Tutuklu ve mahkûmlar için 'altın kafes' hazırlanıyor

Silivri'de uluslararası boyutta cezaevi kompleksi yükseliyor: Sekiz 'L tipi kapalı cezaevi, bir açık cezaevi, konferans salonları, kütüphaneler, kapalı ve açık spor alanları...

İSTANBUL - Silivri'de uluslararası boyutta cezaevi kompleksi yükseliyor: Sekiz 'L tipi kapalı cezaevi, bir açık cezaevi, konferans salonları, kütüphaneler, kapalı ve açık spor alanları... 10 bin 904 kişi kapasiteli cezaevi yerleşkesinin büyük bölümü bu yıl sonuna kadar tamamlanacak.
İçinde bir adliye de bulunan cezaevine personel 'göz biyometrisi taraması'yla girecek.
Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, İstanbul Silivri'de geniş bir alan üzerine kurulan 'Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nün tamamını 2008 yılında bitirilmesi hedefliyor. Bu dev cezaevine 'F tipi' yüksek güvenlikli kapalı ceza infaz kurumlarında kalması gerekmeyen tutuklu ve hükümlüler konulacak. İçerisinde sekiz adet 'L tipi kapalı cezaevi' ile bir adet açık cezaevi yapılacak. Toplam 1333 kapasiteli 'L tipi' cezaevlerinde, 61 tane 21 kişilik, 40 tane tek kişilik ve dört tane de üç kişilik birim bulunacak. Ayrıca 52 kişi kapasiteli yüksek güvenlikli bölümler yer alacak. Bu birimler ve fiziki düzenlemelerle koğuş sisteminden kaynaklanan güvenlik zafiyetinin giderilmesi öngörülüyor.
Çalışma yerleri de hazır
Bu cezaevlerinin her birinde iki açık ve bir kapalı spor alanı, konferans salonu, kütüphane, derslikler ve iş atölyeleri bulunacak. Tutuklu ve hükümlüler, kurum idaresi tarafından mevzuat çerçevesinde belirlenen programlar uyarınca bu alanlardan yararlanabilecek. Söz konusu yerleşkede yer alan ve önümüzdeki ay açılması planlanan 240 kişi kapasiteli açık ceza infaz kurumunda kalan tutuklu ve hükümlüler, kampüsteki mutfak, ısı merkezi, çamaşırhane, genel temizlik gibi ortak alanların işletiminde de çalışabilecek.
Cezaevi yerleşkesindeki güvenlik önlemleri ise bilimkurgu filmlerini hatırlatıyor. Yerleşkeye girişler 'göz biyometrisi taraması'yla olacak, böylece izinsiz girişler engellenecek. Yerleşkede kişi ve eşya giriş çıkışları sırasında duyarlı kapı ve her türlü eşyanın detaylarının görülebildiği X-Ray cihazları da kullanılacak.
Yerleşkede ayrıca iki duruşma salonu, hâkim ve savcı odaları, kalemler ve diğer bazı bölümlerin yer aldığı bir adliye binası da inşa edilecek. Yönetimi Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na bağlı olacak adliyede, çok sanıklı ya da güvenlik riski yüksek duruşmalar görülebilecek.
Aynı anda 1500 aracın park yapabilmesine olanak sağlayan otoparka da sahip olan yerleşkeye, tutuklu ve hükümlü yakınları havalimanlarında bulunan bekleme terminalinin benzeri bir alandan giriş yapacak. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü yetkilileri, yapımı süren Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nün dünyada örnek bir uygulama olacağını savunuyor.