Tuzla Sulak Alanı'nda balıklar ölüyor, kuşlar birer birer gidiyor

Milas'ın Boğaziçi Köyü sınırları içindeki Tuzla Sulak Alanı, 'koruma altında' çevre katliamına uğradı. Çevre Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 2004 yılında koruma altına alınan alanda toplu balık ölümleri görülmeye başlandı.
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Milas'ın Boğaziçi Köyü sınırları içindeki Tuzla Sulak Alanı, 'koruma altında' çevre katliamına uğradı. Çevre Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 2004 yılında koruma altına alınan alanda toplu balık ölümleri görülmeye başlandı. Sanayi işletmelerinden, evlerden gelen atıklar, golf sahası için açılan dev kanallarla birlikte balıklar ölmeye, flamingolar ve diğer kuşlar bölgeden göç etmeye başladı.
Çevredeki halı yıkama fabrikalarıyla mermer atölyelerinin zehirli atıkları Mazı Çayı aracılığıyla Tuzla'ya taşınırken, bölgeye 10 yılda 5 bini aşkın ikinci konut yapıldı. Bu konutların vidanjörlerle çekilen
atıkları derelere dökülürken 'cennet'teki kuş türü sayısı 120'den 50'ye, balık türü 50'den 20'ye düştü. Allıturna sayısı da 5 binlerden 2 binlere indi.
Ege'nin en önemli sulak alanında doğa cinayeti işlendiğini belirten Av ve Yaban Hayvanlarını Koruma Vakfı Başkan Yardımcısı Süha Umar, savcılığa ve Muğla Valiliği'ne suç duyurusunda bulunduğunu söyledi. Boğaziçi Köyü Birinci Azası Halil Kaya da "Kuraklık nedeniyle kirlililiğin arttığı, yosunlaşmanın yoğunlaştığı bölgede oksijensiz kalan canlı türleri yok oldu, balıklar ölmeye başladı" dedi.
Bodrum Gönüllüleri Derneği Sözcüsü Cüneyt Karaloğlu gelişmeleri endişeyle izliyor: "Sulak alan yönetmeliği rant uğruna iki yılda üç kez değiştirildi. Yönetmelik ekosistemi korumak amacıyla değil yap-satçıları korumak amacıyla düzenleniyor. Sulak alan çöplüğe, katı atık merkezine dönüştürüldü. Böyle giderse burada beş yıla kadar tek canlı kalmaz. Raporlarımızı yetkili kurumlara gönderdik."
Yaptıkları şikâyetlerin sonuçlarını bekleyen emekli büyükelçi Süha Umar da öfkeli: "Tabela konulmakla, koruma altına aldık demekle cennet korunmuyor. Rant uğruna cenneti cehenneme çevirecek faaliyetlere seyirci kalınıyor."
Atıkların Mazı Çayı'na dökülmemesi için işletmeleri geçen yıl uyardıklarını belirten Milas Kaymakamı Bahattin Atçı'ya göreyse durum kontrol altında: "Acilen bölgeye ekip göndererek gerekli incelemeleri başlatacağım. Kuş türlerinin azalmasını biz de istemeyiz, buraya turist çekmek için tanıtım çalışmasınıı hızlandırdık. Sulak alanı zehirleyen, zarar veren kim olursa olsun en ağır şekilde cezalandırırız, bundan kimsenin kuşkusu olmasın."