Tuzla Tersanelerinde 130'uncu ölüm

İSTANBUL - İş kazalarıyla sık sık gündeme gelen Tuzla Tersanelerinde dün bir yaşam daha söndü. 43 yaşındaki Ercan Sanar isimli işçi, bir gemide kaynak yaparken ambar kapaklarından birinin üzerine düşmesi sonucu yaşamını yitirdi. Sanar’ın 20 yıldır tersanelerde çalıştığı öğrenildi. Son ölümle birlikte 1985 yılından beri Tuzla’da yaşamını yitirenleri sayısı 130 oldu.

Kapağın nasıl düştüğü meçhul
Tuzla Tersaneler bölgesinde faaliyet gösteren, Gentiş Tersanesi’nde çalışan Sancar, dün kaynak yaptığı sırada ambar kapaklarından birinin üzerine düşmesi sonucu Sancar, yaşamını yitirdi. Ambar kapağının nasıl düştüğü belirlenemezken Sancar’ın cesedi Tuzla Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.
Sancar, 1985 yılından beri tersanelerde ölen 130’uncu işçi olurken, 2009 yılının da 14. kurbanı olarak kayıtlara geçti. Kasım ayında da Tuzla’da, Çeliktrans Tersanesi’nde boyacı olarak çalışan 30 yaşındaki Mahmut Altınöz yaşamını yitirmişti. Limter-İş, tersanelerde ölüm ve kötü iş koşullarının işçilerin peşini bırakmadığını belirterek, gerekli önlemler alınmadığı için ölü sayısının yıldan yıla arttığını söyledi. (Radikal)