Tutukluluk artık bitsin

Tutukluluk artık bitsin
Tutukluluk artık bitsin
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, seçilmiş vekillerin iki yıldır tutuklu olduğunu hatırlatarak bu sorunu yargının artık çözmesi gerektiğini söyledi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, uzun tutukluluğun Türkiye için “ciddi bir yara” olduğunu belirterek, “Tutuklu milletvekilleri konusu 2 seneyi doldurdu. Seçilen kişiler, seçilme süresinin yarısını doldurdu, halen davalar bitmedi” dedi.
A Haber kanalında gündeme ilişkin konuları değerlendiren Çiçek yargının uzun tutukluluk sorununu çözemediğini ifade ederek, “Halbuki yargı, sorunları çözmek için vardır. Maalesef uzun tutukluluk süresi önümüze problem olarak geliyor. Yargının bunu bir şekilde çözmesi lazım, çözmediği sürece kendisi tartışma konusu oluyor” diye konuştu.

2 seneyi doldurdular
Uzun tutukluluğun, tutuklu milletvekilleri nedeniyle siyasi sorun olarak karşılarına çıktığını anlatan Çiçek şu değerlendirmeyi yaptı: “Tutuklu milletvekilleri konusu 2 seneyi doldurdu. Seçilen kişiler, seçilme süresinin yarısını doldurdu, halen davalar bitmedi.” Yargının zamanında çözemediği her konunun siyasi, güvenlik , sosyal sorun olarak ortaya çıktığını, bu nedenle yargının bu tartışmalardan kendisini bir an evvel kurtarması gerektiğini sözlerine ekleyen Çiçek, yargının hızlı çalışması ve iyi işletilmesi halinde yeni bir yasal düzenlemeye gerek olmayacağını da vurguladı.

Anayasa mart sonu belli olur
Yeni anayasa çalışmalarına ilişkin soruları da yanıtlayan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, çalışmaları kendilerine verilen yetki çerçevesinde sürdürdüklerini söyledi. Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Çiçek, şu ana kadar 4 siyasi partinin çabalarını sürdürdüğünü ifade etti. “Hayır iş uzayınca şerre dönüşür” diyen Çiçek, bu sözü haklı çıkarmamak gerektiğini dile getirdi. Çiçek, Türkiye’nin ilk kez kendi sivil siyaseti eliyle anayasa yapacağının altını çizerek, bu yolda çok mesafe kat ettiklerini belirtti. Başlangıçta Türkiye’nin her yerinde 22 çatı kuruluşuyla yeni anayasa için toplantılar yaptıklarını anımsatan Çiçek, şunları söyledi: “Türkiye için önemli kazanım, dünyada da pek örneği yok. Yoğun çalışmayla işi belli noktaya getirebiliriz. Mart sonuna geldiğimizde aşağı yukarı anayasa metninin omurgası çıkmış olur.”


  http://www.radikal.com.tr/111993111199313

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Avrupa ya bak - suvari47

  Her konuda avrupayi kendimize ornek aliyoruz ama yargilama konusunda kor sagirlari oynuyoruz.Yasamayi parlamento yapiyorsa neden bu konuda yasa cikarmiyorsunuz.Avrupada durum sudur:Eger savci birisi hakinda sucu sabit gorurse en az bir sene icinde mahkeme olur.Bu sucun durumuna gore 1,2,3 gun yada hafta o gunku durusmaya tahsis edilir.Mahkeme gunu gelip catiginda iki tarafda hazirlikli gelir.Taniklar,kanitlar o sure icerisinde sunulur ve mahkeme biter. Karar 1-2 hafta icinde cikar.Baska bir gune erteleme diye bir sey yoktur.Kisacasi yok tanik,yok kanit icin mahkeme ertelenmez.Dolayisiyla bir dava en fazla bir sene icinde sonuclanmak zorundadir.Bu kanunen belirtilir.Neden bizde boyle yapilmazda insanlar surundurulur?Neden boyle kanun cikarmiyorsunuzda yakiniyorsunuz sayin bakanlar?Yakinma hakiniz yok bence.

  Senle olmaz - belki

  Senin demenle olmuyor, Erdoğan'nın demesi lazım.

  Bu ne yaman celiskidir.. - Tinaztepe

  Sn.Meclis Baskani, Yargitay Kararina ragmen Bankalar caldiklari paralari odemiyor.Madem sizin hukuk devleti dediginiz bu duzende, magdur hukuksuzluktan eziliyor, Tuk.Hak.Heyetine yapilan muracaatin geregini aninda yapin, banka ugrassin hukukla. Cokmu zor.Biktik artik bos konusmanizdan, palavranizdan.HSYK'ya sanki emir veremiyor gibi yaparak kimi kandiriyorsunuz,bu isin dayanilacak tarafi kalmadi artik,mahvettiniz milleti..