@ismailsaymaz

Tuzla'da bir ölüm daha

Tuzla'da bir ölüm daha
Tuzla'da bir ölüm daha
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Tuzla’da faaliyet gösteren Tersan Tersanesi’nde meydana gelen patlamada Ali Yakar adlı işçi hayatını kaybetti. Limter- İş Genel Sekreteri Hakkı Demiral olayda, gaz ölçümü olmadan kaynak çalışması yaptırıldığı için ‘göz göre göre cinayet işlendiğini’ savundu. Bu arada, Yakar’la birlikte tersanelerde iş kazalarına kurban verilen işçi sayısı 159’a çıktı.
Limter-İş Genel Sekreteri ve iş güvenliği uzmanı Hakkı Demiral’ın verdiği bilgiye göre; Tersan’a çekilen bir yabancı geminin ‘woltrans’ adlı, içinde pervanenin bulunduğu bölümünde kaynak çalışması başlatıldı. Daha önce kaynakla iptal edilen bu bölümde oluşan çatlakların yeniden kaynakla kapatılması için dün sabah 03.00-04.00 sularında Ali Yakar adlı işçi görevlendirildi. Uzun yıllar tersanede çalışan ve yeni emekli olan Yakar, kaynak çalışması yaparken kapakta patlama meydana geldi. Yakar duvara çarparak öldü. 

‘Gaz tahliye edilmeliydi’ 

Demiral, kapalı alanda kaynak çalışması için önceden gaz ölçümü yapılması gerektiğini fakat burada bu işlemin yapılmadığını belirterek şöyle dedi:
“Eski kaynakların üstüne kaynak yaparak, kapalı alanı bomba haline getirip patlatmışlar. Çok ciddi bir ihmaldir. Çünkü kapalı bir tankta, önceden bilmediğiniz yerde sıcak çalışma yapamazsınız. Mühendisler kapalı alandaki sıcak çalışma işleminden önce içerideki gazın tahliyesi için ölçüm almalı, temizlik yapılmalıydı. Bile bile cinayet işlendi. Bu tarz çalışma ve patlama ilk değil. Tersane patronları yaşananlardan ders çıkarmamış. Çalışma Bakanlığı müfettişleri teftiş yapıyor ama önlemler hayata geçmediği sürece iş cinayetleri devam eder.”


  ETİKETLER:

  Cinayet

  ,

  patlama

  ,

  Sabah

  ,

  Kurban

  ,

  bomba

  ,

  emekli

  ,

  ,

  tahliye

  ,

  kaynak

  ,

  ders

  ,

  öldü

  ,

  sıcak