Tutuklu vekile çözüm yolda

Tutuklu vekile çözüm yolda
Tutuklu vekile çözüm yolda
Dört siyasi partinin grup başkanvekillerinin 2 Ocak'ta bir araya gelip, tutuklu vekiller sorununa çözüm için yasa teklifi hazırlaması kararlaştırıldı.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Tutuklu vekil krizine çözüm bulmak için düğmeye basıldı. Yeni yılın ilk çalışma günü Ak Parti, CHP , BDP ve MHP grup başkanvekilleri bir araya gelerek, MHP’nin Balyoz hükümlüsü milletvekili Engin Alan’ı da kurtaracak bir formül üzerinde çalışacak. CHP’li Mustafa Balbay’ın serbest kalmasının ardından, BDP’li 4 vekil ile Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş’ın tahliye talebi reddedilmişti.

Eylem kararı alınınca

Hükümetin başlattığı ‘Demokratik Çözüm Süreci’nin yol haritasında, bu yılın sonuna kadar tutuklu milletvekillerinin salıverilmesine yönelik bir adım bulunmasına rağmen, Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi’nden tutuklu beş vekile tahliye çıkmadı. Bunun üzerine bütçe görüşmelerinin son gününde BDP ve HDP’li milletvekilleri ‘Meclis’i çalıştırmama’ kararı aldı. Milletvekillerinin üç kez Başkanlık Divanı’na yürüyerek engelleme girişiminde bulunması üzerine, BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve Ak Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal bir süre, Başkanlık Divanı’nın arkasında bulunan odada baş başa görüştü. Bu görüşmenin ardından BDP’liler çalışmaları engelleme girişiminden vazgeçti. 

2 Ocak’ta toplantı

Buldan ve Ünal’ın yaptığı görüşmeden, tutuklu milletvekili krizini sona erdirecek bir formül üzerine çalışma kararı çıktığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre Ünal’ın, tutuklu milletvekilleriyle ilgili yasal düzenlemeye sıcak yaklaştığı ve bazı vaatlerde bulunduğu belirtildi. Bir yol haritası çıkartıldı. 2 Ocak’ta TBMM’de grubu bulun 4 siyasi partinin grup başkanvekillerinin bir araya gelerek yeni bir yasa teklifi hazırlaması kararlaştırıldı. 

Alan’ı da kapsayacak

Önceki gün BDP ve HDP’li milletvekileri, Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun 108. maddesine “Tutuklu bulunan şüpheli veya sanık, milletvekili olarak seçildiğinde derhal salıverilir. Yargılama tutuksuz olarak devam eder” fıkrasının eklenmesini öneren bir teklifi gruplara iletmişti. MHP ‘teklifi imzalamayacağını’ belirtirken, CHP imza sözü vermiş, Ak Parti ise teklifi inceleyeceğini belirterek MHP’nin Balyoz Davası’ndan hükümlü milletvekili Engin Alan’ı da kapsayacak, ortak kapsamlı bir kanun teklifi üzerine çalışılması gerektiğini ifade etmişti. 2 Ocak’ta yapılacak toplantıda MHP’li Alan’ı da kapsayacak bir formül üzerinde tartışılacak. Ancak MHP’nin bu konuya nasıl yaklaşacağı bilinmiyor. MHP’nin böyle bir teklife soğuk yaklaşması halinde bir ‘B’ planı da bulunmuyor. BDP Grup Başkanvekili Buldan, önümüzdeki günlerde üç partinin grup başkanvekillerini telefonla arayarak çalışma yönteminin belirlenmesi için konuşacağı öğrenildi. 

Arınç ipucu verdi

Bütçe görüşmelerinin sonunda teşekkür konuşması yapan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, yapılacak çalışmanın ipuçlarını verdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü belirten Arınç, “4 parti, Sayın Bahçeli de izin verirse, grup başkanvekillerimiz lütfen bir araya gelsin, biz de hükümet olarak bu konu üzerinde çalışalım. Eğer bir yasal düzenleme gerekiyorsa en kısa zamanda gerçekleştirelim, hukuksuzluğu, adaletsizliği ortadan kaldıralım” sözleri kararlılık ifadesi olarak değerlendirildi.