Tuvalet kazarken imparator başı buldular

Tuvalet kazarken imparator başı buldular
Tuvalet kazarken imparator başı buldular

Cumhuriyeti yıkan Augustus, Roma?nın en kudretli imparatoruydu. Laodikya?da bulunan heykel başının bugüne kadar bulunan Augustus başlarının ?en değerlisi?. FOTOĞRAF: RAMAZAN ÇETİN / DHA

Haber: RAMAZAN ÇETİN / Arşivi

DENİZLİ - Laodikya Antik Kenti’nde Roma’nın ilk imparatoru Augustus’un heykelinin başı bulundu. Denizli’nin Eskihisar köyü  yakınlarındaki kazının başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, “Bu şimdiye kadar bulunan ve çeşitli müzelerde sergilenen imparator Augustus başları arasında en iyisi ve değerlisi” dedi. Heykel başının bulunmasının ardından kazı ekibindeki 250 kişi, altı ayrı bölgede M.Ö. 1. yüzyılda yaşayan imparatorun ‘gövde’sini aramaya başladı.
Prof. Dr. Şimşek heyecanlı:  “Heykel başı, kazı çalışmaları süren tuvalet yapısı içinde bulundu. Augustus, Roma Cumhuriyet Dönemi’ni sona erdiren ve imparatorluğu başlatan ilk Roma imparatorudur. İmparatorluğu süresince Anadolu’ya çok önem vermiş, birçok imar faaliyeti yapmış kişidir. Roma’nın gelmiş geçmiş en güçlü tanrı imparatorudur. Laodikya’da ele geçen heykel başı işçilik yönünden en kaliteli olanı. Bu Laodikya’nın kültürde, zenginlikte ne kadar ileriye gittiğini gösteren güzel bir örnektir.”