Tüzmen: Sözüm ortada

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın, Türkiye'nin AB üyeliğini desteklerken söylediği "Hepimiz Bizans'ın çocuklarıyız" sözüne tepki gösteren Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen sözlerinin arkasında olduğunu söyledi.

İSTANBUL - Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın, Türkiye'nin AB üyeliğini desteklerken söylediği "Hepimiz Bizans'ın çocuklarıyız" sözüne tepki gösteren Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen sözlerinin arkasında olduğunu söyledi. Tüzmen, tartışmaya, önceki gün Tunus gezisi sırasında katıldı. Chirac'ın sözlerine karşı çıkan Tüzmen, şöyle dedi: "Sonuçta Avrupalı'nın kökeninin nerede olduğunu veya Avrupa'nın ne çocuğu olduğunu Avrupalılar bilir. Ama ben Osmanlı çocuğuyum."
Tüzmen, dün İslam Konferansı Örgütü Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi'nin (İSEDAK) toplantısının kapanış oturumunda, sorular üzerine, konuşmasının ortada olduğunu söyledi. Bakan Tüzmen, "Köken olarak herkes kendisinin nereye ait olduğunu düşünüyorsa oraya aittir. Yani kim kendisini hangi aidiyetten hissediyorsa o aidiyette hissetsin. Ama kendimi Osmanlı torunu ve Türkiye Cumhuriyeti çocuğu olarak hissediyorum. Ben bunu söyledim" diye konuştu.