Tuzla'da patlama: Bir ölü dört yaralı

Tuzla'da patlama: Bir ölü dört yaralı
Tuzla'da patlama: Bir ölü dört yaralı

Tersanelerdeki 126. ölüm Çelik Trans Tersanesi?nde meydana geldi. FOTOĞRAF: Metin Tokgöz / aa

İSTANBUL - Tuzla Tersaneler Bölgesi’ndeki Çelik Trans Tersanesi’ndeki bir geminin yakıt tankında kaynak çalışması sırasında patlama meydana geldi. Patlamada Bayram Küçük isimli işçi yaşamını yitirirken, dört işçi de yaralandı. Tuzla’da bugüne kadar ölenlerin sayısı 126’ya çıktı.
Tersaneler Bölgesi İkinci Kısım’da bulunan Çelik Trans Tersanesi’nde dün öğleden sonra 14.30 sıralarında bir patlama oldu.
Tamirde bulunan ‘Noussa’ adlı geminin yakıt tankında yapılan kaynak sırasında meydana gelen patlamadan sonra yoğun dumandan etkilenmemek için olay yerinden uzaklaşmaya çalışan işçi 45 yaşındaki Bayram Küçük ayağının takılması sonucu yere düştü. Alevlerin arasında kalan Küçük, olay yerinde hayatını kaybetti. Bu arada, yoğun dumandan etkilenen dört işçiye de tersane içerisinde sağlık ekiplerince müdahale edildi.
Limter-iş Sendikası Başkanı Cem Dinç, kazayla ilgili şu bilgileri verdi: “Gemi sefere gidip gelmiş bir gemi. Yani bir tamir gemisi. Baş altında önündeki pervane gibi, buzkıran da denilen, bölümde işçi kaynak yapıyormuş. Kaynak yaptığı bölümde yağ ve pislik varmış. Temizlenmemiş, havanın sıcak olmasıyla birlikte bir anda patlama olmuş.” 

126. ölüm
Bir süre ‘ölüm haberi’ gelmeyen Tuzla’daki tersanalerde geçen haziran ayında da iki işçi yaşamını yitirmişti. Dün ölen Bayram Küçük’se Tuzla Tersaneleri’nde 1985 yılından bu güne yaşamını yitiren 126. kişi oldu. (Radikal)