Tuzla Tersanesi'nde 152. ölüm

Tuzla Tersanesi'nde 152. ölüm
Tuzla Tersanesi'nde 152. ölüm
Tuzla'daki Çiçek Tersanesi'nde, bir iskele çalışması sırasında başına boru düşen 53 yaşındaki işçi Bekir Seven hayatını kaybetti.

İSMAİL SAYMAZ

İSTANBUL - Tuzla’daki Çiçek Tersanesi’nde, bir iskele çalışması sırasında başına boru düşen 53 yaşındaki işçi Bekir Seven hayatını kaybetti. Limter- İş Genel Sekreteri ve İş Güvenlik Uzmanı Hakkı Demiral, boruların iplerle aktarılması gerekirden bu işlemin yapılmadığını, işçi Seven’in başında baret bulunmadığını, tersanede iş güvenlik uzmanı ve ilk yardım ekibinin olmadığını, ölüme davetiye çıkarıldığını söyledi.


SAĞLIK EKİBİ YOKTU
Çiçek Tersanesi’nde önceki gün bir geminin ambarında iskele kurma-sökme işlemi yapılıyordu. 53 yaşındaki kadrolu işçi Bekir Seven de ekipte yer alıyordu. İskelede çalışan bir işçinin elindeki boru dikkatsizlik sonucu aşağıya düşüp Seven’in başına isabet etti. Başında baret bulunmayan Seven kanlar içinde yere yığındı. İddiaya göre, tersanede sağlık ekibi bulunmadığından ilk müdahale çok geç yapılabildi. Hastaneye kaldırılan Seven kurtarılamadı. Seven, 1985 yılından bu yana Tuzla’da hayatını kaybeden 152. işçi oldu. İki çocuk babası Seven’in cenazesi memleketi Samsun’a gönderildi.


“BARET OLSA YARALANIRDI”
Limter-İş Genel Sekreteri Hakkı Demiral, tersanede iş güvenliği alınmadığını belirterek, “İlk yardım yapılmamış. Oraya yatırmışlar, başında beklemişler. O an çalışmayan başka bir arkadaş gelmiş, kalp masajı yapmış ama ölmüş. İlk müdahale vaktinde yapılabilseydi belki kurtulabilirdi. İşçi arkadaşımızın bareti olmadığı kesin. Bareti olsaydı; ölmez, yaralanırdı. Ayrıca iskele üzerinden boru alınıp verilirken bir iple yapılması gerekir, büyük ihtimalle bu da yoktu” dedi. Tuzla’daki hacim düştüğü için iş güvenlik ve işçi sağlığı birimlerinin de dağıtıldığını savunan Demiral, “Tersanelerde işçi sayısı 60 binden 10 bine düşmesine rağmen iş cinayetleri devam ediyor” diye konuştu.


AYNI TERSANEDE 4. ÖLÜM
Bu arada; Çiçek Tersanesi’nde daha önce üç ölüm daha meydana gelmişti. Taş işçisi Nurdoğan Çelik, 14 Mart 2006’da iskeleden düşerek, elektrikçi Cemil Akgül de 18 Şubat 2009’da elektrik çarpması sonucunda ölmüştü. Psikolojik sorunları olduğu ileri sürülen Zülfikar Uysal adlı işçinin cesedi de 11 Ekim 2010’da denizde bulunmuştu.