TV'de Atatürk'e de sigara yasak

TBMM'de sigara içmeyenlerin özgürlük alanlarını genişletecek tütün mamullerinin zararlarının önlenmesine dair kanunda değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi görüşülmeye başlandı.
Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

ANKARA - TBMM'de sigara içmeyenlerin özgürlük alanlarını genişletecek tütün mamullerinin zararlarının önlenmesine dair kanunda değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi görüşülmeye başlandı. Teklifle ilgili konuşma yapan milletvekillerinin dertleri farklıydı. Kimi Atatürk ve Humphrey Bogart'ın sigaraları görünlütlerini sordu kimi genel başkanlarının 'ne kadar güzel sigara içtiğini' anlattı. Kimiyse iktidarsızlık uyarısında bulunarak sigaranın zararlarını anlattı. Teklifi savunan Sağlık Bakanı Recep Akdağ iddialıydı: Yeni kanunla sigara yasağına uymayanlara ceza vermek mümkün olacak.
Sigara yasağını okulların, sağlık kuruluşlarının ve ibadethanelerin açık alanlarına, lokanta, kahvehane, bar gibi eğlence yerlerine, otellere, stadyumlara kadar genişleten yasa teklifinin görüşmeleri ilginç konuşmalara sahne oldu. Meclis'teki görüşmelerde AKP grubu adına söz alan teklif sahibi Cevdet Erdöl, gelecek dönemde ölümlerin büyük çoğunluğunun kalp-damar hastalıkları ve kanserden kaynaklanacağını söyledi. CHP'li Sacid Yıldız, sigaranın iktidarsızlığa yol açtığını belirterek Belçika'da sigaranın üzerinde, 'yatakta yatan bir karı-kocanın, birbirine ters bakar şekilde bir resim bulunduğunu' anlattı. Yıldız, Türkiye'de sigara içen 20 milyon kişinin sigara için harcadığı paranın, Sağlık Bakanlığı bütçesinden fazla olduğunu söyledi.
'Bahçeli'ye imrenirsiniz'
MHP Milletvekili Osman Durmuş, lideri Devlet Bahçeli'yi örnek gösterdi. "Sayın Bahçeli sigarayı bıraktı" diyen Durmuş'a AKP'li Veysi Kaynak, "Sıkıyönetimle mi?" sorusunu yöneltti. Bunun üzerine Durmuş, Bahçeli'nin pirzola yerken "Beni niye ameliyat ettirdin?' diye sorduğunu anımsattı. Sigarayı en güzel içen kişinin Bahçeli olduğunu anlatan Durmuş, "Kardeşim, bir sigara içişi var, imrenirsiniz. Bu kadar güzel bir sigara içilebilir mi? Yanında da bir kahve söyler" dedi. Durmuş, AKP'li Nurettin Canikli'nin "Doktorlar niye içiyor?" sorusuna, "Doktor olamamışlar" yanıtını verdi.
'Belgeseler ne olacak?'
CHP'li İsa Gök, Sağlık Bakanı Akdağ'a "Televizyonda yayımlanan filmlerde tütün ürünleri görüntülerine yer verilemez diyor. Bu durumda, Humphrey Bogart'ın 'Kazablanka' filmini yasaklayacak mısınız? Atatürk'ün sigaralı belgesellerini televizyonlarda göstermeyecek misiniz?" diye sordu.
Daha sonra kürsüye çıkan Akdağ bu soruyu şöyle yanıtladı: "Aslında, bugün de bu kısmen yapılıyor biliyorsunuz. İşte, bulanık bir şekilde buzlanma suretiyle. Ama işin sanatsal tarafını yok etmemek açısından bunlar yerinde dursun diyorsanız, biz burada daha çok çocukları ve gençleri koruma amaçlı yapıyoruz. Dolayısıyla tedbir almak gerektiğini düşünüyorum."
'Dava yolu açılabilir'
Bakan Akdağ, yeni kanunla sigara yasağına uymayanlara ceza uygulamanın mümkün olabileceğini söyledi. Kanunda maksadın sigara içmeyenlerin özgürlük alanını genişletmek olduğunu söyleyen Akdağ, 'sigara üreticilerine kamu davası açılıp açılmadığı' yönünde soruya, "Batı Avrupa ve ABD'de bazı tazminat davaları açılmış ve sonuç alınmış" dedi. Türkiye'de yüzde 33 olan sigara içme oranını yüzde 20'ye indirmeyi hedeflediklerini söyleyen Akdağ, "TBMM'de bir anket çalışması yapacağız. Topluma siyaset yapan kişiler olarak örnek teşkil etmemiz gerekiyor" diye konuştu.