Tuvalet kağıdı, kına ve jöleye Diyanet'ten vize! 

Tuvalet kağıdı, kına ve jöleye Diyanet'ten vize! 
Tuvalet kağıdı, kına ve jöleye Diyanet'ten vize! 
Yurttaşların "dini" sorularını yanıtlayan Diyanet İşleri Başkanlığı, tuvalet kâğıtlarının, temizlik amacıyla kullanılmalarında bir sakınca olmadığını bildirdi. Diyanet, kına saç boyası ve jöle gibi maddelerin abdest ve gusle mani olmadığını da bildirdi.

RADİKAL - Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı, Dini Soruları Cevaplandırma Platformu vatandaşların merak ettikleri konulara yanıt vermeye devam ediyor. Birgün Gazetesi'nde yer alan habere göre, Diyanet İşleri Başkanlığı son olarak “tuvalet kağıdı, hemoroid ve saç boyası” ile ilgili sorulara yanıt verdi.   


'JÖLE BOZMAZ'

Tuvalet kağıdı ile temizlenmenin bir sakıncasının olup olmadığını soran vatandaşa yanıt veren Diyanet, “Dinimizde namazın sahih olma şartlarından biri de, insan vücudunun, elbisesinin ve namaz kılacağı yerin dinen pis sayılan şeylerden temiz olmasıdır. Aslolan bu temizliğin su ile yapılmasıdır” dedi.

Diyanet’ten “Saç boyası, abdest ve gusle engel midir?” sorusuna da cevap geldi. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı, Dini Soruları Cevaplandırma Platformu, “İçeriğinde kan gibi dinen temiz olmayan şeyler bulunmadığı sürece, el veya başa sürülen kına, boya gibi maddelerin katı atıkları iyice yıkanıp, sürüldüğü yerlerden temiz ve saf bir su akması durumunda, bunların deri ve saçlarda bıraktığı renk suyun deriye nüfuzuna engel olmaz. Dolayısıyla deri üzerinde tabaka oluşturmayan, kına, saç boyası ve jöle gibi maddeler abdest ve gusle mani değildir” ifadelerini kullandı.


  http://www.radikal.com.tr/130928513092854

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  iyi de - Artificial intelligence

  Sizi kim tanıyor ki? milletin ne din umurunda ne diyanet.

  Hiç bir şey üretmeyen ruhban sınıfı. - ahzap

  Her köfteye maydonoz olmakdan ne zaman vaz geçecek acaba?

  vaftizci yahya - 1 - momentum

  Şimdi, Hürriyet gazetesi ile yetişmiş necip milletimin ahfadı, ya bu çağda nelerle uğraşıyoruz diye atlamadan, kulunuz da bir açıklamada bulunsun: 1- Hacetten sonra kağıtla (ve başka diğer bazı nesnelerle) temizlenmek eski alimlerce mekruh görülmüştür. O zamanlar kağıt elde edilmesi zor ve pahalı, ayrıca daha hayırlı işlerde kullanılmak içindi. Dünyanın çoğu yerinde tuvaletin bilinmediği, insanların arazide, açık havada yaşadığı bu zamanlarda tavsiye, en az üç defa uygulanmak üzere taş, yaprak, su ve başka materyaller kulllanılması idi. Bu durum zamanla, "hacetten sonra en az üç taş ile orayı silmek gerekir şeklinde" kural ifadesine kavuştu. Eh, aradan yüzyıllar geçip de askere gittiğinde biz okumuşların, "ya hala tuvalete cebinde taşla gelenler" var dediği şu zamanda Diyanet'in "beyler bu kağıt artık o kağıt değil, sırf bu iş için üretilen sağlıklı bir malzeme, üstelik bol ve ucuz" diye fetva vermesi, Müslüman bir toplumda faydalı bir kamu hizmetidir.

  Vaftizci Yahya - 2 - momentum

  2- Öbür konu daha basit: gusül ve abdestte organın tamamına suyun değmesi gerekir. Cilt üzerinde bulunan oje, yağlı boya, balık pulu gibi materyaller suyun alta geçmesini önlediği için bunlar varken abdest-gusül alınmaz. İyi bilinen bir kuraldır. Ama saç boyası, kına, diğer tür boyalar gibi suyun geçişine izin veren maddeler ile abdest-gusül alınabilir. Hürriyet nesli yorumcuların "nelerle uğraşıyorlar" diyerek dalga geçtikleri "Ojeyle abdest olmaz" gibi değişmeyen detaylar nedeniyle bugün Müslümanlar hala şakır şakır yıkanmaktadırlar. Aslında Vaftizci Yahya'nın da (Hz.Yahya, Saint Jean) Ürdün nehrinde insanlara yaptırdığı bir tür gusüldü. Bilindiği gibi İslam dinine yeni girenler, şart değilse de bir gusül abdesti alarak yeni hayatlarına başlarlar. Vaftizci Yahya'nın guslettirdiği insanlardan biri de Hz.İsa'dır. Hıristiyanlar bu günü, İsa'nın vaftiz edildiği gün olarak kutlarlar: şu meşhur, Patrik'in suya haç attığı, genç Hıristiyanların sudaki haçı çıkarmak için yarıştıkları kutlama. Neyse, lafı fazla uzatmayayım, "Aziz Peder, ojeyle vaftiz kabul olur mu" diye sormayan Hıristiyanların yüzünden zamanla bu eylem, kilisede sembolik bir ritüele dönüştü: vaftiz ritüeli. Ama İslam dininin normatif özelliği böyle bir dönüşüme izin vermedi. Yani abdest ve gusül, bir vaftiz ritüeline dönmedi.