'Tutuklu' endişesi yasa değiştiriyor

Yargıtay'ın, duruşma tutanaklarının mahkeme heyetinin tamamı tarafından imzalanmamasını 'bozma' sebebi sayması üzerine Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) uyarınca bazı tutukluların serbest bırakılması ihtimali gündeme geldi.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA- Yargıtay'ın, duruşma tutanaklarının mahkeme heyetinin tamamı tarafından imzalanmamasını 'bozma' sebebi sayması üzerine Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) uyarınca bazı tutukluların serbest bırakılması ihtimali gündeme geldi. Bunun üzerine harekete geçen AKP, bu durumda tutukluların serbest bırakılmasını önleyecek yasal düzenleme yapma kararı aldı.
Yargıtay 9. Ceza Kurulu'nun geçtiğimiz aylarda aldığı karara göre, hüküm içeren duruşma tutanaklarının mahkemeye katılan tüm heyet tarafından imzalanmaması dosyayı bozma sebebi olarak sayıldı. Böylece özellikle ağır cezalık yüzlerce dosyanın bozulması ve yeniden yargılamanın yapılması gündeme geldi. Yeniden yargılama sırasında da, özellikle ağır suçlardan birçok kişinin, tutukluluk süresinin sınırlı olması nedeniyle tahliye edilebileceği belirtildi. Bazı davalarla ilgili de zamanaşımı tehlikesi belirdi. Bunun üzerine TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili AKP'li Hakkı Köylü yasa teklifi hazırlama kararı aldı. Teklifle CMK'ya, "İmza eksikliği usul yönünden hükmü bozma sebebi sayılmaz" hükmü eklenecek.
CMK'ya göre ağır ceza mahkemesinin görevine girmeyen suçlarda tutukluluk süresi en çok bir yıl. Zorunlu haller gerekçe gösterilerek süre altı ay uzatılabiliyor. Ağır ceza mahkemesinin görevine giren işlerde tutukluluk süresi ise en çok iki yıl. Bu süre, uzatılsa bile toplam üç yılı geçemiyor.