Tutuklu yakınlarından Güler Zere ve İsmet Ablak için eylem

Tutuklu yakınları Diyarbakır ve Mersin'de eylem yaparak İsmet Ablak'ın ölümünü ve halen cezaevinde tedavisi devam eden kanser hastası Güler Zere'nin tahliye edilmemesini protesto ettiMersin’de Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TAYAD) üyeleri, DHKP-C davasında 34 yıla mahkum olan ve 14 yıldır tutuklu olduğu cezaevinde kanserle savaşan Güler Zere’nin serbest bırakılması istemiyle oturma eylemi yaptı.
Atatürk Caddesi’nde bir araya gelen 10 TAYAD’lı, ‘Adli Tıp Güler Zere’yi ölüme mahkum etti. Güler Zere’nin katledilmesine izin vermeyeceğiz’ yazılı pankart açarak, ‘Kanser hastası Güler’e tahliye’ sloganları attı. Grup adına açıklama yapan Hasan Biber, hapishanelerde insanların öldürülmeye devam ettiğini öne sürerek, şunları söyledi:
“Güler Zere, Adli Tıp’ın raporuyla tecritte öldürülmek isteniyor. Sadece 2008’de hapishanelerde sağlık sebebiyle tahliye edilmeyip hayatını kaybeden insan sayısı 39’dur. Adalet Bakanlığı’nın internet sitesi verilerine göre ise, 2008’de hapishanelerdeki ölümler 130’un üzerindedir. Ölümleri çoğaltmak için tüm iktidar, devlet mekanizması seferber olmuşken, bu kadar ölüm olması elbette doğaldır.”
Hükümlülerin sağlık nedeniyle serbest bırakılması kararını veren Adli Tıp 3’üncü İhtisas Dairesi’nin İbrahim Şahin, Arif Doğan gibi isimlere de rapor verdiğini hatırlatan Biber, “Adli Tıp, ağız kanseri olduğu için damağı alınan ve bu nedenle hapishanede tedavisi bir yana, ‘beslenme’ koşulları bile olmayan Zere için ‘hapishanede yatabilir’ kararı verdi. Kendi yasalarını çiğneyen yöneticiler, yetkililer suçludur. Güler Zere’yi tedavisi için tahliye etmediğiniz her gün suç işliyorsunuz” dedi.
Açıklamanın ardından TAYAD’lılar, 10 dakika oturma eylemi yapıp olaysız dağıldı.


DİYARBAKIR D TİPİ CEZAEVİ ÖNÜNDE EYLEM

Diyarbakır D Tipi Cezaevi önünde eylem yapan, Tutuklu Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED) üyeleri, Erzurum H Tipi cezaevinde kanserden yaşamını yitiren İsmet Ablak’ın ölümünü protesto etti.

TUHAD-FED Başkanı Melikşah Teke, yetkililerin tutuklu ve hükümlüler arasında ayrım yaptığını ve ideolojik reflekslerle davrandıklarını savundu.
Erzurum H Tipi Cezaevi'nde hükümlü bulunan İsmet Ablak’ın kanser hastalığı nedeniyle cezaevinde ölümü, Diyarbakır D Tipi Cezaevi önünde protesto edildi. Cezaevi önünde bir araya gelen TUHAD-FED üyeleri, cezaevlerindeki, hasta tutuklu ve hükümlülerin sorunlarına dikkat çekerek, yetkililerden gerekli önlemleri almasını istediler. Basın açıklamasında konuşan TUHAD-FED Başkanı Melikşah Teke, Erzurum H tipi cezaevinde tutulan ve kanser hastalığı nedeniyle hayatını kaybeden İsmet Ablak’ın durumunu hatırlatarak, daha önce bu konuya dair yetkililerden önlem alınmasını istediklerini söyledi. TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Zafer Üskül’ün cezaevlerindeki hasta tutuklu ve hükümlülerin sorunlarının çözümüne dair verdiği sözlerin yerine getirilmediğini ifade eden Teke, “Ergenekon tutukluları düzenlenen sözde bilimsel raporlarla dışarı salınırken, 3 kez midesinden ameliyat geçirmiş, ağır kanser hastası İsmet Ablak’ı son nefesine kadar güneş görmeyen bodrum katında elleri kelepçeli bir şekilde içeride tutulmuş ve başında jandarmalarla ölüme terk edilmiştir” dedi.
Son bir yıl içinde gerekli önlemlerin alınmaması nedeniyle cezaevlerinde 9 tutuklu ve hükümlünün yaşamını yitirdiğini ifade eden Teke, hala yüzlerce tutuklu ve hükümlünün de ağır sağlık sorunlarıyla boğuştuğunu söyledi. Teke, siyasi tutuklu ve hükümlülere yönelik adil ve insanı tutumun takınılmadığını iddia ederek, “Adli Tıp Kurumu, bir tarafından jet hızıyla rapor düzenleyip Kürtleri failli meçhullere götüren JİTEM’ci Arif Doğan gibilerini serbest bırakılmasını sağlarken, diğer taraftan İsmet Ablak olayında olduğu gibi ölümlere sebep olmakta, ideolojik reflekslerle davranmaktadır. Hükümet ve devletin diğer kurumları zaman kaybetmeden içerdeki ve dışarıdaki ölümleri durdurmak için çözüme dönük gerekli adımları ivedilikle atmalıdır” diye konuştu