Tutuklu vekile çözüm yolda

Tutuklu vekile çözüm yolda
Tutuklu vekile çözüm yolda
Dört siyasi partinin grup başkanvekillerinin 2 Ocak'ta bir araya gelip, tutuklu vekiller sorununa çözüm için yasa teklifi hazırlaması kararlaştırıldı.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Tutuklu vekil krizine çözüm bulmak için düğmeye basıldı. Yeni yılın ilk çalışma günü Ak Parti, CHP , BDP ve MHP grup başkanvekilleri bir araya gelerek, MHP’nin Balyoz hükümlüsü milletvekili Engin Alan’ı da kurtaracak bir formül üzerinde çalışacak. CHP’li Mustafa Balbay’ın serbest kalmasının ardından, BDP’li 4 vekil ile Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş’ın tahliye talebi reddedilmişti.

Eylem kararı alınınca

Hükümetin başlattığı ‘Demokratik Çözüm Süreci’nin yol haritasında, bu yılın sonuna kadar tutuklu milletvekillerinin salıverilmesine yönelik bir adım bulunmasına rağmen, Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi’nden tutuklu beş vekile tahliye çıkmadı. Bunun üzerine bütçe görüşmelerinin son gününde BDP ve HDP’li milletvekilleri ‘Meclis’i çalıştırmama’ kararı aldı. Milletvekillerinin üç kez Başkanlık Divanı’na yürüyerek engelleme girişiminde bulunması üzerine, BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve Ak Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal bir süre, Başkanlık Divanı’nın arkasında bulunan odada baş başa görüştü. Bu görüşmenin ardından BDP’liler çalışmaları engelleme girişiminden vazgeçti. 

2 Ocak’ta toplantı

Buldan ve Ünal’ın yaptığı görüşmeden, tutuklu milletvekili krizini sona erdirecek bir formül üzerine çalışma kararı çıktığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre Ünal’ın, tutuklu milletvekilleriyle ilgili yasal düzenlemeye sıcak yaklaştığı ve bazı vaatlerde bulunduğu belirtildi. Bir yol haritası çıkartıldı. 2 Ocak’ta TBMM’de grubu bulun 4 siyasi partinin grup başkanvekillerinin bir araya gelerek yeni bir yasa teklifi hazırlaması kararlaştırıldı. 

Alan’ı da kapsayacak

Önceki gün BDP ve HDP’li milletvekileri, Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun 108. maddesine “Tutuklu bulunan şüpheli veya sanık, milletvekili olarak seçildiğinde derhal salıverilir. Yargılama tutuksuz olarak devam eder” fıkrasının eklenmesini öneren bir teklifi gruplara iletmişti. MHP ‘teklifi imzalamayacağını’ belirtirken, CHP imza sözü vermiş, Ak Parti ise teklifi inceleyeceğini belirterek MHP’nin Balyoz Davası’ndan hükümlü milletvekili Engin Alan’ı da kapsayacak, ortak kapsamlı bir kanun teklifi üzerine çalışılması gerektiğini ifade etmişti. 2 Ocak’ta yapılacak toplantıda MHP’li Alan’ı da kapsayacak bir formül üzerinde tartışılacak. Ancak MHP’nin bu konuya nasıl yaklaşacağı bilinmiyor. MHP’nin böyle bir teklife soğuk yaklaşması halinde bir ‘B’ planı da bulunmuyor. BDP Grup Başkanvekili Buldan, önümüzdeki günlerde üç partinin grup başkanvekillerini telefonla arayarak çalışma yönteminin belirlenmesi için konuşacağı öğrenildi. 

Arınç ipucu verdi

Bütçe görüşmelerinin sonunda teşekkür konuşması yapan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, yapılacak çalışmanın ipuçlarını verdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü belirten Arınç, “4 parti, Sayın Bahçeli de izin verirse, grup başkanvekillerimiz lütfen bir araya gelsin, biz de hükümet olarak bu konu üzerinde çalışalım. Eğer bir yasal düzenleme gerekiyorsa en kısa zamanda gerçekleştirelim, hukuksuzluğu, adaletsizliği ortadan kaldıralım” sözleri kararlılık ifadesi olarak değerlendirildi.


  http://www.radikal.com.tr/116738811673883

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İbretle izliyorum. - brandywine06

  Seçimden beri böyle bir düzenlemenin yapılması konuşuldu. AKP yanaşmadı. Sözde kimi düzenlemeler yaptı ama hiçbiri tutuklu vekillerin serbest bırakılmasını sağlayamadı. Oysa tek yapması gereken, seçilen ve yargılanan vekiller derhal serbest bırakılır, yargılaması sürer, diye tek maddelik bir yasaydı. Şimdi cemaatle arası bozulunca, bir de Kürtlerle böyle bir gerilimi kaldıramaz duruma düştüler. Çünkü seçime giderken ellerinde tek koz Kürtlerle barış sürecinin devam etmesi kaldı. Bülent Arınç'ın açıklaması ibretliktir. 2 yıldır söyleneni şimdi sanki ilk kez akla geliyor gibi ne güzel söyledi! Tebrik ediyorum kendisini.

  Pişkinliğin bu kadarı - Gılgameş

  Yakında AKP için ağlamaya başlayacağım. Nasıl da darbeler alıyor garibim. Ordudan, düzenden, içeriden ve dışarıdan darbe üstüne darbe yiyen AKP, BDP'li tutuklu milletvekilleri için biraraya gelelim, hukuksuzluğa son verelim demiş. Siz siz olun buna kanmayın. Yüzyılın oyunu sahneleniyor Türkiye'de. Birileri alkışlarınızı çalmak için yapıyor bunu. Alkışlarınıza sahip çıkın.

  dostlar alışverişte görsün..... - lütfü çıtıroğlu

  barınç dbahçeli'nin buna yanaşmayacağını bilmez mi...bal gibi bilir...biz buna ipe un serme diyoruz...