Tuvaletin de kriterleri var

Erzurum'daki Gez Camii'nin tuvaletinden yararlanmak için, önce işletmeci Kamil Göktaş'ın duvarlara asılı 'tuvalet adabı'na bakmak gerekiyor.
Haber: İKRAM TEKMANLI / Arşivi

ERZURUM - Erzurum'daki Gez Camii'nin tuvaletinden yararlanmak için, önce işletmeci Kamil Göktaş'ın duvarlara asılı 'tuvalet adabı'na bakmak gerekiyor. Çünkü bu yazı, tuvalete girerken, tuvaletteyken ve tuvaletten çıkarken yapmanız gerekenleri tek tek sıralıyor. Kamil Göktaş, okuması olmayanlara da söz konusu kuralları uygulamalı olarak gösteriyor.
"Biz, halkımızı uyarmak için bunu yazdık. Bunları hatırlatmanın bir insanlık görevi olduğunu düşünüyorum" diyen Göktaş'ın talimatnamesi şu kurallardan oluşuyor:
Tuvalete girerken uyulacak kurallar: Çoraplar çıkarılır, paçalar katlanır, kollar sıvanır, tuvalet duası okunur, ayet ve hadis yazılı şeylerle girilmez, tuvalete sol ayakla girilir.
Tuvalette uyulacak kurallar: Uhrevi şeyler düşünülmez, İhtiyaç oturularak giderilir, ayakta küçük abdest yapılmaz, sola meyilli oturulur, İhtiyaç giderilirken avret mahalline ve pisliğe bakılmaz, konuşulmaz, tükürülmez ve sümkürülmez, temizlik su ile ve sol elle yapılır, musluk ve kapı kolu sağ el ile kullanılır.
Tuvaletten çıkarken uyulacak kurallar: Tuvalet temiz bırakılır, sağ ayakla çıkılır, çıkış duası okunur, el ve ayaklar yıkanır.
Uygulamaya destek veren Erzurum Müftü Yardımcısı Mustafa Baydar da şunları söyledi:
"Tuvalete sola meyilli oturulması, Kıble'ye doğru oturulmamasından kaynaklanıyor. Girişte 'Beni bu sıkıntıdan kurtaran Allah'a hamd-u senalar olsun' diye dua edilir. Çıkışta 'Beni bundan sonraki sıkıntılardan kurtaracak olan Allah'a hamdu senalar olsun' denir ama şart değil. İslam'ın kurallarının temel özelliği, sağlığın ön planda tutmasıdır. Artık tuvalet kâğıtları çıktı. Bunun bir mahsuru yoktur."


    http://www.radikal.com.tr/7505487505480

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.