TV'lerin Çeçen üslubu

Televizyonların, Swissotel baskınına ilişkin ilk haberlerindeki sert üslup ile teröristlerin kimliğinin netleşmeye başlamasından sonraki yumuşak üslubu çelişti.

İSTANBUL - Televizyonların, Swissotel baskınına ilişkin ilk haberlerindeki sert üslup ile teröristlerin kimliğinin netleşmeye başlamasından sonraki yumuşak üslubu çelişti.
Olayı ilk önce iki ayrı grubun çatışması şeklinde haberleştiren TV kanalları, daha sonra cezaevlerinde süren ölüm oruçlarına atıf yaparak 'Bir grup terörist Swissotel'i işgal etti' yorumunu yaptı. Muhabirler de canlı telefon bağlantılarıyla, 'otelin otomatik silahlı teröristlerce basıldığını ve polisle çatışmaya girildiğini' anlattı. Ancak işgalin Çeçen teröristlerce yapıldığı anlaşılınca üslup değişti. Önceki bültenlerinde 'terörist' diye tanıtılan Çeçenler, 'Çeçen eylemci' ve 'Çeçen savaşçı' sıfatıyla anıldı. Emniyet bülteninde de, işgalcilere 'Eylemciler' denildi.
Bu tür olayları terörist eylem olarak niteleyen Anadolu Ajansı ise bu olayda teröristler için 'Çeçen eylemci' ifadesini kullandı.


    ETİKETLER:

    İstanbul

    ,

    Anadolu