Tutuklu gazeteciye şiddet

Tutuklu gazeteciye şiddet
Tutuklu gazeteciye şiddet
Cezaevlerinde şiddet haberlerine bir yenisi eklendi. Bu kez mağdur, tutuklu gazeteci Kenan Kırkaya oldu. Kandıra 1 No'lu F Tipi Cezaevi'nden Yuvacık Diş Hastanesi'ne sevk edilen Kenan Kırkaya'yla birlikte 4 tutuklu ring aracındaki kameraların 'peçeteyle kapatıldığı' gerekçesiyle güvenlik görevlilerince darp edildi.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi


Edinilen bilgiye göre 20 Kasım tarihinde Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nden, Yuvacık Diş Hastanesi’ne sevk edilen tutuklu gazeteci Kenan Kırkaya ile DHKP-C Davasından tutuklu Tolga Bülbül, Utku Aykan, ve Haydar Yeşilbingöl isimli tutsaklar ring aracındaki kabinlerde bulunan kameraların “peçeteyle kapatıldığı” gerekçesiyle güvenlik görevlileri tarafından darp edildi. Ring aracını cezaevi güvenliğini sağlayan askeri birliğin bulunduğu alana çeken askerlerin, kabindeki mahpuslara fiziki müdahalede bulunduğu belirtildi. Önce ring aracındakileri birbirinden ayıran güvenlik görevlilerinin ardından yine zor kullanarak üç mahpusa “ters kelepçe” taktığı belirtildi. Yaklaşık 40 dakika süren müdahale sonucunda tutuklu gazeteci Kırkaya ve diğer mahpusların vücutlarının çeşitli yerlerinde darp izleri oluştuğu öğrenildi. Ring aracındaki sesler ve bağrışmalar üzerine olay yerine gelen bir komutanın “Aslında amacımız işkence yapmak değil ama buna mecbur kalıyoruz” sözleri de aktarıldı. Yaşanan müdahale nedeniyle ring aracının hastaneye geç gitmesiyle tutuklu gazeteci Kenan Kırkaya ve Tolga Bülbül’ün ‘ zaman kalmadığı’ gerekçesiyle tedavilerinin yapılmadan geri cezaevine götürüldüğü belirtildi. Tutuklular, maruz kaldıkları müdahale ile ilgili suç duyurusunda bulundu.

ZORLA ÇIPLAK ARAMA


Kandıra 1 No’lu F Tipi cezaevinden gelen bir başka uygulama ise son günlerde sık sık gündeme gelen zorla çıplak aramalarla ilgili. Tedavi görmesi için Adalet Bakanlığı tarafından sevki onaylanan 55 yaşındaki hasta mahkum Bayram Yaruk’a geldiği Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde, 11 Kasım günü asker ve gardiyanlar tarafından şiddet uygulandığı öğrenildi. Yaruk’un çıplak aramayı kabul etmediği için, 5 gardiyan ve bir asker tarafından, elbiseleri yırtılarak çıplak aramaya maruz kaldığı belirtilirken, bel fıtığı, astım ve KOAH rahatsızlığı, görme bozukluğu, mide kanaması ve psikolojik sorunlar yaşayan mahkumun, müdahale sırasında yere yatırılarak beline basıldığı, boğazının sıkıldığı belirtildi. Yaruk’un yaşadığı sert müdahale sonrası hastaneye sevkedilmediği ve revirde de kendisine ‘yaralama olmadığı’ gerekçesiyle rapor verilmediği ifade edildi.

HÜCRE CEZASI VERİLDİ


Yaruk’un, zorla çıplak aramaya maruz bırakılmasını protesto için 9 saat üzerinden yırtılarak çıkartılan elbiseleri giymeyi reddettiği ve bu nedenle de cezaevi yönetimi tarafından ‘görevli memura direnme’ suçlamasıyla 5 günlük hücre cezasına çarptırıldığı da belirtildi. Hazırlanan tutanakta sert müdahale cezaevi tüzüğüne dayandırılırken, Yaruk’un elbiselerinin yırtılarak çıkarılmasının ise ‘üst aramasının utanma duygusunu ihlal etmeden yapıldığı’ şeklinde tanımlanması dikkat çekti.