Tuzla Tersanesinde 131.ölüm

Tuzla Gemi Tersanesi'nde 14 Ağustos 2009'da elektrik çarpması sonucu işçilerden İrfan Uçkur'un ölmüş, Satılmış Duran da yaralanmıştı. Kaza sonrası GİSBİR Hastanesi'ne kaldırılan Satılmış Duran dün hastanede hayatını kaybetti.LİMTER-İŞ (Liman tersane Gemi Yapımı ve Onarım İşçileri Sendikası) tarafından yapılan açıklamada, şöyle denildi:
“Satılmış Duran tedavi gördüğü hastanede iş cinayetine kurban giden 131. arkadaşımız oldu. 27 yaşındaki Satılmış Duran'ın cenazesi memleketi olan Samsun'un Alaçam ilçesine gönderildi.
İş cinayetlerinin hızla devam ettiği tersanelerde Satılmış Duran ile bu yıl içinde 15 arkadaşımız iş cinayetine kurban gitmiştir. Tersanelerdeki iş cinayetlerine karşı yetkililerin hala suskunluğunu koruması patronların nereden güç aldıklarını bize göstermiştir. Hakkını arayan insanca çalışma koşulları isteyen işçilere cop, biber gazı ve panzerler ile saldırılması adaletin sadece mülkü koruduğunu göstermektedir. Tersanelerde iş cinayetlerinin önüne geçmek için bir kere daha yetkilileri göreve çağırıyor, sendikamızın taleplerinin tersanelerde uygulanmasını ve GEMAK ile Tuzla Gemi Endüstrisi sahibi hakkında taammüden adam öldürmekten dava açılmasını yineliyoruz.”
Güven Raspa Boya taşeron firmasına bağlı çalışan Duran, evli bir çocuk babasıydı.
RH