Tutuklu hâkimin doktor eşi işten çıkarıldı

Tutuklu hâkimin doktor eşi işten çıkarıldı
Tutuklu hâkimin doktor eşi işten çıkarıldı
Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ile aralarında Yurt Atayün ve Ali Fuat Yılmazer'in de bulunduğu 63 polisin dosyasında reddi hakim kararı vermesinin ardından açığa alınan ve tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne konulan eski 29. Asliye Ceza Mahkemesi Metin Özçelik'in doktor eşi, Hatice Özçelik'in 4 yıldır çalıştığı Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi'de iş akdi fesh edildi.

RADİKAL - Cezaevinde tutuklu bulunan Hakim Metin Özçelik'in doktor eşi Hatice Özçelik, fakülte yönetimi tarafından akdinin fesh edilmesiyle ilgili Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin bahçesinde avukatı Önder Durdu ili birlikte basın açıklaması yaptı.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr.Hatice Özçelik, "Eşim hukuka uygun bir karar vererek dünyada ve Türk tarihine bir ilk olarak geçmiştir. Ben de bu yüzden işine son verilen bir doktor olarak tarihte eşimin yanında yer aldım. Eşimin sonuna kadar arkasındayım. Biz hukukun üstünlüğüne inanıyoruz. Kimse gibi çalıp çırpmadık. Vatanı satmadık. Ben de eşim de görevimizi yaptık. Eşim hukuka uygun bir karar verdi diye tutuklandığı için işimden atıldım. Gerekçe olarak ben yardımcı doçentlik başvurusunda bulunmuştum. Bölümde bir kişilik kadro vardı. Eşimin kararı nedeniyle yukarıdan haber gelmiş. Benim yerime başka birisini alacaklarını söylediler. Rektör, benim çok iyi bir doktor olduğumu ancak emrin yukarıdan geldiğini belirtti. Hukuk çerçevesinde yasal yollara başvuracağım" dedi.

'GEREKÇE KIZINI HASTANEYE GÖTÜRMEK İÇİN İZİN ALMASI'

Avukat Önder Durdu ise şu açıklamada bulundu: "4 yıldır çalıştığı hastanede herhangi bir sorun yaşamamıştır. Bu gün bize tebliğ edilen yazıda iki sebep gösterilmektedir. Birincisinde '6 Mayıs günü kızınızı hastaneye götüreceğiniz gerekcesiyle izin aldığınız fakat bu izne dair herhangi bir belge sunmadığınız', ikincisi ise 'yardımcı doçentlik başvurunuzla ilgili heyeti tesir altında bırakmaya çalıştığınız gerekçesiyle iş akdinize son verilmiştir' denildi. Bu sebepler fesih hakkını doğuracak sebeblerden biri değildir. Mutlaka doktor hanıma savunma hakkının tanınması gerekiyordu. Sözün bittiği yer burasıdır. Hakim Metin Özçelik yanlış bir karar vermiş olabilir. Şuan tutuklanmış olması hukuka uygun olabilir. Bunların hepsini bir kenara koyalım. Doktor hanımı, eşinin durumuyla bağ kurulup iş akdinin fesh edilmesi kabul edilemez. Bu hukuka aykırı bir tutumdur" şeklinde konuştu.
DHA-Süleyman KAYA


  ETİKETLER:

  haber

  ,

  Doktor

  ,

  Hakim

  ,

  Avukat

  ,

  fakülte

  ,

  belge

  ,

  hukuk

  ,

  http://www.radikal.com.tr/135267513526753

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bezmialeem??? - drhil

  Bunlara üniversite demek akademik kurumlara hakarettir.

  _bu - burak akif

  zulümlerin karşılıksız kalmayacağının en iyi bilenler yapanlar olmalı.

  3. MC DÖNEMİ Mİ? - m.rozbilen

  MC (Milliyetçi çephe) dönemlerini arar olduk. Gençler bilmezler o dönemleri. 1975 ve sonrası yıllarda 2 MC koalisyonu ( Demirel'in Adalet partisisi, Erbakan'ın Milli selamet partisisi ve Türkeş'in MHP'sisinden oluşan) kuruldu. O dönem 1. ve 2. MC dönemleri olarak bilinir. Devlet dairelerindeki müstahdem dediğimiz odacıları bile tayin ettilerdi ya da değiştirmişlerdi. Ama Yargı yolunu kapatamamışlardı. Bu gün yaşanan hukuksuzluklar o günleri mumla aratır durumdadır. Gerçekten çok kötü günler yaşamaktayız ve hukuksuzluk bıçağı kemiği delip geçmiştir. Tarih bu tür oyunları oynayanların sonlarının hüsranla bittiği ile doludur. Bundan ibret almayan yöneticiler ya çok cesur ya da gözleri kara olmalı. Bir toplumu ayakta tutan hukuk nizamıdır. Bu da ortadan kalkar ya da kalktığı duygusu edinildiğinde artık hiç bir reçete çare olmaz. Bir yargıçtan öfkesini yeterince alamayıp eşinden de intikam almaya çalışmak hiçö bir insani değerle bağdaşmaz. Bu nasıl bir kin ve nefrettir ki pervasızlığın daniskası yaşatılmaktadır.