@ismailsaymaz

TÜYAP Kitap Fuarı'na 'ulusalcı' akını

En uzun kuyruk, Hulki Cevizoğlu'nun önünde kurulmuş. Cevizoğlu, kitaplarını imzalamaktan sohbet etmeye fırsat bulamıyor. Bilgi Yayınevi,
Emin Çölaşan'ın son kitabını, standda kuleler yaparak tanıtıyor. Remzi'de Emre Kongar'ın 'Demokrasi Mücadelemiz' kitabı kapışılıyor. 'Hepimiz Mustafa Kemaliz...
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - En uzun kuyruk, Hulki Cevizoğlu'nun önünde kurulmuş. Cevizoğlu, kitaplarını imzalamaktan sohbet etmeye fırsat bulamıyor. Bilgi Yayınevi,
Emin Çölaşan'ın son kitabını, standda kuleler yaparak tanıtıyor. Remzi'de Emre Kongar'ın 'Demokrasi Mücadelemiz' kitabı kapışılıyor. 'Hepimiz Mustafa Kemaliz, Hepimiz Türküz' dövizlerinin asılı olduğu Türk Solu'unun standı bir düğün salonu kadar kalabalık. Bilgi Yayınları'ndan Erol Altun, "Ulusalcılık herkesi kabarttı" diyor, "Bu yıl TÜYAP daha politik."
26. TÜYAP Kitap Fuarı'nda adeta 'ulusalcı izdihamı' yaşanıyor. Bilgi Yayınevi'nin, Vural Savaş'lı, Bilal Şimşir'li 'ikilisi' harıl harıl kitap imzalıyor. Savaş, kuyruğundan bir hayli memnun. İki ayrı stantta Çölaşan'ın son kitabı, 'Kovulduk Ey Halkım Unutma Bizi' kuleler halinde okurlara sunuluyor. Ve yanı başına konulmuş Turgut Özakman'ın 'Çılgın Türkler'i, Çölaşan'a eşlik ediyor. Bilgi'nin İç Anadolu Dağıtım Sorumlusu Erol Altun, "Ulusalcılık herkesi kabarttı" diyor. Ve Altun'a göre, bu yılki fuar, diğerlerine göre daha bir politik. Altun, "Geçen yıllarda gelip geçici kitaplar satılırdı" diyor.
'Soyadım Bingöllü ama'
Bu görüşü Remzi Yayınları'ndan Hasan Kaya da paylaşıyor. İthaki'de, Kongar'ın son kitabı 'Demokrasi Mücadelemiz'i ile Hıfzı Topuz'un
'Özgürlüğe Kurşun'u kapışılıyor. Kaya, rağbeti yükselen milliyetçiliğe bağlıyor: "Milliyetçilik duyguları öne çıktığı için tarihsel kitaplar çokça satılıyor" diyor. Kongar'ın kitabını satın alan Funda Bingöllü, soyadını söylerken, nedense "Ama Bingöllü değilim" demeyi gerekli görüyor. 'Baba tarafından' Arnavutmuş. Bingöllü, kitap tercihinde
'yükselen milliyetçiliğin' etkisini yok saymıyor. "Bazı 'anti' tipler var" diyor, "Onlara cevap verme gereği hissediyorum."
Cevizoğlu kuyruğu
Fuarın en uzun kuyruğu, gazeteci Hulki Cevizoğlu'nun önünde uzanıyor. Cevizoğlu, 'İşgal ve Direniş' adlı kitabını imzalamaktan, okurlarıyla sohbet etmeye fırsat bulamıyor. Prof. Dr. Server Tanilli ve okurları, Cevizoğlu izdihamında kayboluyor. Tanilli, okurunun, "Nasılsınız" sorusuna, "Düşmana inat iyiyim" diye yanıt veriyor. En kalabalık stand, 'kuvvacı' Türk Solu'na ait 'Hepimiz Mustafa Kemaliz, hepimiz Türküz' dövizlerinin asılı olduğu, onlarca kadının görev yaptığı standda 'sol' marşlar yükseliyor, Che Guevara'lı kataloglar satılıyor.
İzdiham 'okura' da yansıyor. Radikal'in iki muhabiri Demet Bilge Ergün ve Timur Soykan, Hrant Dink cinayetini anlattıkları 'Sapan'ı imzalarken, okurları 'Belinda' soyadını açıklamayarak, aslında korkusunu açıklıyor. Belinda, "Bunu böyle yazın" diyor.
Ulusalcı izdiham, yine de 'edebiyatı' bastıramıyor. Bu ay yaşamını yitiren Kürt yazar Mehmet Uzun, İthaki'nin afişinde gülümsüyor. Yayınevinin sahibi Ünal Koçak'a göre, Uzun'un kitapları kapışılıyor. Bilhassa 'Aşk Gibi Aydınlık, Ölüm Gibi Karanlık' ve 'Dicle'nin Yakarışı' ve 'Yitik Bir Aşkın Gölgesinde...' Çetin Nergis ve kızı Derya, Uzun'u ilk kez okuyacaklar. Çetin Nergis, "Gazetelerde okuduk Uzun'u" diyor. Markar Eseyan, son romanı 'Karşılaşma' için Hayykitap'ın standında sessizce okur bekliyor. Buket Uzuner, çoğunluğu genç yaştaki, okurdan çok hayranlarına bol bol imza veriyor.
Oktar 'Chomsky' almış
Fuarda bir de 'öteki yüzler' var: Feministler, Kıbrıslı yazar Neşe Yaşin'e, 'Üzgün Kızların Gizli Tarihi' adlı romanındaki kimi pasajlar yüzünden adada aleyhinde başlatılan 'milliyetçi' karalamayı protesto için halka oluşturmuş, sırayla kitabı okuyor.
Ve en 'okur-yazar' müşteri, 'Adnan Hoca' lakaplı Adnan Oktar, yanındaki 10'a yakın adamıyla standları geziyor. En son 'Noam Chomsky'nin bir kitabını satın alıyor. 'Eserlerinde' kullanacakmış. Oktar, o ana dek 100'ü aşkın kitap almış. Kitapları adamları taşıyor.