Tuzla'da zafer halkın

Tuzla'da zafer halkın
Tuzla'da zafer halkın

Sahili işgal eden binalar dozerler tarafından yıkıldı.

Tuzla Belediyesi, site sakinleri ile villa sahiplerinin 30 yıldır işgal ettiği sahil alanlarını halka açtı.

İSTANBUL - Tuzlalılar, 25 km’lik sahilin ancak 2,5 km’lik bölümünü kullanabiliyordu.
Tuzla Belediyesi, Hazine’ye ait olan ancak işgal edilen noktaları tespit ederek, işgali yapan villa sahipleri ve site yöneticilerine, 3621 sayılı Kıyı Kanunu’nun ilgili 6. maddesine dayanarak, 20 gün öncesinden tebligat yaptı. Ancak site yöneticileri ve villa sahipleri, tanınan süre içerisinde işgali kaldırmadı.
Bunun üzerine Tuzla Belediyesi'ne bağlı Zabıta, Fen İşleri ile Park ve Bahçeler müdürlüklerine bağlı ekipler, halkın sahile inmesini engelleyen istinat duvarlarını, tel örgüleri ve demir korkulukları, duvar, çit ve demir korkuluklarla çevrilerek “Özel mülktür girilemez” tabelaları asılan tenis kortu, basketbol sahası, özel iskele ve kafeteryaları yıktı. Kıyı Kanunu’na göre kamusal alan niteliği taşıyan, ancak site sakinleri ve villa sahiplerinin keyfi olarak işgal ettiği alanlar halkın hizmetine açıldı.

Vatandaşlar önümüzdeki yaz denize girebilecek
Tuzla Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, yeni imar yolları açılarak işgalden kurtarılan sahil bandı “1. Etap Çevre Düzenleme ve Bitkilendirme Projesi”yle yeni bir çehreye kavuşacak. Tuzla Belediyesi’nce, hafriyatlar kaldırıldıktan sonra, hızla uygulamaya konulacak proje kapsamında sosyal tesisler, spor tesisleri, yeşil alanlar ve yürüyüş parkurları oluşturulacak. Projeyle, 25 kilometre uzunluğunda sahil bandına sahip Tuzla’da yaşayan vatandaşlar, yaz aylarında rahatça denize girebileceği bir plaja da kavuşmuş olacak.
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, çalışma tamamlandığında halkın kullandığı sahil şeridinin 11,5 km'ye çıkarılacağını açıkladı. Başkan Şadi Yazıcı, “Tuzla Sahili’nde, belki yıkım gibi görünen hadise aslında, bütün vatandaşların kullanımına açılması gereken alanların, işgallerden kurtarılmasıdır. İstanbul Valiliği ve Tuzla Kaymakamlığımızın bilgisi dahilinde yapılan çalışmayla, sahillerimizi tüm Tuzla halkının hizmetine sunmayı düşünüyoruz. Tuzla sahilleri, yeni dolgu alanlarında yaptığımız çalışmalarımız tamamlandığında, İstanbul’un ender, güzel yerlerinden birisi olacak. Tuzla sahillerinde bir ’leb-i derya’ alanı oluşturacağız. Bu, Tuzla adına bir ayrıcalık olacak. Tuzla halkımız bu tür hizmetlere fazlasıyla layıktır” dedi. (dha)


    ETİKETLER:

    Basketbol