Tuzla'da 'kimyasal kabus' kontrol altında

Tuzla'da 'kimyasal kabus' kontrol altında
Tuzla'da 'kimyasal kabus' kontrol altında
Özel kıyafetli ekiplerin yaklaşık 5 saat süren çalışmasının ardından nitrik asit sızıntısı sonlandırdı.

RADİKAL-   Tuzla Deri Organize Sanayi Sitesindeki bir fabrikada nitrik asit dolu bir tankın delinmesi sonucunda sızıntısı başladı. Sızıntı sırasında gökyüzüne sarı ve kahverengi renkte duman yükseldi.

İtfaiye ekipleri sızıntıyı önlemek için önlemek için saat 10.30 sıralarında çalışmalara başlattı. İtfaiye ekipleri yaklaşık 5 saat süren çalışmanın sonucunda kimyasal madde sızıntısını durdurdu. Çalışmalar sırasında dozerle sızıntının olduğu alana kum taşındığı görüldü.

İtfaiye ekipleri sızıntının sonlandırılmasının ardından nitrik asidin yayıldığı alandan tahliye çalışmalarına başladı.

Çalışmalar sırasında hazır halde ambulans bekletildiği görülürken, olayı takip eden basın mensupları da gaz maskesi taktı.

İTFAİYE EKİPLERİ KİMYASALA KARŞI ÖZEL KIYAFET GİYDİ

Bazı itfaiye görevlileri çalışmalar sırasında kimyasal madde kaynaklı zararlara karşı imal edilen yeşil renkli özel kıyafet giydi. Çalışmalar yoğunlukla en kritik bölümü delinen bir tankın bulunduğu bölümde sürdürüldü. Çalışmalar sırasında çevrede de çok sıkı güvenlik tedbirleri alındı. Çevre işyerlerinde çalışanlar, işçiler dahil olmak üzere herkes bölgeden uzaklaştırıldı. Polis ekipleri devriye gezerek ve sesli uyarılar yaparak, olayın yaşandığı yere 1 kilometreden fazla yaklaşılmasına izin vermedi. 

VALİLİK AÇIKLAMASI

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklama şöyle, "Tuzla Deri Organize Sanayi Sitesi içerisinde faaliyet gösteren bir firmaya ait bina dahilinde bulunan tankın delinmesi sonucunda açığa çıkan nitrik asit süratli ve emniyetli bir şekilde tahliye edilmektedir. Tahliye edilen maddenin kimyasal özelliği nedeniyle tahriş edici, gözlere ve solunum yollarına zarar verici özelliği bulunmakta olduğundan bina ve çevresi tedbiren boşaltılmıştır. Söz konusu maddenin tahliyesi neticesinde bina ve çevresinde tekrar gerekli kontroller yapılacak ve alınan tedbirler kaldırılacaktır. Yaşanan olayda herhangi bir yaralanma yaşanmamıştır."

BAKAN IŞIK: TESTLERİ TAM YAPILMADAN TANKA NİTRİK ASİT KOYMUŞLAR

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, bu sabah Tuzla'da bir fabrikada meydana gelen nitrik asit sızıntısıyla  ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Işık,  "20 tonluk bir nitrik asit tankı yapılmış. Zannediyorum ki testleri tam yapılmadan tanka nitrik asit koymuşlar. Buradan da bir sızıntı olmuş. Güvenlik için çevrede etki alanındaki fabrikalar boşaltıldı. Şu anda itfaiye ve diğer kurumlar gerekli müdahaleyi yapıyorlar" dedi.

Fikri Işık, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) işbirliğiyle Şişli Grand Cevahir Otel'de düzenlenen 'Oyuncak Sektör Çalıştayı'na katıldı. Buradaki açılış konuşmasının ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Fikri Işık, bir soru üzerine bu sabah Tuzla Organize Deri Sanayi Bölgesi'nde bir fabrikada meydana gelen kimyasal sızıntı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

"ZANNEDİYORUM Kİ TESTLERİ TAM YAPILMADAN TANKA NİTRİK ASİT KOYMUŞLAR"

Olayı duyar duymaz bilgi aldıklarını belirten Bakan Işık, "Olay olur olmaz biz de bilgi aldık. 20 tonluk bir nitrik asit tankı yapılmış. Zannediyorum ki testleri tam yapılmadan tanka nitrik asit koymuşlar. Buradan da bir sızıntı olmuş. Güvenlik için çevrede etki alanındaki fabrikalar boşaltıldı. Şu anda itfaiye ve diğer kurumlar gerekli müdahaleyi yapıyorlar" diye konuştu.

"NİTRİK ASİDİN ÇEVRE ZARARI OLUŞTURMAMASI İÇİN İTFAİYE GEREKEN TEDBİRİ ALIYOR"

Bir gazetecinin "Kimyasal sızıntının çevreye bir zararı var mı?" şeklindeki sorusuna Işık, "Nitrik asidin bir çevre zararı oluşturmaması için gereken tedbiri itfaiye zaten alıyor. Aynı zamanda da insan sağlığına yönelik bir zararı olmaması için de bölgedeki fabrikalar boşaltıldı diye bana bir bilgi geldi. İnşallah bir problem olmadan bu kaza atlatılmış olur" şeklinde yanıt verdi.