Tüzmen'den Kuzey Irak'a ambargo iması

Devlet Bakanı Tüzmen, Türkiye'nin Irak'ın diğer bölgeleriyle ticaret yapmak için Kuzey Irak'a ihtiyacının olmadığını belirtti

ANKARA - PKK'nın Kuzey Irak'tan Türkiye'ye yönelik düzenlediği saldırıları nedeniyle, Türkiye'nin Kuzey Irak'a ambargo uygulamasını gündeme getirdi. Türk- Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy ve beraberinde heyetin kabulünde konuşan Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Türkiye'nin saldırılar nedeniyle Irak'ın tamanına değil sadece Kuzey Irak'a amborgo uygulayabileceğini ima ederek "Türkiye'nin Irak'ın diğer kesimleri ile ticari ve ekonomik ilişkilerimizi sürdürme kapasitesine sahip olduğu ve bunun altyapısının önemli ölçüde hazırlandığı görülecektir"dedi.

'AĞIR ELİMİZİ KALDIRIRSAK'

Bakan Tüzmen, Türkiye'nin Irak'la en geniş ekonomik ilişkiler kuran ülke olduğunu hatırlatarak şunları söyledi: "Geldiğimiz noktada bunların hiçbir önemi kalmamıştır. Hiçbir seçeneği göz ardı etmiyoruz. Mevzubahis vatansa gerisi teferruattır"dedi. Uluslararası hukuk, bir terör örgütün komşu ülkenin topraklarına girmesine fırsat veren ülkeye müdahele hakkı doğurduğunu belirten Tüzmen, "TBM'de bu çerçevede 17 Ekim 2007 tarihinde sınır ötesi harekat için Hükümetimize büyük bir ekseriyetle bu yetkiyi vermiştir. Bu hakkı en uygun zamanda ve yerde kullanacağımızdan kimsenin kuşkusu olmamalıdır. Her zaman söylediğimiz gibi ağır elimizi kaldırdığımızda, Başbakanımızın konuşmasına işaret ettiği gibi ekonomik tedbirleri hayata geçirdiğimizde, sınırın öbür tarafında, 2003 sonrasında ulaşılan göreceli istikrarın ve refahını kısa süre içerisinde ne hale geleceğini hep birlikte göreceğiz." 

'ALT YAPIMIZ HAZIR'

Irakl'la yapılan ithalat ve ihracatın Türkiye'nin dış ticaretinin sadece yüzde 1'ni oluşturduğunu belirten Tüzmen, şöyle devam etti:" Kuzey Irak'ta ve Irak'ın tamamında baktığmızda yaptığımız 4 milyar dolarlık bir mütahitlik hizmeti, senelik 3 milyar dolarlık bir ticaret ve 3,5 milyar dolarık bir transit ticaret yapmaktayız. Bu da Türkiye'nin dış ticaretinin sadece yüzde 1'ni oluşturuyor. İbrahim Gümrük Kapısından (Habur'un Irak tarafı) anlık gerekçelerle yükselterek tahsil ettikleri gelirlerle yönetimlerini sürdürmeye çalışanların nasıl bir akıbetle karşılacakları görülecektir. Türkiye'nin Irak'ın diğer kesimleri ile ticari ve ekonomik ilişkilerimizi sürdürme kapasitesine sahip olduğu ve bunun alt yapısının önemli ölçüde hazırlandığı görülecektir" (Radikal)