oğlum 12 aydır devletine ihanet etmeden hizmet ediyor. Bakan Şahin o koltuğa yakışmıyor. O evlat acısı nedir bilmiyor. Allah onlara da evlat acısı nasıldır göstersin” dedi.

'YEĞENİM DTP'Lİ DEĞİL

Niğdeli Çavuş Mehmet Şenkul’un Niğde'nin Bor İlçesi'nde oturan aynı isimli amcası Mehmet Şenkul, yeğeninin Van'da tutuklandığını televizyondan öğrendiklerini, kendisiyle de bu süreçte telefonla görüştüklerini anlattı. Kardeşi Ali Şenkul’un, oğlunu görmek için gece Van'a hareket ettiğini belirten Mehmet Şenkul, “Telefon konuşmadan sonra kardeşim, eşi ve diğer yakınlarımız otomobille Van'a gitti. Şu saatten sonra diyecek bir şey yok. Mahkemenin sonucunu bekleyeceğiz. Adalete güveniyoruz” dedi.

Şenkul, iddia edildiği gibi yeğeninin DTP ile bağının olmadığını, aksine MHP sempatizanı olduğunu söyledi. (dha)