Tutuklu bayrak satıcısının eşi: Kazlıçeşme'deyken örgüt değildi

Tutuklu bayrak satıcısının eşi: Kazlıçeşme'deyken örgüt değildi
Tutuklu bayrak satıcısının eşi: Kazlıçeşme'deyken örgüt değildi
Gezi eylemlernide tutuklanan bayrak satıcısı Ali Sarıçiçek'in eşi Merhamet Sarıçiçek: Kazlıçeşme'de de (AKP mitingi) benim eşim bayrak sattı. O zaman niye tutuklamadınız.. O zaman örgüt kurmamış da, o zamanlar suç işlememiş de Taksim'de satarken mi suç işledi? Bu ne biçim adalet...

İSTANBUL - Gezi Parkı olaylarıyla ilgili 6 Temmuz'da gözaltına alınan ve çıkarıldıkları mahkemede tutuklanan 8 şüphelinin ailesi Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı önündeki meydanda toplandı. Tutuklanan Ali Sarıçiçek'in ailesinin de aralarında bulunduğu grup, avukatları aracılığıyla mahkemeye dilekçe sunarak, tutuklanan 8 kişinin serbest bırakılmasını talep etti.

 

Palalı Sabri kaçmaz, bayrakçı Ali kaçar...

 

 Adliye önündeki meydanda basın açıklaması yapan Ali Sarıçiçek'in avukatı Tülay Odabaş, "Ali Sarıçiçek Atatürk amblemli Türk Bayrağı satan ve geçimini bundan sağlayan bir vatandaşımızdır. Bunu defalarca savcılık ve sorgu hakimliğinde dile getirdik. Gazetelerde de var müvekkilim bayraklarla yere yığılmış gözaltına alınırken. Sorgu hakimliği tutuklama yaparken suç delilleri toplanmadığından bahsetmektedir. Şimdi benim müvekkilimin suç delili olarak gösterilen Türk bayraklarına el konulmuştur başka hangi delil toplanacaktır. Sorgu hakimliği tutuklama gerekçesinde kimliklerini gizlediklerinden bahsetmektedir. Kimlik bilgileri var. TC numaraları var. Kimliğin gizlenmesi nasıl olur bunu da anlamış değiliz. CMK tutuklamayı istisnai durumlarda düzenlemiştir. Atılı suçun vasıf ve mahiyeti tutuklamayı gerektirir nitelikte değildir. 2911 sayılı yasa kapsamında gözaltna alınan bütün şüpheliler serbest kalmıştır. Benim müvekkilimin özgürlüğünden mahrum kalması hukuki olmayıp tamamen siyasidir" diye konuştu. Sarıçiçek ailesinin mağdur olduğunu söyleyen Odabaş, "Aile geçim sıkıntısı yaşıyor. Benim müvekkilimin bayrak sattığına dair, bayrak satın aldığı firmadan belgeleri temin ettik. Bunu mahkemeye sunacağız. Tahliyelere ilişkin dilekçe verdik. Sonucunu bekliyoruz" dedi.

 

 

 "BU NE BİÇİM ADALET"

Ali Sarıçiçek'in eşi Merhamet Sarıçiçek (36), de 6 aylık ikizleri Hasan-Hüseyin Sarıçiçek'in de aralarında bulunduğu 5 çocuğuyla adliye önüne geldi. Merhamet Sarıçiçek, "Eşim bayrakçı. Biz 30-40 seneden beri bayrakçılıkla geçimimizi sağlıyoruz. Şu çocuğuma sorsanız 'Okuyup öğretmen mi, doktor mu olacaksın?' diye sorsanız, 'Yok anne ben bayrakçı ya da posterci olacağım' der. Biz böylesine yetişmişiz. Biz günübirlik kazanan, günübirlik yiyen azıcık aşımız, kaygısız başımız olan insanlarız. Ekmek davasına düştü o gün. Çocuğumun işleri durunca o da kemercide çalışıyordu, baba -oğul Gezi olayları olunca bayrak aldılar bayrak satışına çıktılar. Kazlıçeşme'de de benim eşim bayrak sattı. O zaman niye içeri almadınız, tutuklamadınız. O zaman örgüt kurmamış da, o zamanlar suç işlememiş de Taksim'de satarken mi suç işledi? Bu ne biçim adalet" diye konuştu.

8 Gezi Parkı eylemcisine tutuklama"ÖRGÜT KURANIN ÇOLUĞUNUN ÇOCUĞUNUN TİŞÖRTÜ OLMAZ MI YA?"

"Vicdanları rahat mı acaba?" diye soran Merhamet Sarıçiçek, "Bu bayrakları Taksim'e hediye etmek için mi gitmiş. Bunu hiç mi hakim-savcı düşünmüyor? Onların okudukları günlere yazıklar olsun. Adalesizce, vicdansızca okumuşlar. Benim mağdur etmenin bir anlamı yok ki. Örgüt kurmuş. Tamam benim kocam örgüt kurdu. 7 kişiyiz biz örgütüz. (Çocuklarını sayarak) 5 tane çocuğum var. Biz örgütüz. Adamın evinde çocuğunun tişörtü yok ya. Örgüt kuranın çoluğunun çocuğunun tişörtü olmaz mı ya? İlkokuldan okuması, yazması yok. Bu nasıl örgüt kurmak. Bir ceza kesilecekse, Ali Sarıçiçek'e mi kesildi, 5 tane çocuğuma mı kesildi? Sen diyon ki Başbakan 'Ben başörtülü hanımın arkasındayım, başındayım' diyon. Ben daha fazla zarar gördüm. Bizden ne istedin ki. O, '3 tane çocuk' dedi. Allah verdi, birde ikiz verdi. 5 tane çocuğum var. Ben senin sözünü de dinledim" şeklinde konuştu.


"ELİ PALALIYI SERBEST BIRAKIN, ONLARA ÖYLE ADALET BİZE BÖYLE ADALET"
İkiz çocuklarından Hasan Sarıçiçek'in hasta olduğunu ve doktorun bir çok ilaç verdiğini söyleyen Merhamet Sarıçiçek, çocuklarının ilaçlarını gazetecilere gösterdi. Merhamet Sarıçiçek, "Geçimimizi sağlayacak kimse yok. Bir oğlum var o da bayrağı alıp işe de gidemiyor. Korkuyor. Eli palalıyı serbest bırakın, onlara öyle adalet bize böyle adalet. İki türlü adalet var. Mazlumların yanında olmuyorlar. Biran önce bunlar serbest bırakılsın. Suç işlemediler ki. 50 milyon insan gördü suç işleyen eli palalıyı. Eli palalıyı yakalasın, tutuklasın, onu bir atsın cezaevine benim eşimde suç işlediyse onu da atsın. Kanunun kestiği parmak acımaz derim. Ben de buna katlanırım. Bu olayları 8 kişiye mal etmenin anlamı yok" ifadelerini kullandı.


"5 AĞUSTOS'DA SİLİVRİ'YE BAYRAK SATMAYA GİDECEĞİZ"
Ali Sarıçiçek'in 17 yaşındaki oğlu Selami Sarıçiçek, "Cumartesi günü Taksim'e babamla bayrak satmaya çıktık sabah. Olaylar başlamadan önce polis önce geldi. Anons etmeden, İstiklal Caddesi'nin girişinde TOMA'yla milletin üstüne yürümeye başladı. Polis müdaheleye başlayınca, o anda benim üzerime tazyikli su geldi. O anda ben babamı kalablığın içinde kaybettim. O andan sonrada çıktım eve geldim" diye konuştu. Bayrak satarak geçimlerini sağladıklarını ve el konulan bayrakların kendilerine verilmediğini söyleyen Selami Sarıçiçek, 5 Ağustos'da Ergenekon Davası'nın karara bağlanacağı gün de Silivri'ye giderek bayrak satacaklarını söyledi.


7 AİLEDE ÇOCUKLARININ SERBEST BIRAKILMASINI İSTEDİ

Tutuklanan Ahmet Erol'un eşi Hanife Erol da bir haftalık evliyken eşinin tutuklandığını, eşiyle birlike tekstil işiyle uğraştıklarını belirterek eşinin serbest bırkılmasını istedi. Konuşma yapan diğer 7 ailede, tutuklanan çocuklarının serbest bırakılmasını istedi. Yapılan konuşmaların ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı. Ali SArıçiçek'in de aralarında bulunduğu 8 kişi, 8 Temmuz da "2911 sayılı Gösteri ve Yürüyüş Kanunu'na muhalefet etmek" ve "Polise mukavemet" iddiasıyla tutuklanmıştı. (dha/ Serpil KIRKESER)


  http://www.radikal.com.tr/1141863114186313

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yorum - Er960

  başbakanın yorumu:"biz o bayrağı da , satmasını da biliriz" olacaktır.

  Bu ne bicim Adalet ve bu ne bicim Kalkinma partisi - ohabey

  Tek bir ailenin yasadiklari AK Parti'nin ismindeki sahtekarliga cok guzel ayna tutuyor.

  Sor bir kendine ben insan mıyım diye? - turq_82

  Bu fukaralara bu eziyeti edenler de, bu eziyete alkış tutanlar da, destek olanlar da insanız diye dolaşmasınlar ortalıkta.

  Hoşgeldiniz; - düşgünce

  adalet ve kalkınma partisinin adaletine... Tecavüzcüyü, çocuk istismarı yapanı, palayla halkın içine dalanı serbest bırak, bayrak satanı örgüt kurdu diyerek içeri al. Pes! Bu kadar akıl tutulmasına da şahit olduk ya, hayalini bile kuramayacağım bir absürdlük. Sanki kara mizah bir komedi filmi çekiyor hüküm-et. Şimdi bunlar yeni anayasa peşindeler ya, hani halkın özlemini çektiği vs.vs. Kimbilir o anayasadan ne sonuçlar çıkacak bizlere.. Memlekette adalet yok, etrafımda tanıdıklarım arasında bir kişinin bile adalete inancı yok bu ülkede. İktidar partisinin adı adaletle başlıyor, ironinin dibine vurduk. Rast gele!

  en sonunda - genco940

  memleketi çorbaya çevirdiniz ya helal olsun, Fındık kabuğundan çıkmış kabuğunu beğenmemiş, bizimkide o hesap bazıları bayrağı bazıları marşları beğenmez oldular her ne hikmetse Suudi bayrakları ile ortalıkta dolaşmağa başladılar. Bayrak satarak ekmek parası kazanmakta bu gidişle tarihe karışacak. Tutuklaya tutuklaya mı adam edeceksiniz, yoksa tutuklana tutuklanamı adam olacaksınız belli değil.

  @isakent - ekinkuru

  atatürk olmasaydı, türk bayrağı diye birşey olmazdı. onun için önünde, yanında, sağında, solunda, istediği yerinde durur. madem yasaların bu kadar meraklısısınız, palayla kovalayanların, dayakla komaya sokanların, silahla öldürenlerin peşinden koşun. hele onları bir halledin, atatürk'ün resmini sonra görüşürüz..

  Türk hukuk sisteminin sonu - generalduncan

  Adalet mekanizmamız bitmiştir. Türkiye'de hukuk bitmiştir. Saçma sapan kararların biri bitiyor yenisi başlıyor. Böyle hukuk olmaz. Hiçbir ülkede olmaz. Bu kadar istikrarsızlık, tutarsızlık, üstelik Emniyet Müdürlüğünün olur olmaz fezlekeleri... Bayrakçıyı da örgüt mensubu yaptılar ya artık bu hukuk sisteminden medet ummak saçma olur. Münferitlikten çıktı durum, genele hakim oldu. Ve buna senin o yetmez ama evet oyun sebep oldu biliyor muydun vatandaş kardeşim?