TV yayıncılarından RTÜK'e eleştiri

Televizyon Yayıncıları Derneği, Ulusal Televizyon Yayın Lisansı ihalesinin ertelenmesi üzerine RTÜK Başkanı Nuri Kayış'ın yaptığı açıklamaları eleştirdi.

İSTANBUL - Televizyon Yayıncıları Derneği, Ulusal Televizyon Yayın Lisansı ihalesinin ertelenmesi üzerine RTÜK Başkanı Nuri Kayış'ın yaptığı açıklamaları eleştirdi. Dernek, frekansların bedelsiz kullanıldığı iddiasını yalanlarken, RTÜK'e giden milyonlarca doların nerelere harcandığının açıklanmasını istedi.
Televizyon Yayıncıları Derneği'nin (TVYD) dün yaptığı yazılı açıklamada, frekans ihalesi süreci detaylı olarak anlatıldı. Açıklamada, 1994'te 3984 sayılı yasanın yürürlüğe girmesinin ardından RTÜK'ün dört ay içinde frekans planlamasını tamamlayıp açması gerektiği, ancak ihalenin, şubatta TVYD'nin RTÜK ve hükümet nezdinde yaptığı girişimlerle açıldığı belirtildi. Açıklamada, mahkemenin verdiği durdurma kararı üzerine bir açıklama yapan RTÜK Başkanı Nuri Kayış'ın bazı sözleri de yanıtlandı. Açıklamada şöyle dendi:
"Frekansların bedelsiz kullanıldığı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. Böyle bir durum varsa tek sorumlu
ihaleyi yapmayan RTÜK'tür. Kaldı ki televizyonlar ve radyolar yıllardır kâr etmemelerine rağmen her ay ciroları üzerinden RTÜK'e ve diğer kamu kuruluşlarına milyonlarca dolar tutarında RTÜK kesintisi, Eğitime Katkı Payı, Özel Deprem Vergisi ve KDV ödemektedir. Belki de RTÜK'ün topladığı milyonlarca doları ülkemizde yayıncılığın gelişmesi için nasıl kullandığını açıklama zamanı gelmiştir."
Kayış'ın "Avrupa'da yayın kuruluşlarının lisanslarını bir türlü veremeyen Türkiye'den başka ülke yoktur" sözlerindeki tuhaf durumun sorumlusunun da yine RTÜK olduğu belirtildi.
Açıklamada, ihalenin yapılması için seçilen dönemde kriz nedeniyle dolar/TL paritesinin saptanamadığı ve bankacılık işlemlerinin yerine getirilemediği ifade edildi. RTÜK'ün televizyonlardan ihaleye girmek için 1.5 trilyon tutarında teminat mektubu istediği, ihale bedelinin yaklaşık 5 trilyonunun da bir ayda ödenmesini istediği belirtildi.
Sağlıklı ihale için yasa şartı
Böyle bir ihalenin ekonomik kriz döneminde yapılmasının ihale bedelinin düşük olmasına neden olacağı, kamunun da zarara uğrayacağı ifade edildi. Kayış'ın "İhale yapılabilseydi, hangi kanalın kimin olduğu net bir şekilde belirlenecek yani tekelleşmenin önüne geçilecekti" sözlerine de dikkat çekilen açıklamada, derneğin, ihalenin TV sahipliğinin şeffaflaştırılmasına nasıl bir katkıda bulunacağını anlayamadığı belirtildi. TVYD, ihalenin bir an önce sağlıklı bir şekilde yapılmasını, RTÜK Başkanı Nuri Kayış'ın dileklerinin gerçekleşebilmesi için önce 3984 sayılı yasanın değişmesi gerektiğini de savundu.


  ETİKETLER:

  Deprem

  ,

  Türkiye

  ,

  İstanbul

  ,

  RTÜK

  ,

  KDV